Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Copland Track – geotermální prameny s vyhlídkou na Jižní Alpy

Tento středně náročný trek je stále ještě skrytým pokladem ledovcové krajiny Západního pobřeží Nového Zélandu. Výhledy na zasněžené Jižní Alpy, panenská příroda a průzračná řeka pak jen dotvářejí toto divoké alpské údolí jménem Copland. Hory a údolí však nejsou jen to, co sem každoročně láká více a více turistů, jsou to i přírodní geotermální prameny, které tento trek dělají nejen vyhledávaným, ale i nezapomenutelným.

Copland Track se představuje

Když britští geologové Charles Douglas a Arthur P. Harper dostali za úkol najít nejvhodnější trasu vedoucí z vesnice Mount Cook přes Hooker Valley až na Západní pobřeží, nebylo by to nic zvláštního, kdyby této trase nestálo v cestě nejvyšší pohoří Nového Zélandu – Jižní Alpy.

Nikdo tenkrát netušil, že spolu s dnes historickou trasou Copland Track tito dva průzkumníci objeví i geotermální prameny kolem Welcome Flat. Nečekaný nález okamžitě nahlásili úřadům a ty jim zpět zaslali láhev whisky a příkaz k odebrání vzorků z pramenů. Co však měli tyto dva průzkumníci udělat s obsahem lahve, už rozkaz nepopisoval.

Copland Track za dohledu cestovatele a geologa Charlese Douglase trvalo vytvořit dlouhých 12 let.  V roce 1913 byl na této trase v oblasti Welcome Flat postaven Hut a v roce 1930 byl postaven Doughlas Rock Hut o dalších 7 km dále.

Dnes Welcome Flat Hut spolu s termálními bazénky, které se nacházejí 150 m od chaty, sice není poslední zastávkou na Copland Tracku, ale za to je nejvíce oblíbeným místem na této trase.  

Mapa Copland tracku. Zdroj: DOC

Na co je potřeba se připravit

Podle doporučení cestovatelů je nejlepší je tento trek navštívit v létě, tedy v hlavní sezóně která začíná od prosince do konce května, kdy trek neohrožují záplavy a laviny. My jsme trek zdolali na jaře (v říjnu), tedy mimo hlavní sezónu a kromě zahlédnutí pár srnek, jsme za celé dva dny nikoho nepotkali. Avšak počasí je to, co dělá tento trek na jaře či na podzim nevyzpytatelným.

Na samotný Copland Track se zakončením na Welcome Flat Hut  je potřeba si vyšetřit dva dny. Jedna cesta má 18 km, druhou polovinu trasy představuje stále stoupání – ujít jednu trasu trvá téměř 7 hodin. Pokud si Copland Track hodláte protáhnout z Welcome Flat Hut až na Douglas Rock Hut, budou potřeba dny tři – celá cesta až k Douglas hut má 24km.

Počítejte s nestabilním povrchem, nezapomeňte tedy pevné trekové boty a trek nebude vhodný pro osoby trpící závratí – ke zdolání treku budete muse přejít několik visutých mostů určených jen pro jednu osobu. Přechod houpajících mostů z pletiva je pro někoho velký zážitek, pro druhého ale může být noční můra.

Od Douglas Rock Hut je za příznivého počasí nádherný výhled na pohoří Main Divide a dokonce je možné se napojit na průsmyk Copland Pass, který spojuje Západní pobřeží s vesnicí Mount Cook. Cesta dále od Douglas Hut je doporučena jen jedincům s vysokohorskými a horolezeckými zkušenostmi. Copland Pass totiž vyžaduje určitou úroveň navigace na sněhu a na ledu.

Samotný Copland Track vedoucí pouze k Welcome Flat Hut a zpět, je středně náročný a skrytý poklad této ledovcové krajiny.

