Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Psychologie barev aneb jak správně využít jejich vliv v interiéru?

Jaro je tady a s ním nastává to nejvhodnější období pro pořádný detox a reorganizaci domácnosti. Přivítejte ho ve znamení svěžích barev a na zimu zase na pár měsíců zapomeňte. Již dávno je prokázané, že barvy ovlivňují naše emoce i psychiku, umí zlepšit chuť k jídlu, zvýšit pracovní aktivitu, uklidnit nebo povzbudit mysl. Každý člověk má rád jiné barvy, proto se spoléhejte při zařizování svého domova především na svou intuici. V podstatě neexistují špatné barvy, jen nevhodně zvolené odstíny a jejich intenzita.

Mějte na paměti, že každá místnost ve vašem bytě si zaslouží čas od času alespoň minimální refresh. Skvělým a zároveň nenáročným trikem pro navození jarní atmosféry, je obměna textilií běžně používaných v domácnosti. Inspirujte se netradičními materiály a zaměřte se na ty nejmenší detaily u doplňků, díky nimž vytvoříte z domova ideální místo pro odpočinek a čerpání nové energie.

V ložnici oblékněte peřiny do povlečení veselých barev a originálních motivů. Vysoce kvalitní povlečení z kolekce SATÉN, nabízí značka SCANquilt. Povlečení vyrobené z nejjemnějších přízí z dlouhovlákné česané bavlny, poskytuje komfort jemné tkaniny a zároveň snadné údržby pro moderní domácnosti. Výhodou této atlasové tkaniny je nižší mačkavost v porovnání s klasickými plátnovými, tudíž se velmi snadno žehlí. Široký výběr designů najdete v kamenných prodejnách nebo na www.scanquilt.cz.

Okoukanou pohovku v obývacím pokoji snadno zkrášlíte designovými polštářky, hebkými přehozy či plédy nebo zainvestujte do nového koberce pod konferenční stolek a po pokoji rozmístěte libovolné množství živých rostlin. Pozornost věnujte také dokonalému stolování, které promění jídelní kout v příjemnou oázu plnou přátelské atmosféry v každém ročním období.

Rozkvetlá kuchyně plná přátelské atmosféry bude v každém ročním období příjemnou oázou pro dokonalé stolování.

Jaké barvy zvolit?

Nebojte se při výběru barev vrátit do dětských let a hrajte si. Ve fantazii se meze nekladou a inspiraci můžete čerpat kdekoliv. Vezměte si na pomoc časopisy nebo fotografie a udělejte z nich koláž toho, co byste v bytě chtěli vy. Když si poskládáte návrh interiéru z konkrétních vzorků barev, tapet nebo textilií, ze kterých budou závěsy a polštáře, snáz si nový design představíte v reálu. Jen tak uvidíte, zda k sobě všechny barvy a materiály ladí, nebo je potřeba někde ubrat či přidat.

Pokud se rozhodnete pustit do rozsáhlejší rekonstrukce, vždy dodržujte tyto pravidla:

1. Při výběru barev do interiéru byste měli začít doslova od podlahy, tedy od věcí, se kterými v budoucnu těžko pohnete (tj. podlahová krytina, dveře, okenní rámy). Ideální volbou jsou neutrální odstíny, jako je bílá, šedá nebo hnědá.

2. Pak přemýšlejte o barvě nábytku a dalšího většího zařízení interiéru.

3. Nakonec vše dolaďte doplňky ve výraznějších barevných tónech.

Pravidlo tří barev

Při výběru barev platí, že méně znamená více.V jednom prostoru si budou dobře rozumět maximálně tři barvy a nejlépe jim bude, když se objeví víckrát v různé intenzitě. Jedna ze zvolených barev, by ale měla vždy dominovat nad zbylými dvěmi. Větší množství barev by vytvářelo jen zmatek a chaos.

