Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Ministrja serbe flet për Ballist Morinën: ‘Kushtet për ekstradimin e tij në Serbi janë përmbushur’

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburevic, ka folur për ekstradimin e shqiptarit Ballist Morina, i cili mbahet në Kroaci.

Të ngjashme mund të lexoni:

• Lajme të mira vijnë për Ballist Morinën nga qelia e burgut

• VIDEO/ Refugjatja shqiptare tregon si i shpëtoi përdhunimit nga serbi

• Sherr masiv mes shqiptarëve dhe serbëve në Bazel të Zvicrës

Ministrja serbe flet për Ballist Morinën

Kuburevic tha se tani për tani nuk ka informacione nëse dhe kur, homologu i saj kroat do të marrë një vendim përfundimtar për ekstradimin e Ismal Morinës apo as nëse Kroacia do ta japë apo jo, pëlqimin për ekstradimin.

Por, duke vënë në dukje se nuk ka një afat në të cilin Ministri i Drejtësisë duhet të veprojë pas një vendimi të formës së prerë në kushtet për ekstradim, Kuburevic tha se ajo beson se në çdo rast kjo duhet të ndodhë brenda një viti që nga paraburgimi i personit.

Arrestimi i Ballistit në Kroaci

Morina është në paraburgim në Dubrovnik që nga qershori 2017 kur u arrestua pas një urdhër-arresti serb për shkak të hetimit të zhvilluar në Beograd lidhur me ndeshjen Serbi-Shqipëri në nëntor 2014;

Morina shkaktoi incident me flamurin e Shqipërisë së Madhe, që e valëviti me dron mbi stadium gjatë ndeshjes; ai akuzohet se ka kryer një vepër penale të lidhur me urrejtjen racore, fetare dhe kombëtare.

03.01.2018

www.Lajm-Shqip.com

The post Ministrja Serbe Flet për Ballist Morinën: ‘Kushtet për ekstradimin e tij në Serbi janë përmbushur’ appeared first on Lajm-shqip.com.This post first appeared on Lajmi I Fundit Lajm Shqip, please read the originial post: here

Share the post

Ministrja serbe flet për Ballist Morinën: ‘Kushtet për ekstradimin e tij në Serbi janë përmbushur’

×

Subscribe to Lajmi I Fundit Lajm Shqip

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×