Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dete vam noću mokri u krevet? Ne krivite ga već mu pomozite!

Noćno umokravanje (enureza) je jedan od najčešćih problema dečjeg doba koji se definiše kao nevoljno oticanje urina u toku noći kod Dece, starije od pet godina. Prema podacima iz svetske literature u uzrastu od 5 godina svako četvrto dete ima enurezu, dok se pri polasku u školu noćno umokravanje (enureza) javlja kod svakog desetog deteta. Sa uzrastom se broj dece sa enurezom smanjuje. Tako, u uzrastu od 10 godina oko 7 odsto dece ima ovaj problem. Slikovitije rečeno, u svakom razredu osnovne škole 2-3 deteta se noću umokrava, što predstavlja gotovo 50.000 dece koja u Srbiji imaju problem sa noćnim umokravanjem (enurezom). Procena je da u Evropi više od pet miliona dece mokri u krevet.

Prema rečima prof. dr Zorana Radojičića, direktora Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, specijaliste dečje hirurgije i urologije, roditelji su ti koji na vreme ne  traže stručnu pomoć za svoje dete.

– Roditelji odlažu javljanje lekaru jer smatraju da će problem spontano nestati. Deca koja mokre u krevet ne rade to namerno i nikako se ne preporučuje da ih zbog toga roditelji kažnjavaju. Enureza je veoma čest problem i u praksi vidimo da biva zanemaren, a veoma nepovoljno utiče na kvalitet života cele porodice, i može ostaviti dugoročne zdravstvene i psiho-socijalne posledice po dete – kaže dr Radojičić.

Osnovna podela noćnog umokravanja (enureze) je na primarno, kada dete nikada nije zaista uspostavilo kontrolu mokrenja, i sekundarno, gde postoji period kada se dete nije noću umokravalo duže od šest meseci, ali je nakon toga odjednom počelo da mokri. Kod Dece iz prve grupe postoji veća verovatnoća da će se kontrola mokrenja sa sazrevanjem uspostaviti, dok je kod dece iz druge grupe razlog pojave noćnog umokravanja verovatno izazvan nekom konkretnom situacijom, tj. uzrokom koji treba istražiti.

– Kada dete do pete godine ne uspostavi potpunu kontrolu nad mokrenjem, ali i kada se umokri jednom ili dva puta nedeljno, potrebno je obratiti se lekaru – savetuje doktor.

Foto: Profimedia

Prema rečima stručnjaka, jedna od najčešćih zabluda vezanih za enurezu da je u pitanju posledica psiholoških problema ili psihološkog profila deteta. Istina je da je enureza gotovo uvek organskog porekla, a da deca sa enurezom, posebno ako duže traje i lečenje ne započne na vreme, imaju brojne psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje, koji su uvek posledica, a ne uzrok enureze.

– Najčešći razlozi noćnog mokrenja su smanjeni kapacitet bešike, pojačana proizvodnja mokraće u snu i čvrst san. Češće je kod dečaka i veoma često je i roditelj imao sličan problem u detinjstvu. Znatno ređe su u pitanju različiti psihološki problemi, poput poremećene porodične dinamike ili nasilja – objašnjava dr Radojičić.

Kao posledica noćnog umokravanja, naročito po polasku u školu, stvara se veliki psihološki problem, deca se povlače u sebe, postaju ćutljiva, ne druže se sa vršnjacima, izbegavaju odlazak na rekreativnu nastavu, a često su izložena i neprijatnim reakcijama od strane vršnjaka, što sveukupno utice na mentalni, emotivni i socijalni razvoj ličnosti deteta. Zato je veoma važno da roditelji pravilno postupe i potraže pomoć lekara, a ne da sami pokušavaju da reše problem.

Svetski dan umokravanja se obeležava svakog poslednjeg utorka u maju kako bi se podigla svest javnosti i zdravstvenih radnika da je enureza medicinsko stanje koje može i treba da se leči.

Postoje delotvorni, brzo delujući i bezbedni načini lečenja koje lekar može da predloži, a prosečno trajanje terapije je oko 6 meseci. Bez lečenja najmanje jedno od desetoro dece će se umokravati celog života. Najnovija svetska istraživanja ukazuju da 18 odsto dece može da nastavi da mokri i kad odraste. Ukoliko se sa terapijom započne na vreme, brojni navedeni problemi su prolazni, te se detetu pruža mogućnost da odraste u psihički zdravu i sociološki dobro adaptiranu osobu.

A kakva terapija je u pitanju?

– Cilj nam je da utvrdimo uzrok i u zavisnosti od toga preporučimo tretman. Na raspolaganju su nam savremena terapija, lekovi, alarmi, dnevnici mokrenja… Zadatak porodice je da bude uporna u sprovođenju plana lečenja i tada rezultati ne izostaju. U timu imamo i psihologa koji porodici može da pomogne da se izbori sa posledicama umokravanja deteta u uzrastu iznad pet godina– objašnjava dr Radojičić.

Mnogim roditeljima nedostaje svest i razumevanje o umokravanju uprkos tome što je u pitanju hronično medicinsko stanje. Gotovo polovina roditelja ignoriše ovaj problem, dok trećina odlaže pravovremenu reakciju ako dete ne mokri u krevet najmanje pet puta nedeljno. Pored toga, 80 odsto roditelja pogrešno misli da su stres i briga glavni uzročnici umokravanja kod dece.

– Zanemarivanje ovog problema nepovoljno utiče na mnogo oblasti života deteta i porodice na školske odnose i uspeh, emotivnu dobrobit deteta, samopouzdanje i dnevno funkcionisanje – kaže dr Radojičić.

Pročitaj još:

Meditacija uči decu prisutnosti i fokusu: Povedite mališane na Kundalini jogu

Naukom do samopouzdanja: Ovde deca razvijaju kreativnost, talenat i logiku!

Kada je vreme za društvene mreže: Kako da zaštitite dete od virtualnog sveta?



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Dete vam noću mokri u krevet? Ne krivite ga već mu pomozite!

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×