Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

GDZIE POJECHAĆ JESIENIĄ NA WYCIECZKĘ? 7 PROPOZYCJI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Podróże z dziećmi po Polsce, Azji Środkowo-Wschodniej, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziecko w górach. Aktywne rodzicielstwo.

Gdzie jechać jesienią z dziećmi na Dolnym Śląsku? Gdzie odpocząć z dala od tłumów? Oto nasze pomysły na jednodniowe wycieczki na Dolnym Śląsku.

Warto złapać ostatnie słoneczne dni i jesienne kolory. Czego jak czego, ale odrobina oddechu od trosk i codziennych problemów jest nam wszystkim bardzo potrzebna. Jesień w terenie jest przepiękna! Mieni się dziesiątkami barw, które na pewno wprawią Cię w dobry nastrój.

Mamy dla Ciebie 7 propozycji na jednodniowe wycieczki na Dolnym Śląsku. Wszystkie miejsca odwiedziliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. Wszystkie nas zauroczyły, zaskoczyły i sprawiły, że chcemy Wam o nich jeszcze raz opowiedzieć!

Nie znajdziesz wśród nich najpopularniejszych dolnośląskich atrakcji, chociaż  może jedna tu jest :) Staraliśmy się wybrać miejsca, w których jest szansa na ciszę i zachowanie dystansu społecznego (czasem nawet bardzo dużego, bo  jest duże prawdopodobieństwo, że prócz Was, na szlaku nie spotkacie nikogo).

PUSTYNIA KOZŁOWSKA W BORACH DOLNOŚLĄSKICH

Kilkukilometrowy spacer po Borach Dolnośląskich jesienią to prawdziwa uczta dla miłośników natury. Już od progu lasu powitają Cię kolorowe korony drzew przez które nieśmiało wpadną promienie jesiennego słońca.

Idź dalej, szeleszcząc pod stopami igliwiem i suchymi liśćmi. Rozglądaj się w okół. Masz szansę na polany pełne grzybów, albo spotkanie z leśnymi mieszkańcami. Nam w Borach Dolnośląskich udało się spotkać stado saren i masę ptaków.

Jak długa jest trasa? Około 10 km

Zobacz! Jak dokładnie dotrzeć do Pustyni Kozłowskiej i z czego słyną Bory Dolnośląskie?


BOBROWE SKAŁY W GÓRACH IZERSKICH

Nic nie robi na nas takiego wrażenia, jak połączenie pięknych kolorów jesiennych liści z surową szarością sudeckiego granitu. Jestem przekona, że tak będzie także w Twoim przypadku. A jeśli jeszcze odważysz się i wejdziesz po dość stromych, metalowych schodach na punkt widokowy ponad morze kolorowych koron drzew, dostrzeżesz w oddali Karkonosze. Dla mnie magia!

Kto wie… jeśli będziesz mieć szczęście, będą pokryte delikatnym puchem. Na jednym obrazku zobaczyć jesień i zimę. Coś jakby podróż w czasie.

Jak długa jest trasa? Minimum 1,5 km

Zobacz! Przepiękny punkt widokowy na Karkonosze, pachnący las i tajemnicza Polana Czarownic, czyli spacer na Bobrowe Skały z Piechowic


NIECZYNNA KOPALNIA KWARCU STANISŁAW W GÓRACH IZERSKICH

To miejsce napawa jednocześnie smutkiem i zadumą, ale i zachwytem. Z jednej strony ogromna krzywda jaką uczynił człowiek, wykopując w środku Gór Izerskich ogromną dziurę, żeby pozyskać cenne minerały. Z drugiej potęgą przyrody: gęste izerskie lasy, majestat Karkonoszy i delikatny krajobraz Pogórza Izerskiego.

Ogromny kamieniołom kontrastuje z przyrodą. Warto przysiąść tu na chwilę i odpocząć od wszystkiego. A wcześniej pokonać absolutnie magiczną i ładująca zieloną energię z Rozdroża Izerskiego. Po drodze dużo zieleni, ale i ciekawych formacji skalnych.

Pamiętaj! Na teren kamieniołomu nie wolno wchodzić! Kopalnia od wielu lat nie funkcjonuje, ale jest to teren prywatny, a wchodzenie tam jest niebezpieczne.

Jak długa jest trasa? Minimum 11 km

Zobacz! Jak dotrzeć na Rozdroże pod Izerskimi Garbami? Oraz o co właściwie chodzi z tą Nieczynną Kopalnią Kwarcu Stanisław


OWCZE SKAŁY, HALA SZRENICKA I WODOSPAD KAMIEŃCZYKA W KARKONOSZACH

Pamiętam ten szlak jako ociekający intensywną zielenią. Strzeliste świerki i sosny towarzyszyły naszej wędrówce zielonym szlakiem z Hali Izerskiej do Jakuszyc. Pod stopami mieliśmy morza traw, jagodowych krzaczków i grząskich torfowisk, które pokonywaliśmy licznymi pomostami.

Mogę sobie tylko wyobrazić jak pięknie musi tu być jesienią. Szczególnie w okolicy Owczych Skał, z których roztacza się jeden z piękniejszych widoków na Karkonosze Zachodnie.

Polecam by pokonać szlak od Szklarskiej Poręby przez Wodospad Kamieńczyk, Halę Szrenicką i potem Owcze Skały do Jakuszyc, skąd do Szklarskiej Poręby podwiezie nas pociąg. Lub odwrotnie:) Niezależnie od kierunku, będzie pięknie.

