Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

DLACZEGO WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ 44 KM OD WARSZAWY I CO CIEKAWEGO MOŻNA ROBIĆ W GMINIE MSZCZONÓW I OKOLICACH?

Podróże z dziećmi po Polsce, Azji Środkowo-Wschodniej, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziecko w górach. Aktywne rodzicielstwo.

Kojarzysz gminę Mszczonów pod Warszawą? Tak? Pewnie za sprawą Suntago, największego w tej części Europy parku wodnego pod dachem. Zdradzę Ci, że to tylko jedna z wielu atrakcji, jakie kryje ta część Mazowsza. A jeśli dodam do tego relację z naprawdę dobrego Artis Loft Hotel, to możesz pomyśleć, że Radziejowice w gminie Mszczonów są świetnym miejscem na weekend pod Warszawą, albo chociaż przystanek w drodze do Warszawy, na Mazury, albo w góry. I słusznie! My spędziliśmy tam bardzo udany weekend.

Artis Loft Hotel w Radziejowicach odwiedziliśmy w lipcu. Wracaliśmy z Warszawy do Wrocławia. Mazowsze nas zauroczyło już kilka tygodni wcześniej, więc chcieliśmy odkryć kolejny zakątek tego regionu Polski. Tym razem postanowiliśmy się zatrzymać w gminie Mszczonów, 44 km od Warszawy.

Po naszym pobycie w Suntago rok temu oraz weekendzie w Warszawie, pytaliście gdzie można przenocować w okolicy stolicy. Dziś mogę Wam już polecić coś z własnego doświadczenia.

ARTIS LOFT HOTEL POD WARSZAWĄ, NOCLEG W OKOLICY SUNTAGO

Zanim przejdę do przedstawienia atrakcji jakie czekają w gminie Mszczonów i okolicy, pokażę Ci gdzie się zatrzymaliśmy. Artis Loft Hotel to stylowo urządzony trzygwiazdkowy hotel z dużym ogrodem i wszystkimi dogodnościami jakie przydadzą się rodzinie z dziećmi. Jest tu plac zabaw, sala zabaw i smaczna restauracja, która trafia nawet w gusta małych niejadków.

Znajdzie się też coś dla rodziców, hamaki rozwieszone w zagajniku tuż obok placu zabaw, mini SPA z sauną i jacuzzi zewnętrznym, albo wanny jacuzzi w apartamentach rodzinnych. Spędziliśmy tu świetny czas. Bynajmniej nie jestem w tych zachwytach odosobniona. Kiedy w social mediach pokazałam ten hotel, odezwało się kilka z was mówiąc, że hotel znacie, lubicie, a nawet… jest to wasz ulubiony hotel!

Zobacz! Więcej zdjęć hotelu i pełna relacja z naszego pobytu

I choć kusiło nas mocno by cały weekend spędzić na zielonej, równo przystrzyżonej trawie w hotelu, to okolice są bogate w atrakcje. Zobacz co możesz robić w Gminie Mszczonów i okolicy.


CO ROBIĆ W GMINIE MSZCZONÓW? ATRAKCJE W OKOLICY ARTIS LOFT HOTELU


  1. SUNTAGO WODNY ŚWIAT

Nawet wśród osób, które niezbyt dobrze orientują się w tej części Mazowsza, gmina Mszczonów może być znana za sprawą otwartego w 2020 roku Park Of Poland, największego parku wodnego pod dachem w tej części Europy.

Suntago zachwyca zarówno małych, za sprawą ogromnej liczby atrakcji wodnych, jak i dużych. Ci drudzy z jednej strony doceniają strefę Jamango ze zjeżdżalniami, szaloną rzekę, basen z falą, rwącą rzekę oraz wodny plac zabaw, a także… strefę Relax i Saunaria, w których mogą odpocząć od zgiełku typowego dla parku wodnego.

Jeśli chcesz zobaczyć jakie atrakcje czekają w Suntago Wodny Świat, zajrzyj do tego wpisu. Odwiedziliśmy park wodny podczas wielkiego otwarcia, tylko we dwoje, a ostatnio zabraliśmy tam dzieci. W obu przypadkach to był strzał w dziesiątkę! Bawiliśmy się fantastycznie. Przy czym, zachęcam, by wybrać się tam raczej po wakacjach i to w tygodniu, jeśli to dla Was możliwe.

