Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Linki na niedzielÄ™ # 88

88 linki na niedzielę, przegląd ciekawostek wyszukanych w internecie. W tym tygodniu zapraszam do Norwegii, opowieści o przeszczepach oraz płatności bezgotówkowych. Spróbujemy rozwiązać zagadkę, czemu nikt nie chce atakować Szwajcarii oraz przypomnimy skromnego człowieka, który ratował innych. W technologii myszki i roboty, w nauce selekcja naturalna i niewidzialne rzeczy. Posłuchamy opowieści o zakopywaniu żywcem w grobie i o tym, że życie kasiera do lekkich nie należy. Do tego wszystkiego coś do posłuchania i obejrzenia oraz jeszcze kilka innych ciekawostek. Linki na niedzielę 88, zapraszam!

88 Podróże

Dzisiaj w podróżach odwiedzamy Norwegię. Daleko na północy, za kołem podbiegunowym znajduje się archipelag skalistych wysp zwany Lofotami. Prawie na samym końcu archipelagu, 112 kilometrów w głąb Morza Norweskiego znajduje się wioska rybacka o pięknej nazwie „Å” czyli „strumyk, rzeczka, potok.

Cały archipelag składa się z pięciu głównych wysp i niezliczonych malutkich. Znajdą się tam góry (najwyższy szczyt ma 1161 m n.p.m. oraz oczywiście fiordy.

Lofoty – perła Norwegii

Norwegia jest krajem, w którym to natura gra pierwsze skrzypce. Poniżej znajdziecie film podsumowujący prawie 2 i pół roku prac. Przejechano 20 tysięcy kilometrów, wykonano 200 000 zdjęć. Efekt … świetny

Do przeczytania

Dzisiaj w Europie co czwarta transakcja odbywa się bezgotówkowo. Eksperci przypuszczają, że w okolicach 2025 już co druga płatność będzie bez użycia realnej gotówki. Ciekawe, że wpływ na obieg bezgotówkowy ma ilość bankomatów – im więcej ich w okolicy… tym mniej płatności gotówka. Przesycenie rynku.

Świat się zmienia, zmienia się podejście do płatności. Pojawiają się nowe możliwości (Bitcoin, BLIK, payU etc), inne znikają (ciągłe obniżanie maksymalnej kwoty, która można opłacić gotówką.

Pytanie czy to jest dobre… wygoda za pełną kontrolę nad tym gdzie, za co i ile płacimy.

Jak często płacicie bez gotówki?

Najmłodszy jest chłopczyk. Ma 2,5 roku. Z powodu choroby wątroby nie chodzi do przedszkola. Potem 23-latek. Dokucza mu źle pracująca zastawka płucna. Następna jest 25-letnia kobieta. Ma problemy z nerką. Co dzień w szpitalu musi się dializować.

Do grupy dołącza 30-latek. Też nerka. I też dializy. Kto następny? Także facet, wiek podobny do poprzednika. Walczy z chorobą wątroby. Na koniec najstarszy z grupy. Ma więcej lat niż ja – 56. Cierpi z powodu trzustki. Ciągle dostaje insulinę.

Dlaczego mówię, że przybyła mi szóstka dzieci? Bo mój prawdziwy syn, Bartek Kruczkowski, zginął w wypadku. Ale zdążył jeszcze uratować tym ludziom życie.

Akademia opowieści: Po śmierci syna oddała jego organy do przeszczepu

Do posłuchania

Zmiana osobowości, roztrzęsienie emocjonalne, wycofanie, brak troski o samego siebie, poczucie beznadziejności – pięć sygnałów, które mogą wskazywać, że ktoś cierpi na ból emocjonalny, jeden z najtrudniejszych w uleczeniu i wychwyceniu. Chris Stapleton przyłączył się do akcji „Change direction” pomagającej w walce z tym problemem.

Historia

Ciekawe i mniej znane zagadnienie. Jak to się stało, że Szwajcaria będąca dokładnie w środku zachodniego frontu Wielkiej Wojny nie brała w niej udziału?

Odpowiedzi jest oczywiście wiele, łącznie z takimi teoriami, że znajdowały się tam ważne spółki „zaangażowanych ale nie biorących udziału”. Jednak głównymi czynnikami są: ukształtowanie powierzchni – do Francji łatwiej było się dostać przez Belgię a nie góry Jura. Dodatkowo nie było dobrze rozwiniętej sieci kolejowej pomiędzy tymi dwoma krajami – więc Niemcy miałyby duże trudności z przerzutem wojsk. Na koniec warto dorzucić, że północna część Francji była mocno uprzemysłowiona – atak tam był dużym ciosem w możliwości kraju. Południe niespecjalnie przedstawiało taką wartość.

