Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Czym różni się III klasa od IV? Jak przygotować dziecko na zmiany?

Pierwszy dzień w szkole to dla każdego dziecka i rodzica ogromne wydarzenie. W domu przeprowadza się wiele rozmów na temat szkoły i nowych obowiązków. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo różni się III klasa od IV. Cały system szkolny ma wiele wad (o czym więcej tutaj), dlatego rola rodzica w przygotowaniu dziecka do tej trudnej przygody jest tak znacząca. Pomiędzy trzecią a czwartą klasą jest ogromna przepaść, którą wspólnie z dzieckiem należy właściwie pokonać. Co można zrobić?

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/jedzenie-szkola-stol-studenci-8617524/

1. Zapoznanie dziecka z nowościami

Dobrze aby dziecko wiedziało dużo wcześniej o tym, czego będzie się od niego oczekiwać już od pierwszego dnia czwartej klasy. Uczeń powinien być gotowy na częstsze zmiany klasy, wielu nowych nauczycieli, masę przedmiotów i osobnych podręczników do każdego z nich. Dziecko czeka również przystosowanie się do systemu 45-minutowych lekcji i przerw oraz nowy system oceniania, który opiera się na ocenach w skali 1-6. Należy pamiętać, aby nie straszyć dziecka swoimi własnymi obawami. Dobrze jest rozpocząć taką rozmowę od wspomnienia o nowych szansach i możliwościach. Należy pytać o to, czego dziecko się boi, a czego nie może się doczekać. Można spróbować zaszczepić w dziecku ciekawość i ekscytację, zamiast powtarzać “teraz to zacznie się nauka”, “ciekawe czy sobie poradzisz”, “teraz to będziesz siedzieć po nocach i się uczyć”.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-biurko-notatnik-internet-4145354/

2. Wyjaśnienie dziecku tajemniczych nazw nowych przedmiotów

Czym różni się matematyka od przyrody? Co to jest ta technika i informatyka? Po co mu język polski, skoro potrafi mówić w tym języku?
Często powodem strachu jest po prostu to co nieznane. Można pokazać dziecku ciekawe eksperymenty przyrodnicze, wyjaśnić jak powstają gry komputerowe, nauczyć obliczania swojej średniej lub pokazać ciekawe filmiki na szkolne tematy.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/pisanie-szkola-dzieci-chlopak-8923880/

Lista przedmiotów, które pojawiają się w klasie czwartej

Język polski
Przyroda
Matematyka
W-F
Język obcy nowożytny
Plastyka
Technika
Muzyka
Informatyka
Historia
Zajęcia z wychowawcą

3. Wspólne przeglądanie podręczników

Znalezienie ciekawych zagadnień, przejrzenie obrazków i tematów, których można się spodziewać. Warto znaleźć coś, co zainteresuje dziecko i wzbudzi w nim ciekawość i chęć do zaangażowania się w dany przedmiot już od samego początku. Jeśli w podręcznikach znajduje się coś, co wydaje się dziecku zbyt trudne, to warto omówić to wspólnie z wyprzedzeniem i pomóc dziecku w zdobyciu większej pewności siebie jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego. Często dzieci najbardziej boją się zwiększonego poziomu na lekcjach matematyki. Warto upewnić się, że dziecko nie ma problemów z podstawowym liczeniem i pokazać mu (na przykład w formie ciekawostki) metody sprytnego mnożenia w pamięci, które znacząco przyspieszą wykonywanie obliczeń nawet na dużych liczbach!

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/ludzie-ksiazki-dziewczyna-uroczy-5088184/

4. Przygotowanie planu lekcji

Przyda się duża, kolorowa wersja planu, która zawiśnie w pokoju i pomoże w pakowaniu plecaka na następny dzień. Bardziej pomocna może okazać się jednak mała, podręczna wersja, która zmieści się w piórniku. Ważne, aby na planie umieszczone były dokładnie rozpisane sale lekcyjne. Na początku można umieścić tam również nazwiska nauczycieli i dokładne godziny rozpoczęcia i zakończenia każdej lekcji. W niektórych szkołach istnieją przerwy “obiadowe”, które są nieco dłuższe od standardowych. Warto zwrócić na nie uwagę!

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/sloneczny-kobieta-lato-laptop-4497735/

5. Przygotowanie planu dnia

Plan lekcji to punkt oczywisty. Warto jednak pamiętać, czym różni się III klasa od IV. Więcej przedmiotów, oznacza więcej prac domowych i więcej czasu poświęconego na naukę. Należy dokładnie zaplanować czas i miejsce odrabiania prac domowych, czas na obiad i czas na pakowanie plecaka na następny dzień. Dobrze jest ustalić kiedy dziecko ma swój czas wolny i wyraźnie zaznaczyć go w planie, aby zmniejszyć poczucie przytłoczenia nowymi obowiązkami. Nie warto planować wszystkich korepetycji, zajęć dodatkowych i hobby jeszcze we wrześniu. Dobrze aby dziecko miało czas na przystosowanie się do nowej codzienności. Na wszystko przyjdzie czas.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-siedzenie-granie-mlody-7520962/

6. Zapoznanie dziecka z listą oferowanych zajęć dodatkowych

Szkoły oferują bardzo dużo zajęć sportowych, muzycznych, plastycznych, naukowych, teatralnych, wycieczki szkolne, rajdy na orientację… Lepiej nie zapisywać się na wszystko na raz i zaczekać nieco z nowymi zajęciami, ale samo zapoznanie się z możliwościami może pomóc dziecku pozytywniej widzieć szkołę, jako miejsce na rozwój swoich pasji.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/chlopiec-trzyma-mape-na-drodze-576835/

7. Szkolne zakupy

Nikt nie wie dlaczego, ale dzieci uwielbiają szkole zakupy. Nowe plecaki, piórniki, kredki, zeszyty, ołówki, długopisy… Alejki pełne kolorowych materiałów biurowych są porównywalne do alejek z zabawkami. Warto zabrać ze sobą listę przedmiotów, aby wiedzieć które zeszyty kupić. Dobrze też dowiedzieć się, czy szkoła wymaga dodatkowych zeszytów do korespondencji z rodzicami, dzienniczków na oceny, zeszytów na uwagi i pochwały lub dodatkowych materiałów plastycznych. Warto rozważyć również zakupienie kalkulatora i dowiedzieć się jak sprawnie wprowadzić go do użycia. W przypadku ograniczonego czasu lub budżetu na szkolne zakupy, można zajrzeć do sklepów internetowych, które zapewniają gotowe wyprawki i zestawy. Dzieci czują dużo większą ekscytację pierwszym dniem w nowej klasie, gdy wiedzą, że wykorzystają wszystkie nowe, zakupione wspólnie przedmioty.

https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/dlugopisy-i-markery-na-etui-53874/

Artykuł Czym różni się III klasa od IV? Jak przygotować dziecko na zmiany? pochodzi z serwisu Misja Pi.



This post first appeared on Misja Pi, please read the originial post: here

Share the post

Czym różni się III klasa od IV? Jak przygotować dziecko na zmiany?

×

Subscribe to Misja Pi

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×