Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Rruga më e ngushtë në botë, banorët nuk blejnë dot asgjë

Rruga në këtë lagje mund të quhet rruga më e ngushtë në botë, arsyeja se është vetëm 30 cm e gjerë. Ajo  gjendet në lagjen më të vjetër të kryeqytetit të Irakut, Bagdad.

Të ngjashme mund të lexoni:

  • Shokon ish e dashura e Balotellit: Arsyeja pse e nxora virgjërinë në ankand
  • Anna feston ditëlindjen, Jon Gjebrea i bën asaj një premtim…

 Rruga është e vendosur në mes të shtëpive më të vjetra se nëntë dekada në lagjen “Kesare” në Bagdad. Popullata lokale e quan rrugë “derbune”, që do të thotë “rrugë e ngushtë”.

Rruga është 70 metra e gjatë dhe bri saj ka 8 shtëpi.

Shtëpitë janë të vjetra, të lënë pas dore dhe të vogla, duke e bërë jetën më të vështirë për njerëzit që jetojnë në to.

Asnjë makinë nuk mund të hyjë në rrugë. Banorët përdorin mjete tejet të vogla si biçikleta për të kryer transportin e produkteve të tyre ushqimore. Por, kjo nuk mjafton.

Një nga pronarët e shtëpisë në “Rrugën më të ngushtë”, Yasir Mutassar tha se ata nuk janë në gjendje të blejnë mobilje për shtëpitë e tyre.

“Bleva një makinë larëse (lavatriçe), por nuk arrita ta çoja në shtëpinë time, kam pritur për orë të tëra në rrugë, pas së cilës ia kam shitur dikujt tjetër”, tha Mutassar.

Megjithatë, pavarësisht nga të gjitha këto vështirësi, ai ka jetuar në këtë rrugë për 35 vjet. Edhe Abu Abdullah jeton në këtë lagje. Sipas tij, edhe xhenazet nuk mund të kalojnë.

Në këtë rrugë, shtoi ai, për vite me radhë, arabët sunitë dhe shitë jetojnë së bashku.

www.lajm-shqip.com

27.01.2018

The post Rruga më e ngushtë në botë, banorët nuk blejnë dot asgjë appeared first on Lajm-shqip.com.This post first appeared on Lajmi I Fundit Lajm Shqip, please read the originial post: here

Share the post

Rruga më e ngushtë në botë, banorët nuk blejnë dot asgjë

×

Subscribe to Lajmi I Fundit Lajm Shqip

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×