Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Sklejanie modeli, czyli relaks w domowym zaciszu

Sklejanie modeli, czyli relaks w domowym zaciszu

Praktycznie każdy z nas ma jakieś hobby, któremu oddaje się w wolnych chwilach. Bardzo wiele osób decyduje się na różnego rodzaju aktywność fizyczną, jednak także coraz częściej wybieramy hobby, które można realizować w domu.
Przykładem takiego hobby jest modelarstwo, które wybiera coraz więcej osób.

Zatem na czym ono dokładnie polega, dla kogo będzie dobrym sposobem spędzania wolnego czasu oraz jakiego typu sprzęt powinniśmy posiadać do sklejania modeli?

Modelarstwo jako hobby – dla kogo?

Modelarstwo zdecydowanie nie jest pasją dla każdego. Decydując się na tego typu hobby powinniśmy pamiętać, iż to zajęcie będzie wymagało od nas dużej ilości czasu, zaangażowania oraz precyzji.
W przeciwnym wypadku stworzone przez nas modele nie będą prezentowały się atrakcyjnie, a my szybko się zniechęcimy do ich wykonywania.

Czego może nas nauczyć modelarstwo?

Modelarstwo przede wszystkim uczy cierpliwości i pokory, a są to cechy bardzo istotne w życiu każdego z nas. Dlatego tak wielu rodziców zachęca swoje dzieci obecnie do składania różnorodnych obiektów. Jednak nie można zapominać, że modelarstwem interesuje się również duża grupa dorosłych. W szczególności dużą popularnością cieszy się odmiana modelarstwa drewnianego, która stwarza użytkownikowi szereg nowych możliwości, w porównaniu do innych form tej dziedziny.

Jakie rodzaje modelarstwa możemy wyszczególnić?

Modelarstwo dzielimy z uwagi na rodzaj materiału z jakich wykonane są modele. W zależności od naszego wyboru będziemy potrzebowali różnej ilości czasu na wykonanie danego modelu, innego rodzaju narzędzi oraz samych modeli, a to z kolei przekłada się na koszt.

Modelarstwo plastikowe

Jest to bardzo popularny rodzaj modelarstwa redukcyjnego, w którym główny materiał modeli to tworzywo sztuczne.
Najczęstsze metody produkcji tych tworzyw sztucznych to metoda wtrysku wysokociśnieniowego, charakteryzująca się bardzo dobrym odwzorowaniem szczegółów oraz wysoką jakością wyprasek.
Podstawą tego typu modelarstwa jest składanie modelu z wielu różnorodnych części, wykorzystując przy tym specjalne kleje.
Często używana jest także szpachla modelarska, służąca do wyrównywania sklejonych powierzchni. Jednak decydującym elementem w tym przypadku jest malowanie.

Modele z tworzywa sztucznego maluje się farbami akrylowymi lub olejnymi, za pomocą specjalnego pędzla lub aerografu. W celu uzyskania rzeczywistego efektu, modelarze stosują szereg technik, dzięki którymi imituje się zacieki, jak również zabrudzenia, czy też szczegóły powierzchni.

Najważniejszym celem modelarzy jest jak najwierniejsze odwzorowanie otaczającej rzeczywistości, na podstawie dokładnych obserwacji, wykorzystując w tym celu różnego rodzaju narzędzia, a także chemię modelarską oraz techniki.

Jaki sprzęt będzie nam niezbędny do modelarstwa plastikowego?

W przypadku modelarstwa z tworzywa sztucznego bardzo istotne są różnego rodzaju substancje spajające plastik. Warto zainwestować w wysokie jakości klej. Potrzebne będą także różne kolory farb, w szczególności akrylowych oraz olejnych, jak również pędzle w przynajmniej kliku rozmiarach.
Warto także zaopatrzyć się w wysokiej jakości lakier bezbarwny służący do zabezpieczenia powierzchni naszego modelu.

W przypadku modeli o dużej szczegółowości nie obejdziemy się bez pęsety. Przydatne mogą okazać się również pilniki do wyrównywania krawędzi w miejscu „wyłamania” części z ramy.

Koszty modelarstwa plastikowego

Ceny modeli zaczynają się od około 20 zł, cena jest zależna głównie od wielkości modelu oraz jego szczegółowości.
Do naszego budżetu musimy również doliczyć niezbędne narzędzia, myślę, że na początek zmieścimy się w kilku dziesięciu złotych.

