Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kryminały. Książki, które pozwalają oderwać się od rzeczywistości

Tags: siauml jest tego

Niezmiennie od lat w czołówkach bestsellerów Jest różnego typu literatura gatunkowa. Nic w tym dziwnego, bo powieści sensacyjne oraz kryminały potrafią wciągnąć bez reszty. Subtelnie utkana intryga, fascynujący bohaterowie i dreszcz emocji wywołany próbą odgadnięcie tego, kto dokonał zbrodni – fascynują nawet tych, którzy wybierają raczej inne rozrywki niż książki. Jednak popularność tego gatunku rodzi też pewien problem. Ilość działających na rynku wydawnictw i proponowanych przez nich tytułów może być przytłaczająca. Czytelnikom często ciężko jest wybrać coś naprawdę interesującego, a bywa i tak, że po przeczytaniu książki są zwyczajnie rozczarowani. Jak zatem wybierać dobre książki kryminalne? Czym się kierować? 

Klasyka zawsze się sprawdza. Najlepsze powieści kryminalne w tym gatunku 

Nie masz pomysłu, po który tytuł sięgnąć? Dopiero zaczynasz czytać kryminały? Masz ochotę na fabułę, która będzie trzymać Cię w napięciu aż do ostatniej strony? Sięgnij po mistrza tego gatunku. 

Nie wypada zacząć inaczej niż od absolutnej królowej tego gatunku. Agatha Christie, bo on niej oczywiście mowa pierwsze powieści stworzyła ponad 100 lat temu. Jednak upływ czasu wcale nie odebrał tym powieściom świeżości i serwowane przez nią kryminalne zagadki nadal intrygują kolejne pokolenia czytelników. Nadal z półek księgarni znikają kolejne wznowienia serii o Herkulesie Poirot i pannie Marple. Wartką akcją przyciąga też powieść o tytule Agatha Christie I nie było już nikogo. Ten oraz inne pozycje stworzone przez pisarkę od lat niezmiennie należą do najlepiej sprzedających się kryminałów na całym świecie. 

Powieść sensacyjna to bardzo różnorodny gatunek. W jej obrębie znajduje się zarówno książka kryminalna, jak i powieść detektywistyczna. Przedstawicielem tego typu twórczości jest Arthur Conan Doyle i stworzona przez niego seria o Sherlocku Holmesie. Wiele osób z pewnością kojarzy filmy nakręcone na ich podstawie, czy współczesne serialowe interpretacje. Warto jednak poznać też pierwowzór i sięgnąć do książek.

Najlepsze powieści sensacyjne i kryminały rodem ze Skandynawii 

Nie tylko znane nazwiska gwarantują dreszczyk emocji podczas czytania powieści sensacyjnych. Kryminały skandynawskie podbijają świat i elektryzują fanów tego gatunku. Specyficzna, mroczna strona ludzkiej natury odmalowana na kartach powieści przez autorów pochodzących z tamtych stron jest gwarancją tego, że będzie to doskonała rozrywka. U autorów takich, jak Jo Nesbo, Harlan Coben, czy Camilla Läckberg zawsze pojawiają się niewyjaśnione zbrodnie oraz krwawe morderstwa. 

Punktem wspólnym dla kryminałów skandynawskich jest też ciekawa intryga wiążąca się z głównym bohaterem. Często jest on samotnym outsiderem, co jeszcze bardziej potęguje mroczny klimat powieści. Do tego dużą rolę odgrywa skandynawska przyroda i tamtejsze uwarunkowania społeczno-polityczne. Echa przeszłości rzutują na teraźniejszość i często są dodatkowym demonem, z którym muszą mierzyć się bohaterowie.  Śledzenie wątków zawsze dostarcza solidnej dawki adrenaliny, a rozwiązanie zagadki jest trudne do przewidzenia. Na porządku dziennym są tajemnicze zniknięcia, czy psychopata dokonujący seryjnych morderstw. 

Polskie książki kryminalne? Co mają do zaoferowania czytelnikom rodzimi twórcy? 

Polska także ma sporo osiągnięcia na tym powieściowym polu. Gatunek, którym są kryminały, rozwijał się u nas od dawna. Nawet w epoce, gdy mocno działała cenzura, miał się całkiem dobrze. Pozwalał bowiem autorom na poruszanie kwestii społecznych i politycznych pod płaszczykiem metafory i subtelnie zarysowanej intrygi. Najlepsze kryminały PRL to między innymi dzieła Leopolda Tyrmanda. Na kartach powieści pisarz odmalowuje koloryt ówczesnej Warszawy i działającego w podziemiach półświatka. 

Zupełnie inny wymiar mają książki Joanny Chmielewskiej. Dużą rolę odgrywa w nich główny bohater, który zazwyczaj wpada, w jakieś tarapaty. Nie brak w tym humoru i zaskakujących, często wręcz absurdalnych zwrotów akcji. U Chmielewskiej na próżno szukać emocji, jakie daje, chociażby thriller psychologiczny, ale za to jest sprawnie napisana fabuła i przede wszystkim doskonała rozrywka. 

Czy współcześnie polscy autorzy także podejmują się pisania tego typu książek? Oczywiście. Absolutnym mistrzem gatunku jest Remigiusz Mróz. Często jest on porównywany do Stevena Kinga. Joanna Chyłka i jej perypetie to najpopularniejsza, zekranizowana seria tego autora. Tytuły, jak Remigiusz Mróz Wybaczam ci szybko znikają z półek księgarni i są chętnie wręczane, jako książkowy prezent. Nic dziwnego, bo to gwarantowana rozrywka.

Na uwagę zasługuje też z pewnością Katarzyna Bonda. Jej powieści są bardzo współczesne i często osadzone wokół aktualnych wydarzeń. Intryga jest poprowadzona bezbłędnie, a warto – tocząca się akcja potrafi wciągnąć bez reszty. 

Po które kryminały macie ochotę sięgnąć? Wolicie sprawdzoną klasykę, czy poszukiwanie perełek wśród współczesnych autorów? Ufacie rodzimym twórcom, czy raczej międzynarodowym gwiazdom? 



This post first appeared on Popkulturysci.pl - Wyciskamy Popkulture, please read the originial post: here

Share the post

Kryminały. Książki, które pozwalają oderwać się od rzeczywistości

×

Subscribe to Popkulturysci.pl - Wyciskamy Popkulture

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×