Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ # 90

90 Linki na niedzielę już (albo dopiero) są. W tym tygodniu jak zawsze masa ciekawostek znalezionych w sieci, przekrój tematyczny – ogromny. Zaczynamy! W podróżach nakarmimy renifery, spojrzymy na miasta z lotu ptaka i odpoczniemy 15 minut na Sri Lance. W do przeczytania będzie opowieść o tym, że każdy człowiek ma swoją historię, często bardzo ciekawą – trzeba tylko posłuchać. W drugim artykule zastanowimy się co się dzieje ze złotem na świecie. Historia – co się działo z Niemcami w powojennej Polsce oraz łomot po polsku czyli jak zdobywano monte cassino. W technologii wydrukujemy most i będzie znowu o robotach. Wywiady – inspirujący Rafał Sonik oraz bolesny „katalog smutku”. W sekcji do obejrzenia – trochę o naszych kierowcach oraz ciekawy film o podboju kosmosu, NASA i segregacji rasowej. W sekcji naukowej dzisiaj trochę o chorobach – depresja oraz choroba MŁODYCH ludzi – alzheimer. Na koniec humorystyczne „jak jedzą zwierzęta”. 90 linki na niedzielę, zapraszam!

90 Zdjęcia

Dzisiaj znane (i te trochę mniej) miasta świata widziane z trochę innego punktu spojrzenia. Piękne i pokazujące różnorodność miast z całego świata.

Galeria pochodzi z : W taki sposób najprawdopodobniej nie widziałeś tych miast –  Bored Panda

Podróże

Choć renifery nie są w pełni udomowione, od wieków wykorzystuje się je w Laponii na wiele różnych sposobów. Pomagają one transportować zarówno ludzi, jak i towary, ciągnąc je za sobą w zaprzęgu oraz wożąc na grzbiecie. Saamowie tradycyjnie jedzą ich mięso i piją mleko, używają także skór i kości do wyrobu różnych potrzebnych przedmiotów. Dzisiaj często do transportu wykorzystuje się już skutery śnieżne zamiast zaprzęgu, a mleko pije się od krowy, jednakże niektóre tradycje zachowano. Mięso reniferów jest bardzo popularne w Norwegii, a tutejsi mieszkańcy nadal wykorzystują ciepłe skóry jako ubranie, okrycie lub izolację w namiotach.

Jak sprawdzić, ile lat ma renifer i inne opowiastki z krainy Saamów

Do przeczytania

Warto wysłuchać opowieści drugiego człowieka i spojrzeć na niego z kompletnie innej strony. Na siebie również.

Babcia opowiedziała mi tę historię pewnego pochmurnego popołudnia, kiedy siedziałem przy jej łóżku w szpitalu na ulicy Babińskiego we Wrocławiu. Miałem wtedy też siedemnaście lat i po raz pierwszy w życiu spojrzałem na nią zupełnie inaczej. I poczułem wstyd. Że nigdy nie przyszło mi do głowy, aby ją lepiej poznać. Do tamtej chwili sądziłem, że jej cały świat sprowadza się jedynie do lepienia przepysznych ruskich pierogów i zajmowania się śmiertelnie nudnymi, babcinymi sprawami.

Chata wuja Toma


Na Linkowskazie również znalazły się historie życia, których niewysłuchanie byłoby wielką stratą. Szczęśliwie się udało. Zapraszam do przeczytania

  • Solidarność w klapie lenina – Opowieść o „Kolumbach rocznik 50” – tysiącach ludzi, którzy narażali się i swoje rodziny w imię walki o wolną Polskę. O tym jak walczyli, cierpieli i jak później zostali zapomnieni.

  • 102 dni gehenny Arcturusa – Walka ze sztormem, ogromnymi falami, trzy miesiące bez silników. Polskie kutry były obecne na wszystkich morzach świata i miały zadziwiające przygody.


Podobno gdy kraje zaczynają powiększać swoje rezerwy złota to oznacza, że zaczynają myśleć o wojnie…

W 2016 roku zwiększył się popyt na złoto, jednak Rosja nie korzysta z tego. Prawda, zwiększyła swoje wydobycie, stając się trzecim producentem na świecie, jednak to co wydobywa to zatrzymuje w swoich granicach, zastanawiające posunięcie – może Jest to próba usamodzielnienia ekonomicznego po ostatnich embargach?

W tym samym czasie Niemcy, posiadające drugie pod względem ilości rezerwy (zaraz po USA) systematycznie sprowadzają swoje złoto do kraju – z USA i Francji.

Pytanie czy kraje szykują się na wojnę z dolarem czy inną?

Niemcy przed czasem wycofali część złota z USA, Rosjanie też chomikują

Do posłuchania

Historia

Komunistyczne władze wiedziały, że Polacy nie myślą o litości. Niemcy musieli przygotować się na najgorsze. I w wielu przypadkach dokładnie to ich spotkało. Czy zasłużenie? Zamykanie w obozach, przymusowa praca, handel, morderstwa, wykorzystywanie do szpiegowania… Trudna historia chwilę po drugiej wojnie światowej.

Jak Polacy mścili się na Niemcach za wszystko, co zrobili nam w II wojnie światowej?

Artykuł napisany w oparciu o książkę Marka Łuszczyna „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”.


Zapraszam do przeczytania o orkiestrze składającej się z więźniów obozu koncentracyjnego. Niemcy to akceptowali i wspierali. Pomagali zdobywać instrumenty, organizowali koncerty a także dopracowywali krok marszowy.


Reklama

Technologia

Jakiś czas temu zamieszczałem w linkach na niedzielę informację o drukowaniu domów w Chinach. No to teraz trochę bliżej nas – Hiszpania, Madryt. Znajduje się tam 12-metrowy funkcjonujący w parku Castilla-La Mancha wydrukowany most.