Modelarstwo kartonowe

Modelarstwo kartonowe to jeden z rodzajów modelarstwa, gdzie głównym budulcem jest karton lub brystol w połączeniu z tekturą oraz inne pochodne papieru. Jest to także najbardziej popularny rodzaj modelarstwa redukcyjnego, z uwagi na niski koszt materiałów, jak również dużą ilość modeli w sprzedaży.

Modele zazwyczaj drukowane są na specjalnym kartonie, o standardowych formatach A4 i A3. Elementy wzbogacające mogą być również wykonane z drutu, sznurka, jak również elementów fototrawionych.

Najczęściej używanym spoiwem są kleje do drewna typu wikol i butapren, jak również kleje cyjano-akrylowe.
Modele można uatrakcyjnić montując silniczki, napędzające ruchome elementy.

Modelarze bardzo często wykorzystują także rysunki do wykonania modeli z innych materiałów, na przykład z blachy, drewna.

Jaki sprzęt niezbędny do modelarstwa kartonowego?

Jeżeli decydujemy się na sklejanie modeli z kartonu, powinniśmy wyposażyć naszą pracownię w odpowiedni sprzęt. Z pewnością niezbędne w tym przypadku będą ostre nożyczki oraz ostry nożyk, za pomocą którego będziemy mogli precyzyjnie wycinać karton i nadawać mu odpowiedni kształt nawet w najmniejszych zakamarkach.

Warto rozważyć wyposażenie swojej „narzędziowni” w skalpel, który charakteryzuje się wysoką ostrością i jest niezastąpiony kiedy mamy do czynienia z małymi elementami.
Przydatna może okazać się również zwykła linijka oraz pinceta.

Musimy pamiętać, że kupiony model to tak naprawdę tylko szablon, który wymaga wzmocnienia z kartonu lub tektury. Musimy zatem wyposażyć się w kilka rodzajów materiałów tego typu. Ponadto w warsztacie warto mieć druty, drewniane listewki, jak również gładź szpachlową do wykończeń.

Koszty modelarstwa kartonowego

Wbrew pozorom modelarstwo kartonowe nie jest zbyt kosztownym hobby. Przede wszystkim będziemy musieli zainwestować w materiały oraz narzędzia, jednak ich całkowity koszt z pewnością nie przekroczy kilkudziesięciu złotych. Co do samych modeli, cena zależy od materiału oraz wielkości, jednak dostępne są produkty już od kilku złotych.

Modelarstwo drewniane

W przypadku modelarstwa, gdzie sklejanym materiałem są kawałki drewna możemy tworzyć znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje, niż w przypadku modeli z papieru.
Drewno jest nie tylko stabilne, ale przede wszystkim wytrzymałe. Z drewna często budowane są nie tylko modele statków, samolotów, czy czołgów, ale również całe makiety miast. Ponadto kolorystyka takich modeli może być znacznie bardziej zróżnicowana, ponieważ sposobów malowania drewnianych elementów jest o wiele więcej.

Jakie narzędzia niezbędne są do modelarstwa drewnianego?

Z pewnością decydując się na modelarstwo drewniane, będziemy musieli kupić różnego rodzaju scyzoryki, skalpele oraz papiery ścierne, a także kleje łączące poszczególne drewniane elementy.
Nie możemy zapomnieć o gwoździach zawiasach oraz innych elementach, które są stosowane do łączenia drewna. Często stosowane są również specjalne pilniki do grawerowania i wyrównywania krawędzi.

Cena modelarstwa drewnianego

W porównaniu z modelarstwem kartonowym, wykonywanie modeli z drewna może być nieco bardziej kosztowne. Na samym początku możemy całkiem sporo zapłacić za materiały i narzędzia. Może to być koszt nawet rzędu kilkuset złotych, jednak same modele to często koszt kilkudziesięciu złotych.

Podsumowanie:

Jeśli uważasz, że modelarstwo jest czymś odpowiednim dla Ciebie, nie czekaj! Wyłącz komputer i idź na zakupy. Jeśli nie, proponuję sprawdzić inne propozycje na naszej stronie.

Artykuł Sklejanie modeli, czyli relaks w domowym zaciszu pochodzi z serwisu Rozwijaj-się.pl.



This post first appeared on Rozwijaj SiÄ™ PL, please read the originial post: here

Share the post

Sklejanie modeli, czyli relaks w domowym zaciszu

×

Subscribe to Rozwijaj SiÄ™ Pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×