Tip: Chystáte se na trek poprvé a honí se vám v hlavě spousta otázek k bezpčenosti? Odpovědi na část z nich, možná na všechny najdete v článku Bezpečnost na trecích

Nejvíce populární úsek:

Copland Track vedoucí k Welcome Flat Hut
Ideální počet dní na zdolání treku: 2 dny
Vzdálenost: 18 km / jedním směrem
Délka trasy: 7 hodin
Obtížnost: Středně těžká
Nutnost rezervace ubytování předem: ANO

Velmi náročný úsek:

Copland Track vedoucí dále z Welcome Flat Hut k Douglas Rock Hut
Ideální počet dní na zdolání celého tracku: 3 dny
Vzdálenost od Welcome Flat Hut: 7 km
Délka trasy z Welcome Flat Hut: 3 hodiny
Obtížnost: Pokročilý/Expert
Nutnost rezervace ubytování předem: NE

Začátek Copland Tracku

Trek začíná broděním se v říčce Rough Creek. Tato říčka je po kolena hluboká, studená a pěkně nevyzpytatelná svým silným proudem. Brodí se směrem k oranžové značce ve tvaru trojúhelníku. Po přebrodění řeky se odkryje cesta přes les, odkud se dál pokračuje bahnitou cestou až k prvnímu Hutu jménem Architect Creek.  Pro méně akční nátury, kterým nechce brodit, se nachází most asi půlhodinku proti proudu Rough Creek, který se používá hlavně při záplavách a v případu nouze.

Pozor: Pokud se  Rough Creek nedá bezpečně a snadno přebrodit, nedoporučuje se pak Copland track vůbec začínat – i když je k dispozici výše zmíněný most.

Začátek treku vedoucí údolím  řeky Copland.
Jeden z mnoha visutých mostů (pro jednu osobu!) na treku.

 

První polovina treku

První polovinu treku značí Hut Architect Creek, který je pojmenován po stejnojmenné říčce. Hut nabízí k ubytování dvě palandy s matracemi a topením. Ubytování je na bázi: Kdo dřív přijde, ten si lehne. Není tedy potřeba žádná předchozí rezervace.

Louka před Architect Creek Hut přímo vybízí k odpočinku nebo rychlému obědu. Zdatní trekaři mohou směle pokračovat dále po této 18km trase, ti méně zdatní se mohou rozhodnout, zda první noc stráví v Architect Creek Hut nebo zda budou pokračovat dále až na samotný Welcome Flat Hut.

Odsud pak cesta přechází z lesního porostu až na břeh k průzračné řece Copland, která přímo vybízí ke koupeli. Nenechte se však zmást její průzračnou modrou barvou. Kromě toho, že je nesmírně ledová, její proud je více než strhující. Po asi 30 minutách hopsání po obřích kamenech na břehu této řeky, se nacházejí dva aktivní sesuvy půdy, které je nutné přejít bez zastavení. Oba sesuvy jsou vyznačené cedulemi s hrozícím nebezpečím.

Průzračná řeka přímo vybízí ke koupání. Nenechte se zmást.

Druhá polovina treku

Po přejití nebo spíše po zdolání dvou oblastí se zvýšeným rizikem sesuvů půdy a pár mostů přes průzračné říčky, přichází klikaté stoupání, na jehož konci je možné spatřit tolik očekávané vrcholky zasněžených Alp.

Stoupání přes sesuvy půdy.
Výhledy na okolní vrcholky stojí za všechnu námahu!

Klikaté stoupání přes les, které se zdá být nekonečné, se náhle změní v rovinku. V tomto momentu se začíná měnit lesní porost na menší keře a začíná se odkrývat pohled na hory, které vás očarují natolik, že v tu ránu zapomenete na bolest nohou z předchozího stoupání. Odtud je to jen 1 km k ubytování Welcome Flat Hut.

Finální rovinka a neskutečný pocit radosti!

Ubytování na treku

Nádherný dvoupatrový Welcome Flat Hut připomíná zvenku přímo pohádkovou chalupu. Má kromě prostoru pro vaření s dřezem i krb a 31 matrací rozdělených do čtyř pokojů. Venku je k dispozici splachovací toaleta. Cena ubytování je 15 NZD na osobu za noc.