Barevné tipy, se kterými nešlápnete vedle:

růžová – bílá – šedá tyrkysová – zlatá – bílá korálová – bílá – světle hnědá modrá – zelená – antracitová olivová – hnědá – krémová

Psychologický význam barev

Oranžová Oranžová Barva vyzařuje optimismus, elán a mládí. Podporuje dobrou komunikaci, tvůrčí myšlení a chuť experimentovat. Pomáhá zahánět deprese, špatnou náladu a pesimismus, stimuluje intelekt, aktivitu a dobré zažívání. Oranžové odstíny jsou barvami s neobvyklou energií, posilují duši a radost ze života. Pokud je jí moc nebo je použita nevhodným způsobem, může trochu zneklidňovat.

Oranžová barva v interiéru: Oranžová dokáže interiér skutečně rozzářit a dodat mu pohodu, teplo, je výborná pro doplňky a dekorace. Dobře se kombinuje s různými materiály, hlavně se dřevem, sklem a kovem. Pro větší plochy je lepší zvolit jemnější pastelové tóny, meruňkovou nebo broskvovou. Pro menší plochy a doplňky můžeme naopak volit sytou oranžovou. V místech, kde potřebujete zlepšit schopnost koncentrace, kreativitu nebo oživit prostor, si oranžovou můžete pomoci, je tedy vhodná jak do dětského pokoje, tak i do obýváku.

Zelená

Zelená barva je symbolem naděje, růstu, jara, přírody a nového života. Přináší pohodu, bezpečí, blahodárnou energii. Navozuje pocit regenerace, podporuje koncentraci a zlepšuje paměť. Zelená, stejně jako zklidňující síla přírody, přináší odpočinek, uvolnění, svobodu a vnitřní klid. Je nositelem nových nápadů.

Zelená barva v interiéru: Zelená v interiérech je velmi oblíbená, nejen díky trendu návratu k přírodě. Dobře se kombinuje s celou paletou barev a materiálů. Zejména se dřevem pak tvoří dokonalý přírodní styl interiéru. Tlumená zeleň se dá dobře kombinovat s pastelovými tóny, ale dobře se snáší i se zemitými barvami, zejména hnědou, pískovou i čokoládovou. Barva přírody navozuje harmonii, takže je ideální do ložnice nebo třeba do koupelny.

Skvělým trikem pro jarní atmosféru jsou sympatické detaily netradičních doplňků, díky nimž je domov 100% domovem.

Modrá

Modrá je barvou vody, moře, klidu, čistoty a důvěryhodnosti. Pomáhá uvolňovat napětí a zlepšuje koncentraci. Je označována jako nejoblíbenější barva na světě. Má nekonečně mnoho odstínů od ledové modré, přes ocelovou, inkoustovou, modrozelenou, azurovou až po oblíbenou námořnickou či karibskou modř. Například tyrkysová barva je považována za léčivou, oblíbili si ji Egypťané, Indiáni i obyvatelé bájné Atlantidy. Kámen tyrkys je velmi ceněn, pomáhá utěšovat, léčit a podporuje schopnost vyjádření se a komunikace.

Modrá barva v interiéru: V místnosti navodí pohodu a klid. Modrá také snižuje chuť k jídlu, osvědčí se v místnostech odpočinku a relaxace, v pracovně stimuluje myšlení a soustředění, trochu akce pak do těchto místností vnese žlutá, oranžová nebo pudrově růžová– vše v míře doplňkových barev. V ložnici nebo koupelně, bude relaxačně působit spojení modré, zelené a fialové. Všechny odstíny modré se navzájem dobře kombinují tón v tónu. Dobře koresponduje s materiály jako kov, dřevo, kámen nebo sklo.

NÁŠ TIP: Pokud chcete mít interiér zařízený podle posledních módních trendů, zakomponujte do něj barvu roku 2020. Tou je podle Institutu Pantone odstín 9-4052 Classic Blue. Pořiďte si do obýváku či ložnice sametové křeslo nebo taburet v této barvě. Klasická modř si dokonale rozumí s těžkými textiliemi jako je právě samet, který momentálně zažívá velký comeback.

