Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Wybór domeny dla strony internetowej

Każdy, kto stoi właśnie przed decyzją o założeniu własnej strony www, ma przed sobą także niemałe wyzwanie, jakim jest wybór domeny dla strony internetowej. W poniższym artykule skupiamy się więc na tym, czym kierować w trakcie jej poszukiwań i jak optymalnie dostosować swój wybór do rodzaju zakładanej strony. Warto pamiętać, że wybór domeny to więcej niż sam pomysł nazwy.

Co to jest domena internetowa?

Zacznijmy od tego, co to jest domena internetowa. Najłatwiej jest powiedzieć, że domena internetowa to adres strony (lub nazwa), pod którym znajdziemy wybraną przez nas stronę internetową. Po wykupieniu domeny możemy cieszyć się nią na wyłączność, jednak warto pamiętać, że jeśli nie zapłacimy za nią ponownie w odpowiednim momencie, to ważność umowy wygaśnie i ktokolwiek inny będzie już mógł ją zająć.

Jaką domenę internetową wybrać – domena nowa czy używana?

Używana domena

Mając więc świadomość tego, że domeny internetowe nie są kupowane na zawsze, łatwiej uświadomić sobie również to, że coraz częściej mamy do czynienia z używaną domeną. Nim zbyt optymistycznie założymy, że wybrana przez nas domena jest nowa, upewnijmy się w tym poprzez sprawdzenie jej historii oraz wieku.

Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy interesująca nas domena nie zawierała wcześniej niezgodnych z naszymi założeniami treści. Ma to również znaczenie z perspektywy linków prowadzących do danej domeny, które mimo jej wygaśnięcia nadal są w sieci obecne. Decydują one czasem nie tylko o reputacji, ale przede wszystkim o dalszym losie pozycjonowania własnej strony. Mogą znacząco pomóc, ale i wiele utrudnić, kiedy były to „spamowe” linki.

Historię domeny możemy sprawdzić na Internet Archive Wayback Machine, z kolei linki prowadzące z pomocą takich narzędzi, jak np. Ahrefs.com i Majestic.com.

Nowa domena

Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że dla wybranej przez nas domeny nie ma widocznej żadnej historii i linków prowadzących, to do czynienia będziemy mieli z nową domeną. Największą jej zaletą jest możliwość budowania dobrego wizerunku domeny od zera oraz samodzielne staranie o linki prowadzące do strony. Ma to swoje plusy, bo nie musimy obawiać się powiązanych z przeszłością domeny spraw, jednak miewa też i minusy. Wcześniej istniejąca pozytywna historia domeny, której treści powiązane byłyby z naszymi, mogłaby być z perspektywy pozycjonowania sporym ułatwieniem.

Jakie rozszerzenie domeny wybrać

Kolejna sprawa to rozszerzenie domeny. Najpopularniejsze są te związane z lokalizacją (.pl, .uk czy .de) oraz funkcjonalne (.com, .org .net, .gov). To, na którą z nich się zdecydujemy, warto powiązać z grupą docelową. Jeśli swoją ofertę lub publikowane treści chcemy kierować do osób zamieszkujących Wielką Brytanię, to najlepszym wyborem będzie rozszerzenie .co.uk lub .uk. Wiele osób decyduje się także na .com, które choć ma mniejszy potencjał przy pozycjonowaniu dla danego kraju, to większe szanse wysokiej pozycji wśród innych globalnych stron www.

Wybór nazwy domeny dla strony internetowej

Czas przejść do wyboru nazwy domeny dla strony internetowej. Choć jej wybór będzie powiązany z tym, o czym wspominamy powyżej, to warto pamiętać także o dodatkowych kwestiach.

1.      Dobra nazwa domeny to prosta nazwa

Im mniej skomplikowana do napisania i zapamiętania, tym lepiej. W wielu przypadkach nazwa strony jest odzwierciedleniem nazwy firmy. Jeśli zdecydowaliśmy się jednak na dość skomplikowaną nazwę dla naszej działalności, to może warto pomyśleć o lekkim zmodyfikowaniu nazwy domeny. Ma to duże znaczenie, ponieważ potencjalny klient potrzebuje nazwy krótkiej i prostej, którą może zapamiętać i dzięki temu bez problemów wrócić na stronę.

2.      Brak myślników i cyfr w nazwie domeny

Przy wyborze nazwy domeny dla strony internetowej unikajmy wszelkich nieporozumień. Zawsze postawmy się w sytuacji osoby, która o naszej stronie najpierw usłyszy, a następnie będzie chciała samodzielnie na nią wejść. Wyeliminujmy więc różnice między formą pisaną a mówioną.

Odradza się także stosowanie myślników lub cyfr, jeśli nie są one częścią oryginalnej nazwy firmy. Często poprzez wprowadzenie myślnika jedynie po to, by stworzyć różniącą się nazwę domeny od naszej konkurencji, doprowadzamy finalnie do sytuacji, w której większość osób myślnika nie wprowadza i trafia na inną stronę.

3.      Nazwa inna od konkurencji

Przykład dobrze odzwierciedlający ten problem został podany wyżej. Różnica między domeną dobre-materace.pl a dobrematerace.pl wydaje się z pozoru niewielka, lecz tak naprawdę jest ona kolosalna, bo dotyczy dwóch różnych stron internetowych.

Wybierając nazwę podobną do naszej konkurencji, narażeni jesteśmy na to, że zainteresowani ofertą naszej firmy klienci przypadkowo trafią na stronę konkurencji. Zupełnie nie zdając sobie przy tym sprawy z tego, że jest to inna strona od tej, którą polecali im znajomi. Dlatego szczególnie polecana jest nazwa domeny inna od nazw konkurencji.

The post Wybór domeny Dla Strony Internetowej appeared first on Projektowanie Stron Internetowych UK | 22 Studio.



This post first appeared on Projektowanie Stron Internetowych, please read the originial post: here

Share the post

Wybór domeny dla strony internetowej

×

Subscribe to Projektowanie Stron Internetowych

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×