Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pametan izbor domena

Tags: domena naziv koji

Šta je to pametan izbor domena?


Naziv domena koji je dovoljno dopadljiv i mašinama za pretraživanje, kao i posetiocima sajta je pametan naziv.

A gde ste vi po tom pitanju? Gde je vaš brend, sajt, blog? Mnogi vlasnici sajtova su prilikom izbora Domena često zarobljeni nazivom svoje firme, pa smatraju da je logično da i naziv domena bude u skladu sa nazivom firme. I to baš bukvalno 1 na 1. Naziv firme postane i naziv sajta. Mač sa dve oštrice, od koji je najčešće oštrija ona koja je uperena prema vama.
Sasvim je to logično iz njihovog ugla, ali to često nije tako i iz uglova pametnih pretraživača "search mašina". Posebno Google, pa ni iz ugla posmatranja korisnika Interneta. Gde je greška?



Osnovna greška je u tome što velike i firme koje su već brend, tj. prepoznatljiv od širokog kruga korisnika, pa i onog na Internetu, logično imaju i takav naziv domena. Pa videla deca kako to rade veliki, pa hajde i mi. E pa ne može. Odnosno može, ali to nije najbolja poslovna odluka.
Na primer Adidas, BMW, Nike, neće za naziv uzimati ključne reči relevantne za pretraživače i korisnike, već upravo nazive svojih brendova, tj. firmi. Može im se jer su već završili brendiranje.
Da, njima je lako, korisnik koji želi videti asortiman firme Adidas neće kucati sportske patike, već direktno baš tu ključnu reč adidas. I naravno, u rezultatima pretrage će dobijati upravo taj brend tj. njihov sajt. E, ali, ima jedno ali koje sreću kvari. Nisu sve firme toliko moćne i prepoznatljive, kako u relanom tako i u virtuelnom svetu. Ko to sve zna osim bližeg kruga porodice i prijatelja kako se zove vaša firma? Ko bi znao kako se zove vaš sajt? Jako malo njih.
Svi oni koji nisu dovoljno prepoznatljivi po imenu moraju da vode drugačiju politiku davanja imena domena, tj. web sajta. 

Kako se formira naziv domena?


Osnovni principi kreiranja naziva domena za takve firme se mogu svesti na sledeće, odnosno, naziv sajta, tj. domena treba da bude:

  • što kraći
  • što upečatljiviji (prepoznatljiviji)
  • da sadrži neku od najvažnijih fraza, ili dela fraze, za oblast poslovanja
  • da bude kombinacija naziva brenda i ključne fraze

Koja kombinacija je dobitna? Postoje faktori koji opredeljuju najbolji izbor naziva, sve u funkciji ciljeva kao i nekih drugih parametara. Ili, srpski, rešenje nije tipa crno ili belo.



Rezervacija domena

Da li mogu da rezervišem više domena? Odgovor je jednostavan. Imate pravo da zakupite, rezervišete, sve domene za koje smatrate da imate računicu da budu u vašem vlasništvu i pod vašom kontrolom. Podrazumeva se one koji već nisu zauzeti. Na taj način štitite brend i naziv domena je konkurentan za pretraživače i korisnike. Nekako se podrazumeva da ovakve akcije, ako nemate dovoljno znanja i iskustva na Internetu, realizujete u saradnji sa firmom koja se bavi Intenret marketingom, posebno delom koji se zove optimizacija za pretraživače.

Primer ume da bude razgovetniji. Sajt rentacarmenadzer.

Kombinacija ključne fraze RENTACAR i brned fraze, MENADZER, daje veoma upečatljvo ime: RENTACAMRENADZER. Lako se pamti i prepoznaje.

Uzmimo drugi primer za domen TeshaDesign. Delatnost firme pokriva ceo svet i u nazivu je uzeta univerzalna reč DESIGN, kombinovana sa BREND frazom TESHA.

TESHA+DESIGN daje jako prihvatljivu i skoro milozvučnu kombinaciju, koja se jako dobro pamti i koja je prepoznatljiva.

Oni koji su zapamtili to ime ne moraju da znaju da li je sajt na domenu com, net ili rs ili neki drugi. Dovoljno je da unesu pojam teshadesign i dobice na prvom mestu u rezultatima pretrage baš ovaj sajt. 
Dakle cilj je ispunjen. Kratko i dovoljno deskriptivno i prepoznatljivo ime za domen, simptatično i za Google i za posetioce.