Suntago znajduje się 12 min od Artis Loft Hotel.

  1. TERMY MSZCZONÓW

Wodnemu szaleństwu można oddać się także w Termach Mszczonów, które swoja nazwę zawdzięczają wydobywanej tutaj unikatowej wodzie terminalnej. Źródło to odkryto już w 1976 podczas poszukiwań… ropy i gazu. Jednak do celów rekreacyjnych zaczęto używać je dopiero w 2008 roku.

Termy składają się z dwóch basenów całorocznych, z czego jeden znajduje się na zewnątrz. To jedyny basen z wodami termalnymi w okolicy Warszawy, w których można kąpać się także zimą. Woda w basenach termalnych osiąga temperaturę od 30 do 34 stopni Celsjusza, za sprawą zawartości związków żelaza ma mętny brązowo-zielony kolor.

Dodatkowo w okresie letnim (od maja do września) na terenie Term Mszczonów funkcjonuje basen rekreacyjny, basen sportowy, brodzik i fontanny. Choć naszym dziewczynkom najbardziej do gustu przypadły dwie zjeżdżalnie.

Termy Mszczonów otoczone są zieloną strefą rekreacyjną w boiskami do piłki plażowej, siłownią zewnętrzną, placem zabaw, oraz żaglami, które dają odrobinę cienia.

Termy Mszczonów znajdują się zaledwie 3 min od Artis Loft Hotel

  1. BASEN NURKOWY DEEPSPOT W MSZCZNOWOEI

Tuż obok Term Mszczonów znajduje się do niedawna najgłębszy basen na świecie. Dziś co prawda prześcignął go basen z Dubaju, ale nie da się ukryć, że Deepspot w Mszczonowie robi wrażenie! I to niezależnie od tego, czy sam zanurzasz się w tej błękitnej, ciepłej (32-34 stopni Celsjusza) toni, czy podziwiasz ją tylko z punktów widokowych i podwodnego tunelu.

DeepSpot w Mszczonowie ma niemal 45,5 m głębokości, czyli mniej więcej tyle, co piętnastopiętrowy budynek. Na dnie można znaleźć wrak statku, ale też wejście do podwodnych tuneli, w których można doskonalić swoje podwodne umiejętności. Oferuje pakiety dla każdego, od początkujących aż po zaawansowanych adeptów nurkowania.

My nie nurkowaliśmy, choć jest to na naszej liście marzeń i kto wie, może zaczniemy właśnie tutaj.

DeepSpot znajduje się zaledwie 3 min od Artis Loft Hotel. Szczegóły na temat nurkowania znajdziecie na stronie basenu. A jeśli tak jak my chcesz zobaczyć basen z punktów widokowych, to są one otwarte (i bezpłatne) w godzinach otwarcia obiektu od 12 do 22 od pn do pt i od 8 do 24 w weekendy.

  1. PAŁAC W RADZIEJOWICACH I PARK KRAJOBRAZOWY W RADZIEJOWICACH

Patrząc na mapę okolica aż roi się od zabytkowych dworów i pałaców. Polecamy Wam by zajrzeć do Radziejowic. Tu w pięknym zadbanym parku w stylu angielskim kryje się klasycystyczny pałac rodu Radziejowskich.

Historia pałacu w Radziejowicach sięga XV wieku. Ówczesna budowla mogła pomieścić nawet 1000 gości, czyli była zdecydowanie większa niż obecnie. Choć nawet dziś, w nieco zmienionej lokalizacji i bryle pałac robi duże wrażenie.

Podobnie zresztą jak sam park, które centralnym punktem jest Wielki Staw.

Wśród drzew i alejek można znaleźć także dworek o charakterystycznej architekturze szlacheckiej, zabytkową kuźnię, Willę Szwajcarską, czworaki. Dziś w obiekcie mieści się Dom Pracy Twórczej dla twórców kultury. Odwiedzają go pisarze, publicyści, aktorzy, muzycy i filmowcy. W pałacu można podziwiać m.in. galerię obrazów Józefa Chełmońskiego, a w parku Parkową Galerię Rzeźby. Znaleźć tu można popiersia najwybitniejszych postaci polskiej kultury dłuta Xawerego Dunikowskiego, Alfonsa Karnego, Gustawa Zemły, Maksymiliana Biskupskiego czy Ludwiki Nitschowej.