Ubytování je potřeba si zajistit předem. Rezervaci je možné provést osobně v kanceláři Department of Conservation nebo na jejich internetových stránkách.

Pro náročnější klientelu je k chatě přistaven přístavek neboli Sierra Room. Má sice jen čtyři postele, ale je zde na rozdíl od hlavní chaty i elektřina, plynový vařič a studená sprcha. Cena za Sierra Room je 100 NZD za noc.

Vedle celého objektu se nachází domeček hlídače (tzv. warden), který je přítomný celoročně a pár metrů od obydlí je malý travnatý kemp na pár stanů. Místo pro stan stojí 5 NZD na noc. Poplatek zohledňuje fakt, že obyvatelé kempu nemají nárok na využití vybavení a prostor chaty.

Tip: Cena za kemp se zdá býti pohádkovou cenou, avšak noc po 18 zdolaných kilometrech, bych doporučila strávit na matraci v Hutu, kde je možné u krbu usušit prádlo a po jídle umýt nádobí. A navíc, počasí mimo sezónu je opravdu nevyzpytatelné.

Chata Welcome flat Hut.

Kam ještě zajít

150 m od Welcome Flat Hut, se pak nacházejí geotermální horké prameny, které tento trek dělají více a více oblíbeným. Pokud vydržíte nápor mušek nebo-li sandflies, kterých je tam nespočet a nenecháte se odradit mazlavým bahnem a zelenou vodou, čeká vás nezapomenutelná relaxace v těchto přírodních pramenech. Jako bonus vás čeká výhled na zasněžené vrcholky hor.

Upozornění: Tyto prameny představují citlivé životní prostředí, takže prosím nepoužívejte mýdla ani šampony a ani nekopejte více bazénů.

Jeden z důvodů, proč absolvovat tuto 18km dlouhou trasu..
… horké prameny u chaty Welcome hut s nádherným výhledem. A co teprve ten noční výhled!

Na druhý den se spousta dobrodruhů vypravuje dále na Douglas Rock Hut, který je další tři hodiny od Welcome Flat Hut. Odtud je za příznivého počasí možné spatřit i nejvyšší horu Nového Zélandu – Mount Cook.

Jak se dostat na začátek Copland Tracku

Copland Track se nachází 25 km od Fox Glacier na dálnici SH6 a severně od mostu Karangarua. Po levé straně je dobře značená cesta vedoucí od branky až na parkoviště, kde je již začátek Copland Tracku.

Každé ráno a večer také projíždí okolo po SH6 autobusy, které sem dopraví nebo vyzvednou předem domluvené cestující.

Parkování

Parkování se nachází 150 m od vstupní branky a není placené a ani hlídané. My jsme zde nechali naše auto přes noc a neměli jsme žádný problém. Cennosti raději nenechávejte viditelně v autě.

Vstupné

Platí se pouze za ubytování v chatě nebo za stanování.

Ubytování

Nejbližší ubytování od Copland Tracku nabízí městečko Fox Glacier, které je 25 km od začátku treku. Je to tedy nejbližší možnost, kde se ubytovat před zahájením treku. Zde je na výběr z několika hotelů, hostelů, ale i kempů. Kousek od centra se nachází populární kemp TOP10, který stojí 45 NZD. Cena v TOP 10 kempech se vždy uvádí za stan či auto na noc a nabízí skvělé zázemí.

Pro milovníky dobrodružství je od Fox Glacier 21 km vzdálený kemp DOC Gillespie Beach Campsite za 8 NZD na osobu a noc. Jedinou nevýhodou kempu je jeho limit max 8 vozů. V kempu jsou k dispozici dvě splachovací toalety a dřez s užitkovou vodou. Do kempu vede klikatá štěrkovitá cesta, na jejímž konci vás přivítá osamocená oblázková pláž, která je pro západy slunce jak stvořená. Pokud si ráno přivstanete, čeká vás dechberoucí výhled na Jižní Alpy a ledovce.

