Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Greqia dhuron ndihma financiare për shqiptarët në Krishtlindje dhe Vit të Ri

Greqia, edhe pse në ditët më të këqija të ekonomisë së vet, Dhuron Ndihma Financiare për shqiptarët në Krishtlindje dhe Vit të Ri.

Të ngjashme mund të lexoni:

• Qeveria Kanadeze shpërndan ndihma emergjente për 80 familje në Qarkun e Gjirokastrës

• Kakavijë: Mbërrijnë nga Greqia ndihma humanitare për përmbytjet

• Bashkia e Fierit nis shpërndarjen e ndihmave në ushqime për 2000 familje në nevojë

Greqia dhuron ndihma financiare

Vladimir Selamaj, emigtrant në Pire të Greqisë, prej më shumë se një dekadë e takojmë ratësisht në Fier dhe ai na tregon për Lajm-Shqip.

Si asnjëherë tjetër, të paktën këto 15 vite të fundit, qeveria greke ndihmoi në vlera financiare çdo familje të regjistruar me dokumenta.

Selamaj duke qënë dhe i angazhuar pranë një shoqate emigrantësh në Athinë jep një sërë shifrash zyrtare.

“Nga 680 shqiptarë emigrantë që ndodhen aktualisht 80% e tyre përfituan për krishtëlindje nga 900 £ për të festuar Krishtlindjet.

Përfitues kanë qënë si familjet e papunë, por edhe të punësuarit kanë përfituar një ndihmë nga shteti në masën 300£.

Nuk kanë qënë përfitues vetëm një kontigjent refugjatësh, të cilët nuk kanë disponuar një kontratë qiraje shtëpije.

Në Pire, ku unë banoj, përfituan mbi 150 mijë të huaj, nga këta 20 mijë shqiptarë…”, përfundon Selamaj.

03.01.2018

Për Lajm Shqip

Vladimir Muçaj

The post Greqia dhuron ndihma financiare për shqiptarët në Krishtlindje dhe Vit të Ri appeared first on Lajm-shqip.com.This post first appeared on Lajmi I Fundit Lajm Shqip, please read the originial post: here

Share the post

Greqia dhuron ndihma financiare për shqiptarët në Krishtlindje dhe Vit të Ri

×

Subscribe to Lajmi I Fundit Lajm Shqip

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×