Tuż obok parku znajduje się plac zabaw, co z pewnością zainteresuje Cię jeśli zamierzasz odwiedzić to miejsce z dziećmi. Choć przyznam szczerze, że nasze dziewczyny skupiły się na podglądaniu życia tutejszych kaczek i wyszukiwania kolejnych rzeźb w plenerze.

Pałac w Radziejowicach znajduje się zaledwie 5 min od hotelu. Galerię Chełmońskiego można zwiedzać w sobotę i niedzielę od 10 do 17, przy czym wejście na wystawę odbywa się o pełnych godzinach (ostatnie o 16). Szczegóły warto sprawdzić tutaj. https://www.palacradziejowice.pl/zwiedzanie/

  1. WINNICA DWÓRZNO

Nieopodal Radziejowic, zaledwie 40 km od Warszawy, znajduje się miejsce nazywane „mazowiecką Toskanią”. Jest to największa winnica na Mazowszu i jedna z większych w Polsce. Specjalizuje się w produkcji wina z malin, czarnej porzeczki, czy jagody kamczackiej.

Winnica powstała w 2012 roku. Dostrzeżono specyficzny mikroklimat sprzyjający winnym szczepom – lekkie wzniesienie, sąsiedztwo lasu i odpowiednie nachylenie względem słońca. Dziś produkuje się tutaj około 50 tys. butelek wina rocznie! Choć początkowo hodowano tu po prostu maliny.

Winnicę można zwiedzać samodzielnie z pomocą telefonu….  Z filmików nagranych przez właścicieli możemy dowiedzieć się kilku ciekawostek o samej winnicy, a przede wszystkim hodowli winorośli. A wszystko to w otoczeniu winnych krzewów, których jak się dowiedzieliśmy przez szpakami chronią jastrzębie!

W weekendy można wybrać się na spacer po winnicy z właścicielem połączony z degustacją win. Choć prawdę mówiąc, nawet jeśli zajrzycie do tutejszego sklepiku po samodzielnym zwiedzaniu, możecie liczyć na degustację i opowieść o winie.

Winnica Dwórzno znajduje się 10 min od Artis Loft Hotel. W hotelu możecie kupić pakiet, w ramach którego nie musicie martwić się o transport do winnicy, co po degustacji może być wskazane

  1. DACH MAZOWSZA – REZERWAT GRĄDY OSUCHOWSKIE

Kiedy na stronie Artis Loft Hotel w zakładce Atrakcje przeczytałam, że całkiem niedaleko znajdują się „małe Sudety”, wiedziałam, że to miejsce będzie nasze! Sudety uwielbiamy miłością wielką więc chcieliśmy sprawdzić o co właściwie chodzi :)

Kilka dni później stanęliśmy na „dachu Mazowsza”. Czuli w najwyższym punkcie na Nizinie Mazowieckiej, aż 100 metrów wyżej niż Warszawa! To właśnie za sprawą tej wysokości oraz specyficznego ukształtowania terenu występuje wiele roślin charakterystycznych dla Sudetów. Grądy Osuchowskie to las liściasty z przewagą grabów i dębów. Obecnie ten typ lasów stanowi w Polsce zaledwie 3 proc., dlatego często obejmowane są ochroną. Tak też jest w przypadku mazowieckich grądów, w których w 1982 utworzono rezerwat przyrody. Spotkać tu można także strzeliste lipy, reliktowe bory bagienne, a także, dość niespodziewanie w tego typu miejscach, ponad stuletni starodrzew sosnowy.

W lesie można podziwiać kwitnące zawilce (wiosną) a jesienią doświadczyć prawdziwej ferii barw. Drzewa pokrywają się złotem i czerwienią.

Rezerwat Grądy Osuchowskie znajduje się 15 min od Artis Loft Hotel. Należy kierować się na miejscowość Osuchów. Do grądów najlepiej pójść ścieżką wzdłuż cmentarza, choć początkowo jest nieco zarośnięta. Inną opcją jest skorzystanie ze ścieżki rowerowej, jednak tutaj czeka nas kawałek dość ruchliwą ulicą (Osuchów-Bobrowice). Ostrzegam jednak, to miejsce to nie jest park, ale pełnoprawny las z zarośniętymi ścieżkami, chmarami komarów, much i innych stworów. Słowem, coś dla prawdziwych amatorów dzikiej przyrody (po kilkunastu minutach w grądach Jacek uznał, że tu jest „gorzej” niż w lesie deszczowym).