Červená

Červená barva je symbolem života, krve, ohně, vášně, nebezpečí a lásky. Je výrazem činorodosti, životní síly a energie. Dodává odvahu a vitalitu, tlumí deprese. Červená byla vždy barvou královskou, slavnostní, liturgickou Je to žhavá, temperamentní barva, přitahuje pozornost a zdůrazňuje sílu, povzbuzuje fyzickou aktivitu a výkon, vybízí k akci, ale také může dráždit. Je velmi mocná, někdy podporuje vztek, zuřivost, vznětlivost.

Červená barva v interiéru: Vzhledem k tomu, že červená působí velmi intenzivně, je třeba ji dávkovat po kapkách. Chceme-li, aby neztratila na své exkluzivitě, je vhodné ji použít pouze na doplňcích a jednom či dvou kusech nábytku. Při výběru odstínu neuděláte chybu, pokud sáhnete po zářivě červené, malinové, korálové, lososové nebo oblíbené bordó. V interiéru se výborně doplňuje s kovem, dřevem a kamenem, z barev pak skvěle ladí s bílou nebo šedou. Své uplatnění najde téměř všude, například podle východního učení Feng Shui je vhodná u vchodu, vstupu, kde podporuje dobrou energii, v kuchyni či restauraci podporuje chuť k jídlu, nedoporučuje se však v blízkosti dětí, které potřebují spíše klidné prostředí.

Žlutá

Žlutá vyzařuje intenzivní, silnou energii. Aktivuje, motivuje a oživuje. Vztahuje se k rozumu a jasnému myšlení. Je to barva slunce, proto ji vnímáme jako jasnou, zářivou a teplou, je také barvou prvních jarních květin. Odstraňuje negativní myšlenky a pocity, které souvisí s nízkým sebehodnocením, pomáhá rozvíjet poznávací schopnosti, je tedy velmi vhodná pro děti. Se žlutou se cítíme svobodní a plní elánu.

Žlutá barva v interiéru: Žlutá interiér projasní, dodá mu světlo a energii, ať už se jedná o zlatavý nádech nebo jemné tóny vanilkové zmrzliny. Tmavší místnost pomůže prosvětlit, malou místnost opticky zvětšit. Krásné interiéry vznikají při použití okrové, hořčicové, citronové, vanilkové nebo zlaté. Žlutá se elegantně odráží od šedé či hnědé a dá vyniknout předmětům a plochám, které se do ní oděly. Neměla by chybět v dětském pokojíčku a to hned ze dvou důvodů, pokoj rozveselí a děti ji přímo milují. Výhrou je také v pracovně, kde udrží bystrou mysl.

Fialová

Fialová barva patří k nejzajímavějším z celého barevného spektra. Působí rafinovaně, má svůj půvab, který podněcuje kreativitu a vášeň. Fialovou hojně využívala církev, kněží, vysocí duchovní a vládcové. Je to barva blízká spiritualitě a vnímavým lidem, barva vítězství ducha nad hmotou a vyššího já. Rozvíjí tvořivé schopnosti a podporuje intuici.

Fialová barva v interiéru: Odstíny fialové evokují lesní ovoce, levandulová pole, bouřková mračna dimenzi světů mezi dnem a nocí, realitou a fantazií. Pastelové tóny dodávají interiéru nádech romantiky a ženskosti. Tmavé odstíny naopak působí mysticky až tajemně. Dobře se kombinuje s přírodním světlým dřevem, světlé tóny fialové si výborně notují se sytými, s černou, šedou a bílou barvou. Při dobré volbě se může stát exkluzivní ozdobou interiéru, a to jak obýváku, tak třeba i ložnice, zvlášť, když ji přisoudíte sametovým povrchům a těžkým textiliím.

Růžová

Růžová vlastně není nic jiného než „světle červená“. Teoretickým následkem toho je skutečnost, že zde musíme najít stejné vlastnosti jako u červené, ovšem mnohem světlejší a láskyplnější. Růžová je také symbolem mírnosti, něhy a ženskosti, ale také nezralosti a naivity. Je označována jako barva srdce a romantické lásky.