Od siebie dorzucę, że jeśli mieliście kiedyś w rękach komiks „Asterix u helwetów” to doskonale wiecie, że ludzie zamieszkujący dzisiejszą Szwajcarię należą do bitnych i odważnych. Przed I wojną światową było podobnie.

Dlaczego Szwajcaria nie została zaatakowana w trakcie I wojny światowej?


Zapraszam do przeczytania sentymentalnego wpisu o starych dobrych komiksach Tytusie, Asteriksie, Thorgalu, Hugo – „Raczej komiks”


Sir Nicholas Winton w 1939 roku zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z ówczesnej Czechosłowacji. Po przywiezieniu ich do Wielkiej Brytanii znalazł im rodziny zastępce. Pozostawało to jego tajemnicą do 1988 roku, kiedy to jego żona odnalazła zapiski i dokumenty świadczące o ratowaniu dzieci. Nazwano go brytyjski Schindlerem.

W 1988 roku zorganizowano w tajemnicy przed nim spotkanie z uratowanymi przez niego ludźmi. Sir Nicholas zmarł w 2015 roku, dożywając 106 lat.

Reklama

Technologia

Nie jestem pewien czy to powinno się znaleźć w technologii… no ale trudno, stało się. Żyjemy w czasach, w których roboty coraz częściej pojawiają się w naszym życiu. Trwają dyskusje w temacie jak daleko powinniśmy się posunąć w nadawaniu im świadomości, inteligencji oraz praw.

Właśnie, prawa robotów. Belgia odskoczyła bardzo od pozostałych krajów – właśnie nadała aktu urodzenia i belgijskie obywatelstwo jednemu z robotów.

Fran Pepper otrzymał swój dowód urodzenia z rąk burmistrz Haaselt. W dokumencie widnieją również rodzice – Astrid i Francis, szefowie wydziałów informatycznych na uniwersytecie PXL.

Nowy obywatel w Belgii

10 ciekawostek o myszce…. manipulator stołokulotoczny wygrał…. zdecydowanie.

Wywiad

Przemek Kossakowski – rocznik 1972. Autor cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, i „Inicjacja” (emitowanych na kanale TTV). W pierwszym programie dokumentował podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach  i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżbitów. Zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka… Pokłosiem jego podróży stała się książka „Na granicy zmysłów” wydana w listopadzie 2014 roku. W drugim programie poddaje się osobistym, często ekstremalnym doświadczeniom, wchodząc w nieznane dla siebie, obce światy. Jak jest naprawdę w cygańskiej społeczności? Co każdego poranka po obudzeniu się czują ludzie nadmiernie otyli? Jak wytrzymać życie na pustelni? Jak długo można nie spać?

Zwariowałaś babo, tu powinno być najwyżej 21 złotych, a nie 22. Awantura. „Co tak wolno?” Awantura. „To tyle kosztuje? Na półce piszecie co innego” Awantura. A najgorsze z najgorszych, co może kasjer powiedzieć klientowi to „nie mam wydać”. Zamyka kasę, idzie do sąsiada, a za nim lecą bluzgi.

Dyrektor sieci handlowej siadła za kasą i… „W trzy dni wyleczyłam się z pretensji do kasjerów”

Do obejrzenia

Fanowska produkcja Wiedźmina, przyjemne.

Cytat # 88

Nie żyj w taki sposób aby nie robić czegoś złego, przeżyj swoje życie tak, aby zrobić coś dobrego

Sir Nicholas Winton

Nauka

Geny, które predysponują ludzi do osiągnięcia coraz wyższego poziomu wykształcenia są w odwrocie od ostatnich 80 lat.  Wynik nie jest zaskakujący – osoby o wyższym poziomie wykształcenia rzadziej zakładają duże rodziny, zatem ich udział w puli genów systematycznie się zmniejsza.

To fascynujące odkrycie, że czynniki genetyczne , które są powiązane z ilością czasu jaki spędzamy na nauce, stają się coraz rzadsze w naszej puli genowej

Przez selekcję naturalną stajemy się głupsi

A swoją drogą… w 2008 roku zespół Korn nagrał utwór „Evolution”, opowiadający o zbyt dużym przyroście populacji ludzkiej przy jednoczesnym obniżaniu się naszego IQ… oraz o tym, że wielu osobom jest to bardzo na rękę… zainteresowanym podrzucam

Zobaczyć niewidzialne…

Na koniec 88

Wolność i bezpieczeństwo

To wszystko w 88 wydaniu Linków na niedzielę. Jak zwykle wielkie dzięki, że wpadliście i zapraszam ponownie, cześć!

Artykuł Linki na niedzielę # 88 pochodzi z serwisu Linkowskaz.pl.



This post first appeared on Linkowskaz.pl, please read the originial post: here

Share the post

Linki na niedzielÄ™ # 88

×

Subscribe to Linkowskaz.pl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×