Sledeći primer je domen PronadjiAuto.
Nastao kao kovanica dve reči: PRONADJI i AUTO

Kada se sastave jedna pored druge dobija se PRONADJI+AUTO, veoma pamtljivo i prepoznatljivo.

A šta ako već duže vremena imam naziv sajta koji nema previše veze sa ključnim rečima? Na primer, firma Istrebljivač, naziv sajta je Istrebljivac, a ključne reči za ovu firmu su: dezinesekcija, deratizacija, dezinfekcija, kojih nigde nema u nazivu. Pa, krenuli na vreme, i verovanto imaju saradnju sa iskusnom firmom za optimizaciju sajta. Tako su i uspeli da brendiraju svoje ime i da nadoknade nepostojanje ključnih reči u nazivu sajta.

Otkup domena


Naravno, postavlja se pitanje, šta ako neko drugi ukrade (rezerviše pre) naziv domena koji je naziv moje firme ili brenda?  Dakel, ako neko drugi zauzme rs domen koji je vaš brend, a vaše ciljno tržište je Srbija? Ili, prosto želite da imate taj naziv a on je rezervisan. Postoji šansa da na tržištu pokušate da otkupite ime tog domena od postojećeg vlasnika. Možda to znači da niste pažljivo i na vreme planirali zakupljivanje domena, ili je neko što je realnija solucija, neko je pre vas namirisao njegov značaj u budućnosti.



Jedan od načina da budete sigurni da oni koji su bili brži od vas neće zloupotrebiti vaš brend je da probate da ih pronadjete i otkupite domen. Mnoge firme se upravo bave kupovinom istih i njihovom prodajom na tržištu računajući da će se pojaviti oni koji će poželete baš takva imena za svoje sajtove.
U funkciji od jačine tržišta biznis kupoprodaje domena uopšte nije zanemarljiv. Setite se crnogorskih ekstenzija .me za kojima je ceo zapad prosto poludeo, i koliko su, ni krivi ni dužni, profitirali Crnogorci.

Pametna url adresa


Dakle, pametna url adresa sadrži nešto što ostaje u mozgu posmatrača, odnosno posetioca sajta. Mašine za pretragu korisite drugačije algoritme za vrednovanje sajtova, ali je upravo jedna od veoma važnih u poslednje vreme i naziv domena.

Kako pronaći trenutnog vlasnika imena? Postoji više online bespaltnih servisa. Jedan od njih je „whois“ pa probate da kontaktirate vlasnika i vidite da li ima šansi da otkupite to ime i naravno , koja je cena tog zadovoljstva.

Dakle, naše virtuelno, tj. ime na Internetu je sjajna prilika za prednost na startu. Kako u brendiranju
tako i u osvajanju boljih pozicija na pretraživačima.



Dužina naziva imena


Ime za domen je limitirano i ne može imati neograničen broj kakratera. Ali, ko bi birao uopšte ime duže od 100 znakova?
Kao što smo rekli, kraće ima stvara apriori prednosti kod njegovih potrošača, lakše je za kucanje i teorijski manje se greši prilikom unosa preko tastature.

Na primer: alustolarijabeograd se lakše pamti i kuca nego: aluminijumskastolarijaubeogradu.
Povezano i logično ime je dobra varijanta.

Logika pretraživača je drugačija. Mašine za pretraživanje vole da i iz url adrese prepoznaju o čemu se radi na tom sajtu, odnosno web stranici. I tako dolazimo do kolizije, odnosno protivurečnih zahteva posetioca i mašina.
Rešenje? Naravno, kao i u životu: pametan kompromis.
Reči koje se nalaze u nazivu domena, a koje su relevantne za vašu oblast poslovanje, su potencijalna dobit u rezultatima pretrage.



Provera dostupnosti domena


Postoji više stranih i domaćih servisa gde na jednsotavan način možete proveriti slobodnost istih pa eventualni investirati ili rezervisati one za koje smatrate da iamju svetlu budućnost na Internetu.



This post first appeared on Prva Strana Na Google, please read the originial post: here

Share the post

Pametan izbor domena

×

Subscribe to Prva Strana Na Google

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×