Dwa artykuły o sztucznej inteligencji i jej ewentualnym zagrożeniu dla ludzkości. Stephen Hawking znany jest z tego, że głośno mówi o tym ryzyku, jednocześnie jednak – co należy podkreślić – jest nią zafascynowany i wierzy, że może przynieść nam wiele dobra, jeśli tylko odpowiednio będziemy ją rozwijać. Tym razem naukowiec zaproponował… stworzenie jednego rządu dla całej planety, dzięki czemu będziemy „dobrze wypadać” w oczach sztucznej inteligencji.

Nowy porządek świata ratunkiem przed buntem maszyn

Drugi artykuł dotyczy Elona Muska, twórcy prywatnych lotów w kosmos i elektrycznych samochodów. Wynalazca twierdzi, że tylko rozwijając ludzkość i integrując ją z komputerami będziemy mogli przetrwać w świecie coraz mocniej zdominowanym przez maszyny. Jeśli sami się nie rozwiniemy, prędzej czy później zostaniemy uznani za słabsze ogniwo i … wyeliminowani. Dlatego aby przetrwać sami musimy się stać pół-robotami.

Nasze dzieci będą pół-robotami

Wywiad

Wywiad z niesamowitym rajdowcem Rafałem Sonikiem, pierwszym Polakiem, który wygrał najtrudniejsze na świecie zawody – Rajd Dakar. Motywujący i ciekawy – zapraszam.

Początkowo miałem nie dodawać tego do wywiadów. Jednak przeczytałem jeszcze raz i po zastanowieniu stwierdziłem, że jest to najlepsze miejsce dla tego wpisu. Katalog smutku – jest to zbiór najsmutniejszych zdań jakie człowiek usłyszał. Najboleśniejszych, najdotkliwiej raniących. Wpis ten nie należy do lekkich, zostawia w sercu smutek – że człowiek może tak skrzywdzić słowem.

Zapytałem właściciela lombardu o najsmutniejsze zdanie świata. Odpowiedział: „Ile dostanę za klocki LEGO?”.

Katalog smutku

Do obejrzenia

Warto od czasu do czasu pooglądać sobie takie filmy – pomaga to wyłapać podobną sytuację na drodze, lekko zdejmuje nogę z gazu i odejmuje kilka punktów od „myślę, że jestem świetnym kierowcą”.

Cytat # 90

Jeśli Twoje marzenia są realne, znaczy to, że nie są zbyt dobre

[swobodne tłumaczenie własne]

Film

Wyróżniona 3 nominacjami do Oscarów – w tym za najlepszy film roku – niezwykła, nieznana do tej pory prawdziwa historia trzech błyskotliwych kobiet afro-amerykańskiego pochodzenia, które na przełomie lat 50. i 60. XX wieku podjęły pracę dla NASA. Pokonując niewyobrażalne przeszkody społeczne i obyczajowe, pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina, astronautę Johna Glenna, inicjując tym samym kosmiczny wyścig między światowymi mocarstwami.

Nauka

Zapraszamy do obejrzenia spotkania, które odbyło się w ramach krakowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją.

Czym właściwie jest depresja? Czy jest to choroba duszy czy mózgu? Jak ją rozpoznać? Kogo depresja może „dopaść” i jak wyjść z niej skutecznie? Czy depresja może nadejść nawet wtedy, gdy w życiu wszystko idzie dobrze? Kto może pomóc, a co może zaszkodzić? Co powinni robić bliscy osoby chorej? U kogo w pierwszej kolejności szukać pomocy podejrzewając depresję – psychiatry czy psychoterapeuty? Co współczesna medycyna ma do zaoferowania osobom cierpiącym na depresję?

Między innymi o tych zagadnieniach w ramach krakowskich obchodów Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją dyskutować będą: doświadczeni lekarze psychiatrzy prof. Dominika Dudek i prof. Jerzy Aleksandrowicz, kardiolog prof. Jacek Dubiel, psychoterapeuta dr Jacek Prusak SJ oraz Jerzy Fedorowicz, aktor, senator i społecznik, który sam cierpiał na depresję i wyszedł z niej obronną ręką.

Aż dwa lata temu wstał, spojrzał na orzech za oknem i zapomniał, jak to się nazywa. Utrata słów to pierwsza manifestacja alzheimera w nieletnim z perspektywy NFZ umyśle. Potem podczas przecinania sadzonek zawahał się, nie potrafiąc odróżnić ich od chwastu. Przemyślał i wyciął wszystkie sadzonki. Postradał już większość neuronów, kiedy mózg zagubił się w drzewkach, które Michał studiował na uczelni wyższej.

Jeszcze później nie był w stanie odgadnąć, kim właściwie zawodowo jest? Choć pamiętał, że pracuje. Chętnie przyjmował omyłkowe telefoniczne zamówienia na cmentarne wiązanki okolicznościowe, prosząc żonę, by terminowo je uplotła. Ona opierała się, że nie mają wieńców w ofercie, ale nalegał. Doradzał: dobry będzie wieniec z jodły. Przerzucił na nią jazdę samochodem, bo uciekło mu, jakie znaczenie kryje się za słowami bliżej – dalej. I przestał zwracać się po imieniu. Drażniło go, że ona płacze. Mógłby odszukać to imię, skupiając się, lecz nie miał cierpliwości. To byłby wysiłek dla neuronów porównywalny do wizyty w wielkiej bibliotece ze słowami. Wiesz, że gdzieś między nimi leży to imię, jednak zbyt dużo czasu zajęłoby wertowanie regałów.

Choć goni nas czas

Na koniec # 90

No to w jaki sposób jedzą zwierzęta?

To wszystko w 90 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Artykuł Linki na niedzielę # 90 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ # 90

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×