CO ROBIĆ W OKOLICY GMINIE MSZCZONÓW? ATRAKCJE W OKOLICY ARTIS LOFT HOTELU


  1. ŻYRARDÓW – MUZEUM LNIARSTWA I ZALEW ŻYRARDOWSKI

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc w okolicy jest stolica polskiego lnu – Żyrardów. Miasto, które od 2012 roku posiada tytuł Pomnika Historii, a w 2011 otrzymało nagrodę od Komisji Europejskiej w konkursie na Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne EDEN.

Spacer po mieście pozwala poczuć industrialny klimat miasta przemysłowego z przełom XIX i XX wieku. Zachwycają zabytki przemysłu wybudowane z charakterystycznej czerwonej cegły (zachowało się 95% pierwotnej zabudowy). Co ciekawe Żyrardów spełniał postulaty miasta idealnego, ale też miasta ogrodu.

Będąc w mieście, koniecznie należy zobaczyć Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Muzeum mieści się w halach dawnej drukarni. Można zobaczyć w nim kilkadziesiąt zabytkowych maszyn i urządzeń. Muzeum otwarte jest od wt do pt od 10 do 15, a w weekendy od 11 do 18.

Podróżujący z dziećmi z pewnością zainteresują się funkcjonującą tuż obok Industrialną Zagrodą prowadzoną przez Fundację Feniksa. Mieszkają w niej trzy wielbłądy, osiołka, alpaki, renifery, owce i kozy. Powstała kilkanaście lat temu jako oaza dla zwierząt biorących udział w szopce bożonarodzeniowej.

A jeśli spacerując po mieście zapragniemy odrobiny natury możemy skorzystać z plaży nad Zalewem Żyrardowskim. Przy plaży znajduje się dobra infrastruktura: hamaki, trawa, zadaszenia, molo, plac zabaw, oraz wc. Jest też bar i opieka ratowników.

Żyrardów znajduje się ok. 15 min od Artis Loft Hotel.

  1. BOLIMOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY I SPŁYW RAWKĄ

Kolejne miejsce, które chce Wam polecić znajduje się już odrobinę dalej. My odwiedziliśmy je wracając z Radziejowic do Wrocławia skuszeni informacją, że w Bolimowskim Parku Krajobrazowym płynie jedna z piękniejszych rzek w Polsce.

Początkowo marzyliśmy, by słynąć Rawką kajakiem, jednak po zasięgnięciu języka dowiedzieliśmy się, że ta pozornie leniwie płynąca na nizinach rzeka jest dość wymagająca. Wybraliśmy się zatem na spacer jej brzegiem i odwiedziliśmy położone już na terenie województwa łódzkiego piękne parki.

Co zatem warto zaplanować w Bolimowskim Parku Krajobrazowym?

  • Naszym pierwszym przystankiem był Joachimów Mogiły wraz z tutejszym zalewem. Nie można się w nim co prawda kąpać, ale wygląda przepięknie. Idąc północno-wschodnią stroną rzeki w stronę Bartnik mamy szanse na prawdziwą leśną kąpiel. W pewnym momencie idziemy wysokim brzegiem rzeki.

Z kolei jeśli przejdziemy przez mostek na Rawce (tuż za zalewem), czeka nas spacer jej brzegiem wśród wysokich traw, tataraku i dziesiątek motyli.

  • Kolejnym miejscem, które udało nam się zobaczyć była Oberwanka w okolicy Skierniewic i miejscowości Ruda. To miejsce jest polecane jako plaża i kąpielisko, ale warto mieć na uwadze, że Rawka jest rezerwatem przyrody i wstęp na tą plażę jest zabroniony. Można podziwiać ją jedynie z wysokiego brzegu. Zachęcam by wybrać się na spacer dalej na spacer wśród pól pachnących zbożem. Choć początkowo, jeśli staniemy przy torach kolejowych czeka nas spacer po lesie. Najpierw magiczną zieloną kładką, a później wśród wysokich szumiących drzew.

Oberwanka powstała na skutek wymycia i oberwania się skarpy. Z jednej strony intensywny zielony krajobraz, z drugiej oberwany wysoki brzeg, który pokazuje tylko jak duża siła tkwi w tej rzece.

