Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Różowe jezioro – czym jest i gdzie można je zobaczyć?

Różowe jezioro – co to za zjawisko?

Wyglądają nieziemsko i trudno uwierzyć, że istnieją naprawdę. A jednak przyrodzie można spotkać takie zjawiska. Różowe jeziora, ze względu na swój charakterystyczny kolor, stanowią wyjątkową atrakcję dla turystów i fotografów.
Jak powstaje różowe jezioro? Otóż jego woda swój charakterystyczny odcień najczęściej zawdzięcza obecności specjalnych glonów produkujących różowy pigment (np. karotenoidy). Przyczyny powstawania różowego jeziora to też zasolenie zbiornika wodnego. Gdy jego poziom jest wyższy niż w wodzie morskiej , a wszystkiemu towarzyszą odpowiednie warunki, np. temperatura oraz światło, algi zaczynają właśnie wydzielać beta-karoten.

Gdzie zobaczyć różowe jezioro?

Różowe jeziora rzadko występują w przyrodzie. Gdzie zobaczyć różowe jezioro? Na świecie istnieje kilka takich miejsc, choć pod względem liczby tego rodzaju zbiorników zdecydowanie przoduje Australia. Jednym z najbardziej znanych jezior o tej charakterystycznej barwie jest jezioro Hillier.

Różowe jezioro Hillier w Australii

Różowe jezioro w Australii, noszące nazwę Hillier, znajduje się na wyspie Middle, która należy do Archipelagu Recherche. Archipelag ten składa się z około 100 wysp i położony jest u wybrzeży zachodniej Australii. Jezioro Hillier jest bezodpływowe, co oznacza, że dopływ wody równoważony jest przez parowanie. Zbiornik ten wygląda spektakularnie – ma około 600 metrów szerokości, znajduje się nieopodal oceanu i otaczają go eukaliptusy.
W odróżnieniu od innych jezior różowych jezioro Hillier nie zmienia swojej barwy przez cały rok, a po wlaniu do naczynia woda wciąż ma różowy kolor. W czym tkwi tajemnica jego barwy? Trudno odpowiedzieć na te pytanie, gdyż żadne z badań jeszcze nie znalazły naukowego potwierdzenia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest wysokie zasolenie jeziora oraz obecność algi Dunaliella salina i halobakterii.

Jezioro Hutt Lagoon i Pink Lake w Australii

Równie znane różowe jeziora w Australii to Hutt Lagoon oraz Pink Lake. Pierwsze z nich to słone jezioro położone na północ od ujścia rzeki Hutt w Zachodniej Australii. Ma około 14 kilometrów długości, 2 kilometry szerokości i obejmuje największą na świecie plantację mikroalg. Drugie jezioro jest również położone w Zachodniej Australii. Woda w nim nie zawsze ma różowy kolor. Otóż gdy dociera do niego odpowiednia ilość światła, algi odkładają czerwony barwnik, który wpływa na kolor wody.

Dusty Rose Lake w Kanadzie

To wyjątkowe jezioro w Kanadzie, nie zawiera alg, a swój kolor zawdzięcza skałom znajdującym się w okolicy, a dokładnie pochodzącej z lodowca mączce skalnej. Skały, które otaczają zbiornik mają różowy kolor, a woda, która wpływa do niego ma lawendowy odcień.

Jezioro Lac Retba w Senegalu

Lac Retba znajduje się w Senegalu, niedaleko Dakaru, a swój kolor zmienia w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Poziom zasolenia tego jeziora jest bardzo wysoki, bo koncentracja soli to około 40%. Jezioro te zawdzięcza swoją barwę sinicom i minerałom, które są obecne na brzegu.

Różowe jezioro – Hiszpania

Zbiornik wodny w tym charakterystycznym odcieniu to również różowe jezioro w Hiszpanii, a dokładnie jezioro, które znajduje się w okolicach miasteczka Torrevieja. Miejscowość otaczają dwa słone jeziora, takie jak Salina de Torrevieja i La Salina de La Mata. Pierwsze z wymienionych jest największym słonym jeziorem w Europie i jedynym różowym na naszym kontynencie.

Różowe jezioro – czy można się kąpać?

W różowych jeziorach raczej nie można się kąpać. Po pierwsze – z powodu ich zbyt dużego zasolenia, które może podrażnić skórę. Po drugie – ze względu na ochronę alg, które zabarwiają jezioro. Warto również wiedzieć, że jezioro Hillier jest obszarem badawczym, dlatego turyści mogą je podziwiać jedynie z helikoptera.

Artykuł Różowe jezioro – czym jest i gdzie można je zobaczyć? pochodzi z serwisu phama.co.This post first appeared on PHAMA, please read the originial post: here

Share the post

Różowe jezioro – czym jest i gdzie można je zobaczyć?

×

Subscribe to Phama

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×