Tip: Od Gillespie Beach je to 6.8 km k nejbližší kolonii tuleňů. Celou procházka k tuleňům a zpět na Gillespie Beach ujdete za 3-4 hodiny.

Kde se najíst

Ve městě Fox Glacier je snazší zarezervovat si let helikoptérou než najít kvalitní stravovací zařízení. Potraviny jsou tu jedny, ale jsou předražené a pouze s velmi základním zbožím. Do oblasti ledovců tak doporučuji přijet už s vlastní potravinovou zásobou.  

Co si nenechat ujít v okolí

Ledovec Franz Josef a Ledovec Fox

Franz Josef je vzdálený pouhých 20 km od městečka Fox Glacier, kde se nachází mladší bratr tohoto populárního ledovce – Ledovec Fox. Oba ledovce je možné navštívit za jeden den a můžete je spatřit z vyhlídky zdarma. Komu tato podívaná nestačí, může si tyto velikány prohlédnout z výletu helikoptérou, či si na ně dokonce sáhnout při placeném výletu s průvodcem.

Organizované výlety je možné objednat v jakékoliv kanceláři, kterých se ve Fox Glacier i Franc Jozef nalézá nespočetně. Záleží jen na vašich finančních možnostech, kterou z těchto kanceláří využijete. Cena výletu helikoptérou se pohybuje okolo 400 NZD na osobu. Na oblíbených stránkách Bookme  tyto výlety můžete pořídit se slevou.

Jezero Matheson

Další z velmi populárních zastávek na cestě za ledovci a Copland Trackem. Jezero se nachází 5 km od města Fox Glacier po silnici Cook Flat Rd. Plné parkoviště vedle jezera dobře značí jeho polohu. K jezeru doporučujeme zajít při rozbřesku nebo těsně před západem slunce. Za příznivého počasí je na hladině jezera možné spatřit odraz nejvyšší hory Nového Zélandu. V případě nepříznivého počasí zajděte do informačního centra, kde si můžete zakoupit alespoň pohled s tímto odrazem.

Jaké mají z Copland Tracku dojmy Paštikáři Bez Hranic

Copland Track je jeden z těch alpských treků, které se odehrávají téměř celé v lese podél horské řeky. Při brodění v řece jsme byli mírně nervózní, že utopíme všechny naše věci, vařič a spacáky.
Trek se nejdříve zdál velmi jednoduchý a mírný, ale od poloviny se to zlomilo. Lesní cestu vystřídal kamenný břeh řeky a místy jsme si přišli jak na horolezecké stěně. S 10 kg na zádech jsme balancovali na sesuvech půdy a přáli si, ať je ve zdraví přejdeme. Různé visuté mosty nám postupně odkrývaly výhled na zasněžené vrcholky hor.

Ač jde o vcelku monotónní a pouze dvoudenní trek, rozhodně bych ho neřadila mezi ty jednoduché. Za nejkrásnější z celého treku považujeme výhled na hory z geotermálních pramenů. Možná během tohoto treku nebudete každých 5 minut vzdychat nadšením z výhledu, ale určitě si tento dvoudenní „hike“ budete pamatovat navždy, jako my.

Oficiální informace

Copland Track
Fox Glacier
Westland National Park
Te Wahipounamu 7886

Oficiální webové stránky

Autorka článku Lucie Dvořáková je členkou týmu CZECHKiwis a strávila s přítelem Markem na Novém Zélandu rok na pracovních prázdninách. Společně už procestovali 32 zemí světa. O svých zážitcích a příbězích z cest píší na blogu Paštikáři Bez Hranic a fotky sdílí na Instagramu @pastikari_bez_hranic.  

The post Copland Track – geotermální prameny s vyhlídkou na Jižní Alpy appeared first on CZECHKiwis.cz.



This post first appeared on CZECHKiwis.cz, please read the originial post: here

Share the post

Copland Track – geotermální prameny s vyhlídkou na Jižní Alpy

×

Subscribe to Czechkiwis.cz

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×