Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Czy treningi oraz większa masa mięśniowa mogą podwyższać kreatyninę?

źródło: flickr

Masz podwyższoną kreatyninę? Jeśli ćwiczysz intensywnie oraz masz większą masę mięśniową - to  być może nie masz czym się przejmować.


Kreatynina to produkt degradacji kreatyny, czyli substancji pełniącej rolę nośnika energii w mięśniach. Każdego dnia około 1-2% kreatyny przemienia się w kreatyninę, a ta z kolei poddana jest filtracji w nerkach i wydalana razem z moczem.

Norma stężenia Kreatyniny we krwi mieści się w przedziale 0.6 - 1,3 mg.

Badanie stężenia kreatyniny służy przede wszystkim ocenie prawidłowej funkcji wydalania przez nerki. Podwyższona kreatynina w moczu może wskazywać na chorobę nerek.

Jednakże ...

Stężenie kreatyniny w surowicy zależy od płci, wieku i masy mięśniowej. Niestety większość norm laboratoryjnych nie uwzględnia masy mięśniowej oraz aktywności fizycznej. 

Dlatego należy tutaj przytoczyć pierwsze lepsze z brzegu badanie "Influence of Muscle Mass and Physical Activity on Serum and Urinary Creatinine and Serum Cystatin C"
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2390952/

👉Wykazano, że grupy osób o umiarkowanej / intensywnej aktywności fizycznej prezentują znacznie wyższą średnią kreatyninę w surowicy w porównaniu z grupą o łagodnej aktywności lub siedzącej grupie i wyższym stężeniem kreatyniny w moczu niż ta ostatnia. 

👉Dodatkowo istotnie, na wydalanie kreatyniny ma również wpływ masa mięśniowa, ponieważ tworzenie się kreatyniny zachodzi prawie wyłącznie w mięśniu. Zdrowi mężczyźni i kobiety wydalają odpowiednio około 1,5 i 1,2 g / d kreatyniny; jednak wartości te można modyfikować w zależności od masy mięśniowej oraz diety. 

👉Żywność składa się z trzech różnych składników, które mogą zmienić wydalanie z moczem kreatyniny: (1) Białka zawierające argininę i glicynę, prekursory produkcji kreatyny i guanidooctanu; (2) sama kreatyna, która prowadzi do bezpośredniego zwiększenia "puli" kreatyny mięśniowej, zwiększając tym samym wydalanie kreatyniny z moczem; i (3) dietetyczną kreatyninę, która jest szybko wydalana, zaraz po wchłonięciu.

Podsumowanie.


Badanie to wykazało, że masa mięśniowa (ale również dieta i aktywność fizyczna) wpływa na stężenie kreatyniny w surowicy i moczu. Stąd oznaczenie cystatyny C może być stosowane alternatywnie do oznaczeń kreatyniny i może stanowić bardziej odpowiednią alternatywę dla oceny czynności nerek u zdrowych osób z większą masą mięśniową ale i potencjalnym łagodnym zaburzeniem czynności nerek.

Oczywiście w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości zachęcam do kontaktu z lekarzem. Powyższy artykuł ma jedynie charakter typowo informacyjny.


This post first appeared on Trener Personalny / Dietetyk Albert Kośmider - Warszawa, please read the originial post: here

Share the post

Czy treningi oraz większa masa mięśniowa mogą podwyższać kreatyninę?

×

Subscribe to Trener Personalny / Dietetyk Albert Kośmider - Warszawa

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×