Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jaki samochód kempingowy? Cz. II

Wyposażenie kampera, czyli co powinniśmy, a co musimy mieć ze sobą koniecznie

W pierwszej części artykułu opisaliśmy pokrótce rodzaje kamperów oraz zajęliśmy się ważnymi aspektami technicznymi, takimi jak wymiary i masa pojazdu. Poniżej przybliżymy kilka istotnych i niekoniecznie oczywistych kwestii związanych z wyposażeniem. Mamy nadzieję, że pomoże to w podjęciu decyzji jaki samochód kempingowy wybrać.

Wyposażenie kampera

Część mieszkalna

W zależności od wielkości i tego dla jakich odbiorców kierowany jest pojazd, producenci kamperów oferują szereg różnych rozwiązań w zakresie zabudowy wnętrza. Dotyczy to zarówno układu mebli jak i wyposażenia. I tak na przykład, w samochodach kempingowych spotkać możemy różne rodzaje i wielkości lodówek, od małych absorpcyjnych po duże kompresorowe z oddzielnym zamrażalnikiem. Warto wspomnieć, że praktycznie wszystkie lodówki mogą być zasilane prądem o napięciu 230V lub 12V, a niektóre również gazem z butli (lodówki absorpcyjne). Nowoczesne lodówki kompresorowe są bardzo ciche i zużywają niewiele prądu. Są jednocześnie sprawniejsze i lepiej sprawdzają się w praktyce, szczególnie w upalne dni.

Podobnie ma się sprawa z kuchnią gazową. Dostępne są takie z dwoma lub nawet trzema palnikami (czasami jeden jest elektryczny, grzewczy lub indukcyjny). Warto zwrócić uwagę, że najprostsze wymagają stosowania zapalarki do gazu, w tych lepszych zamontowany jest zapalnik piezoelektryczny. W dużych kamperach spotkać możemy także kuchenkę mikrofalową, piekarnik a czasami nawet zmywarkę do naczyń.

Łazienka w kamperach jest zazwyczaj stosunkowo mała, jednak wielu producentów stosuje szereg nowatorskich rozwiązań technicznych, aby ograniczona przestrzeń nie wpływała zbytnio na komfort korzystania. Kabina prysznicowa zintegrowana z toaletą, przesuwne lub rozkładane osłony prysznica, składana umywalka to tylko niektóre z takich rozwiązań. Dość powszechnie odchodzi się od foliowych kurtyn zasłaniających przestrzeń prysznica, a czasem rezygnuje się ze stosowania laminowanych elementów we wnętrzu łazienki. Ma to z jednej strony ułatwić korzystanie, a z drugiej, i może przede wszystkim, ma szereg walorów higienicznych.

Najważniejszy element wyposażenia, czyli wygodne łóżko w samochodzie kempingowym to nie lada wyzwanie dla producentów. Więcej o dostępnych rozwiązaniach, które znajdują swoje zastosowania na małej przestrzeni napisaliśmy przy okazji wpisu o dachach sypialnych.

Wybierając samochód w wypożyczalni, warto również zwrócić uwagę na klasę sterowania urządzeniami takimi jak ogrzewanie, pompa wody czy oświetlenie. W tańszych kamperach próżno szukać takich udogodnień, jak automatyczne sterowanie temperaturą wewnątrz pojazdu (w tym uruchamianie ogrzewania gazowego, gdy temperatura spadnie poniżej zadanej wartości), zautomatyzowany bojler, czy też precyzyjne wskaźniki poziomu wody oraz stopnia rozładowania akumulatorów.

Samochód

Prowadzenie samochodu kempingowego nie jest łatwym zadaniem. Ze względu na jego wymiary oraz wagę, wymaga zwiększonej koncentracji. Odpowiednie wyposażenie samochodu może to znacząco ułatwić.

Nadzwyczaj przydatnym urządzeniem jest tempomat, który przydaje się nie tylko na autostradzie. Bardzo pomaga również w utrzymaniu stałej prędkości na drogach lokalnych. Warto również wspomnieć o automatycznej klimatyzacji. Dostosowywanie nawiewu i temperatury w czasie jazdy, często rozprasza kierowcę. Automat sprawdza się doskonale, choć jest drogą opcją wyposażenia i rzadko spotykaną w wypożyczalniach.

Jeszcze rzadziej kampery z wypożyczalni są wyposażone w systemy poprawiające trakcję i ułatwiające zjazd ze wzniesień. Te pierwsze przydają się bardzo często na trawiastych kempingach, szczególnie w czasie i po deszczu. Te drugie są niezwykle pomocne w górach, ułatwiając hamowanie silnikiem i istotnie zmniejszając ryzyko przegrzania hamulców.

Nawigacja satelitarna, to niezwykle pomocne urządzenie. Najczęściej można je wynająć za dodatkową opłatą. Rzadziej występuje w standardowym wyposażeniu samochodu. Fabryczna nawigacja, oparta o mapy TomTom®, wyznaczy najlepsze trasy, a czasami również dostarczy informacji o korkach. Jeśli posiadamy odpowiedni plan taryfowy w naszym telefonie, możemy również skorzystać z nawigacji Google Maps® lub innych aplikacji. W takim wypadku przyda się uchwyt do telefonu.

Wszystkie samochody w naszej ofercie są bardzo dobrze wyposażone. Oprócz wymienionych powyżej udogodnień, znajdziemy w nich również zestawy głośnomówiące BlueTooth, doskonałe radio z dodatkowymi głośnikami w części mieszkalnej, czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz światła LED do jazdy dziennej.

Udostępnij!

Artykuł Jaki samochód kempingowy? Cz. II pochodzi z serwisu Wynajem kamperów | Wypożyczalnia Motorhome.pl Warszawa.This post first appeared on Wypożyczlnia Samochodów Kempingowych Motorhome.pl, please read the originial post: here

Share the post

Jaki samochód kempingowy? Cz. II

×

Subscribe to Wypożyczlnia Samochodów Kempingowych Motorhome.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×