  • Spływ Rawką – jeśli zamarzy Ci się spływ Rawką pamiętaj, że rzeka jest rezerwatem przyrody i trzeba odpowiednio wcześniej poprosić o pozwolenie w regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi. Poza tym tak jak już wspomniałam rzeka nie uchodzi za łatwą. Wiele zakrętów, przeszkód w wodzie oraz zmiennej głębokości (od 40 cm do 2 m). Rawka, choć płynie na Nizinie Mazowieckiej, ma cechy górskiej rzeki: bystrza, cofki progi, oraz szybki nurt.

Parki i pałace w Bolimowskim Parku Krajobrazowym

  • Na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie. Zatrzymaliśmy się po drodze i poszliśmy na krótki spacer. Pałac w Nieborowie to barokowy pałac zbudowany na zlecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego. To jedna z większych rezydencji magnackich w kraju. Od 1744 do 1945 należał do rodziny Radziwiłłów. Z ciekawostek warto dodać, że w pałacu i otaczającym go przepięknym ogrodzie kręcono m.in. Akademię Pana Kleksa. Obecnie pałac jest własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Można go zwiedzać. Zachowała się przepiękna biblioteka, a wnętrza zdobione są zabytkowymi kaflami, sztukateriami oraz meblami.

  • Dosłownie rzut beretem od parku znajduje się jedno z piękniejszych założeń ogrodowych w Polsce. To Park w Arkadii, a właściwie Ogród Sentymentalno-Romantyczny w Arkadii, który powstał jako realizacja marzenia Heleny Radziwiłłowej o parku w stylu angielskim. Było to jakby zaprzeczenie ogrodu przy Pałacu w Nieborowie, który urządzono w stylu francuskim. Znajdziemy w nim wiele tajemniczych zakątków i ruin, które pozwalały na kontemplacje przyrody.

Warto dodać, że zabytkowy zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie oraz Ogród Sentymentalno – Romantyczny w Arkadii zostały wpisane w 2017 roku na listę Pomników Historii.

Bolimowski Park Krajobrazowy znajduje się 25 min od hotelu w stronę Łodzi.

  1. WARSZAWA

Na koniec kilka słów o Warszawie. Choć tutaj będzie wyjątkowo trudna, bo Warszawa na brak atrakcji nie narzeka. Zaproponowanie czegoś na jeden dzień, czy nawet weekend jest bardzo trudne. My podczas naszej ostatniej wycieczki z dziećmi w stolicy postawiliśmy na warszawskie klasyki, czyli spacer po Starówce, Łazienki Królewskie, Park Ujazdowski z fantastycznym placem zabaw, czy Plaże Poniatówkę z Wiślańskim Placem Zabaw.

Nie zabrakło jednak atrakcji typowo dla dzieci. Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik i poszliśmy do Planetarium. A wieczór spędziliśmy podziwiając Multimedialny Park Fontann.

Zobacz dokładny rozkład naszej warszawskiej wycieczki  

Jeśli masz w planach szybką jednodniówkę w Warszawie połączoną z szaleństwem w Suntago Wodny świat to nocleg w Radziejowicach jest świetnym pomysłem. W tym wpisie znajdziecie nasz pomysł na 2 dni w stolicy z dziećmi.

Artis Loft Hotel, w którym się zatrzymaliśmy znajduje się 44 km od centrum Warszawy


Bardzo dziękujemy Artis Loft Hotel w Radziejowicach. Dzięki Wam odkryliśmy kolejne piękne miejsca na Mazowszu.

W tym miejscu możesz zobaczyć więcej zdjęć z naszego pobytu.

A jeśli interesuje Cię Mazowsze i jesteś ciekaw czym nas zauroczyło koniecznie zobacz ten tekst.

Artykuł DLACZEGO WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ 44 KM OD WARSZAWY I CO CIEKAWEGO MOŻNA ROBIĆ W GMINIE MSZCZONÓW I OKOLICACH? pochodzi z serwisu ZBIERAJSIE.PL blog o podróżach z dziećmi.



This post first appeared on Travel With Kids, please read the originial post: here

Share the post

DLACZEGO WARTO ZATRZYMAĆ SIĘ 44 KM OD WARSZAWY I CO CIEKAWEGO MOŻNA ROBIĆ W GMINIE MSZCZONÓW I OKOLICACH?

×

Subscribe to Travel With Kids

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×