Růžová barva v interiéru: Můžete ji uplatnit jako barevný akcent do kuchyně, jídelny, ale i do obýváků, kde si bude dobře rozumět s oranžovou, šedou a bílou. Samozřejmě své stálé místo má v dětském holčičím pokojíčku, ale při správné volbě odstínu ji lze použít i do ložnice pro dospělé.

Neutrální barvy

Teplé neutrální barvy vyvolávají dojem luxusu, elegance a vytříbenosti. Našli bychom mezi nimi odstíny béžové, barvu čokolády, smetany či bílé kávy. Klíčovou barvou mezi teplými neutrálními tóny je delikátní odstín připomínající plážový písek, barevné spojení šedé a béžové. Neutrální barvy v interiéru: Nejlépe fungují jako pozadí pro nápaditější barevné kompozice a dekorace. Mohou také vytvářet kompletní barevnou škálu interiéru a tím z něj učinit místo klidu, relaxace, přemýšlení a meditace. Jako neutrální barvy v interiéru můžeme využít různé odstíny bílé, smetanové, béžové, stříbrné, šedohnědé, šedé, kávové či čokoládové, někdy na nás neutrálně působí i černá. Svůj minimalistický efekt si uchovají v kombinaci se dřevem, kamenem, sklem i kovem.

Bílá

Je symbolem čistoty, jasnosti a nevinnosti, ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti bez jakýchkoliv kompromisů. Obsahuje hojivou sílu a je inspirací k životu. Ochraňuje před negativními energiemi.

Bílá barva v interiéru: Bílá je klasika, hodí se kamkoliv, ale většinou potřebuje doplnit nějakým barevným akcentem, obzvlášť je-li na velkých plochách. Dokáže prosvětlit a opticky zvětšit malou místnost, navíc umí vyniknout ostatním barvám, se kterými je nakombinována.

Černá

Černá je barvou vzdoru a protestu. Symbolizuje tajemno, mystiku a smutek. Zvláštní obliba v této barvě může znamenat zvýšenou citlivost a uzavřenost do sebe.

Černá barva v interiéru: Kdo má sklon k depresi, měl by se černé barvě vyhnout. Jinak je ale v interiéru velmi impozantní, hodí se do koupelny, obýváku, kuchyně i ložnice a dokáže dostat do popředí ostatní barvy a tvary. Dokonalého kontrastu dosáhnete kombinací s bílou, kterou doplníte veselou barvou na detailech.

Šedá

Je barvou neutrality, důstojnosti, uhlazenosti a kompromisu. Nevzbuzuje nijak velké emoce.Typická barva stínů vzniklá směsí světla a temnoty. Protože snižuje sytost okolních barev, je nazývána „upírem barev“.

Šedá barva v interiéru: Sama působí poněkud nudně, ale je výborným kompenzátorem velmi křiklavých barev. Zajímavě působí s aktivními barvami jako je červená, fuchsia nebo žlutozelená. Ideální bude tento odstín tam, kde mají působit prostory nevtíravě a neutrálně. Hodí se pro každý druh nábytku, do moderních objektů v kombinaci s teplou doplňkovou barvou je velmi vhodnou volbou.

Hnědá

Jedná se o zemitou a nenápadnou barvu, která ale dokáže působit bezpečně a důvěrně. Uklidňující barva, ke které budou pravděpodobně inklinovat lidé žijící ve stresu.

Hnědá barva v interiéru: Aby nepůsobila v interiéru nudně, měli byste ji doplnit výraznými barevnými akcenty nebo naopak světlými přírodními tóny pro udržení minimalistické čistoty v místnosti. Hodí se především na podlahy, okenní rámy a nábytek.

The post Psychologie barev aneb jak správně využít jejich vliv v interiéru? appeared first on Facestar.



This post first appeared on Facestar, please read the originial post: here

Share the post

Psychologie barev aneb jak správně využít jejich vliv v interiéru?

×

Subscribe to Facestar

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×