Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Google Zengin Sonuçlar Testi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Parlak Jurnal
Parlak Jurnal - Kişisel Blog Tadında Çok Yazarlı Blog

Google yeni veri analiz testi olan Zengin sonuçlar testi aracını duyurdu: https://search.google.com/test/rich-results

zengin sonuçlar

Google Zengin Sonuçlar Testi (Rich Result Test) duyurarak yeni bir site analiz aracını ortaya çıkarmış oldu. Bu araç ile sitelerin verileri artık çok daha kolay analiz edilebilecek. Henüz beta sürümünde olmasına rağmen artık “rich snippet” kavramı, “zengin sonuçlar testi” ile birlikte kaybolacak.

Bu test, site üzerindeki veriler ile birlikte zengin sonuçları göstermeyi hedefleyen bir araçtır. Sitedeki JSON-LD(önerilen), Microdata ya da RDF veri kaynakları üzerinden test sonuçları gösterilir. Ayrıca Zengin Sonuçlar ile verileri yayımlamadan da düzenleme imkanımız olmuş oluyor. Beta sürümünde olduğundan dolayı bir takım eksiklikleri var. Bu yüzden şimdilik sadece tarifler, film, kurs ve işler için bu test sağlıklı sonuçlar veriyor. İlk adımda bu özellikler olsa da ilerleyen süreçte yeni özelliklerin gelmesi mümkün.

google arama zengin sonuç
Google arama üzerinden bir zengin sonuç örneği. Neden irmik helvasını aradığımı sorguluyor olabilirsiniz: Canım istedi 🙂

Henüz çok sınırlı bir alanda kullanılabildiği için birçok sitede sonuç vermeyecektir. Fakat bu testi geçebilmeniz için sitenizde yapılandırılmış verilerin kullanılması gerekiyor. Ayrıca zengin kartlar ve veri işaretleyicilerini de Google Search Console üzerinden ayarlayabilirsiniz.

Araç üzerinden sayfanın test edilebilmesi için o sayfanın anonim bir kullanıcı tarafından erişilebilir olması gerekiyor. Site eğer bir güvenlik duvarı ya da yerel bilgisayar üzerinden çalıştırılıyorsa, tünelleme yaparak bu testi çalıştırabilirsiniz.

Yapısal Veri Aracı ve şimdi de Zengin Sonuçlar Testi gibi yeni araçların duyurulması ile birlikte Google’ın SEO konusunda yeni adımlar atacağı ve farklı algoritmalar üzerine gideceğini tahmin etmek güç olmasa gerek. Sonuç olarak bu sayede internet daha kolay, basit, günlük ve kullanılabilir bir ortam olacak-olmaya devam edecek.

Konuk Yazar: Tebdil-i Kıyafet

Google Zengin Sonuçlar Testi Nedir, Nasıl Kullanılır?
Konuk YazarThis post first appeared on Parlak Jurnal, please read the originial post: here

Share the post

Google Zengin Sonuçlar Testi Nedir, Nasıl Kullanılır?

×

Subscribe to Parlak Jurnal

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×