Jak długa jest trasa? Minimum 11 km

Zobacz! Naszą wędrówkę z Hali Szrenickiej do Owczych Skał i Jakuszyc we wpisie o przejściu zielonego szlaku od Karpacza do Jakuszyc. Jeśli chcesz zobaczyć mapę tego konkretnego odcinka, kliknij tutaj.


GÓRA GAPY I PERŁA ZACHODU W PARKU KRAJOBRAZOWYM DOLINY BOBRU

Jelenia Góra to bez dwóch zdań jedno z piękniej położonych miast na Dolnym Śląsku. Otoczona z czterech stron górami: Karkonoszami, Górami Izerskimi, Górami Kaczawskimi i Rudawami Janowickimi niezmiennie mnie zachwyca.

Wybierz się na spacer, by spojrzeć na miasto z innej perspektywy, a przy okazji połącz walory krajobrazowe z pięknym spacerem po Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Czekają tu na Ciebie formacje skalne na Górze Gapy oraz gęsty pachnący i kolorowy las położonym na wysokim zboczu. Zejdź ścieżką aż do Doliny Bobru i tam zachwyć się zmiennością rzeki. Raz płynie szybko jak górski strumień, by za chwile rozlać się szeroko tworząc przepiękne Jezioro Modre. To tu, na wysokiej skarpie mieści się jedno z piękniejszych miejsc w okolicy – Schroniska PTTK Perła Zachodu.

Kiedy napawasz się już widokiem z wieży widokowej, wróć wśród kolorowych liści ścieżką spacerową do Jeleniej Góry.

Jak długa jest trasa? Minimum 6 km (w zależności od tego ile leśnych ścieżek zachęci Cię do eksploracji).

Zobacz! Góra Gapy – perełka w okolicy Jeleniej Góry

i jeszcze koniecznie to! Park Krajobrazowy Doliny Bobru co zobaczyć


PRZEŁOMY PEŁCZNICY POD KSIĄŻEM W GÓRACH WAŁBRZYSKICH

Górski wąwóz, kładki, mostki, wąskie ścieżki – a wszystko to skąpane w kipiących od jesiennych kolorów książańskim lesie. Przełomy Pełcznicy w Książańskim Parku Krajobrazowym to jedna z piękniejszych, ale i trudniejszych tras w okolicy. Poza tym kryje w sobie wiele ciekawych historii Ścieżki Hochbergów, którzy zarządzali pobliskim zamkiem Książ.

Idealnie sprawdzi się na spacer dla małych wędrowców i poszukiwaczy przygód. To nie są proste parkowe alejki, a równocześnie dość niewysokie góry i na spacer można udać się tu bez obaw o kondycję.

Nagrodą są także widoki. Zza drzew nieśmiało wyłania się Perła Dolnego Śląska – Zamek Książ. Nawet jeśli nie chcesz odwiedzić go tym razem, warto spojrzeć na niego z góry. A tuż obok jest jeszcze Stary Książ, romantyczne ruiny zamku.

Jak długa jest trasa? 4,8 km – duża pętla

Zobacz! Magiczne Przełomy pod Książem. Czy trasa jest trudna i jak najlepiej ją pokonać?


TORFOWISKO POD ZIELEŃCEM W GÓRACH BYSTRZYCKICH

Do Torfowiska pod Zieleńcem wybieraliśmy się już dobre kilka lat. Aż w końcu trafiliśmy tu zupełnie spontanicznie. Było już późne popołudnie. Słońce powoli zachodziło za gęste korony drzew delikatnie oświetlając torfowiska dodając im magii.

Czerwone pola torfu pokrywający grząski i wilgotny grunt przypominają tajgę syberysjką lub tundrę arktyczną. I mimo że jeszcze nas tam nie było potwierdzamy, to miejsce wygląda dla nas dość egzotycznie. A dla dziewczynek bieganie po drewnianych pomostach okazały się być ciekawą atrakcją.

Żeby dojść do Torfowiska pod Zieleńcem czeka nas najpierw leśny spacer. Niezależnie od tego czy wybierzemy spacer szlakiem, czy drogą pożarową możemy liczyć na potężny zastrzyk zielonej energii połączonej z eksplozją jesiennych kolorów.

Jak długa jest trasa? Minimum 3 km

Zobacz! Dlaczego warto odwiedzić Torfowisko pod Zieleńcem i dlaczego nie wolno schodzić ze ścieżki?


Znasz wszystkie nasze miejsca, które polecamy na jednodniowe wycieczki na Dolnym Śląsku? Świetnie!

Chcesz więcej pomysłów na jednodniowe wycieczki na Dolnym Śląsku? Do lasu? W góry? A może po prostu chcesz popatrzeć na góry z pięknych punktów widokowych zobacz inne wpisy.

Zobacz! Pomysł na spacer na łono przyrody na Dolnym Śląsku – wiosna 2020

Zobacz! Punkty widokowe na Karkonosze

Zobacz! Łatwe szlaki w Karkonoszach

Jeśli sam chciałbyś polecić nam jakieś miejsce na jesienny spacer, koniecznie zostaw komentarz.

Artykuł GDZIE POJECHAĆ JESIENIĄ NA WYCIECZKĘ? 7 PROPOZYCJI NA DOLNYM ŚLĄSKU pochodzi z serwisu ZBIERAJSIE.PL blog o podróżach z dziećmi.



This post first appeared on Travel With Kids, please read the originial post: here

Share the post

GDZIE POJECHAĆ JESIENIĄ NA WYCIECZKĘ? 7 PROPOZYCJI NA DOLNYM ŚLĄSKU

×

Subscribe to Travel With Kids

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×