Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

PEEKAY (P.K) FİLM YORUMU: RAJKUMAR HİRANİ FİLMLERİ

P.K(Peekay)-Rajkumar Hirani

Yapım       : 2014 Hindistan
Tür            : Dram-Fantastik-Komedi
Süre          : 152 Dakika
Yönetmen : Rajkumar Hirani
Oyuncular : Aamir Khan, Ranbir Kapoor, Anushka Sharma, Boman Irani, Sanjay Dutt
IMBD Puanı : 8,2/10

 P.K (Aamir Khan) yabancı olduğu dünyaya başka bir gezegenden gelmiştir. Daha önce kimsenin sormadığı basit soruları, bir çocuk edasında sormaktadır. Ancak aldığı cevaplar enteresandır. Bir süre sonra sesini duyurmayı başaran P.K'in soruları, insanların kendilerini sorgulamaya başlamasına neden olur. Bu andan sonra insanlar hem kendilerini hem de inançlarını tekrar gözden geçireceklerdir. Kahkahalarla gülerken bir anda kendinizi sorgulamaya başlayacağınız film, felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bir şekilde ortaya koyuyor. Hindistan yapımı filmleri sevseniz de sevmeseniz de bir şans vermelisiniz bu filme.

 Not: Filmde sık sık Peekay kelimesi geçiyor. Ancak Türkçe alt yazıda olduğu gibi çevrilmeden verilmiştir. Peekay, Hindistan'da  çok içki içen, sarhoş insanlar için kullanılmaktadır. Aamir Khan'ın basit sorularını yanıtlayamayan insanlar ona "Peekay mısın" diyerek başlarından atarlar.


 Filmde toplumsal bir konu işlenmiştir, din! Takdir edersiniz ki Hindistan gibi çok inançlı bir ülkede böyle bir film çekmek yürek ister. Ama gerek Aamir Khan gerek yönetmen (Rajkumar Hirani) bir filmin daha hakkını vermişler. Üstelik bunu hiçbir inancı aşağılamadan yapmayı da başarabilmişler. Herkesin mutlaka izleyip kendini sorgulaması gerektiğini düşünüyorum. Ama dini, insanları sömürmek için kullananların pek hoşuna gitmeyecek. Benden söylemesi :)


P.K (Peekay)
-DİKKAT SPOİLER İÇERİR-

 P.K (Aamir Khan) dünyamıza başka bir gezegenden gelmektedir. Tıpkı insanların başka gezegenlerde hayat var mı? diye araştırdığı gibi, uzaylılar da bunu araştırırken dünyada hayat olduğunu keşfederler. İnsanların yaşantılarını araştırmak için gönderdikleri P.K, çöle iner. Tıpkı doğum esnasındaki gibi dünyaya çıplak gelir. Üzerinde tek eşya gezegenine geri dönmek için kullandığı kolyedir (kumandadır.) Çölde karşılaştığı insana yaklaşır ve insanın ilk icraatı P.K'ı soymak olur. Yani boynundaki kolyeyi alıp kaçar. P.K gezegenine geri dönmek için o kolyeyi bulmak zorundadır. İşte bundan sonra olaylar gelişmeye başlar.
 Daha fazla spoiler vermek istemiyorum çünkü bu yazıyı okuyan herkesin izlemesini istiyorum. Şimdiden iyi seyirler.


This post first appeared on Hikaye Kalpli Kadın, please read the originial post: here

Share the post

PEEKAY (P.K) FİLM YORUMU: RAJKUMAR HİRANİ FİLMLERİ

×

Subscribe to Hikaye Kalpli Kadın

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×