Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie

Trzy Kopce Wiślańskie - łatwy szczyt Beskidu Śląskiego  z bufetem Telesforówka

Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) to szczyt w paśmie Równicy w Beskidzie Śląskim. Nazwa góry pochodzi od jej położenia na styku granic trzech miejscowości: Ustronia, Wisły i Brennej. W początkowym okresie rozwoju osadnictwa na tych terenach każda osada znaczyła swe granice nacięciami na korze drzew lub właśnie kopcami układanymi z kamieni. Tutaj na szczycie stoją właśnie Trzy głazy - kamienie graniczne z nawami tych miejscowości.

Przymiotnik "Wiślańskie" dodano, by odróżnić górę od innych szczytów o tej nazwie (np. Trzy Kopce u styku granic Brennej, Szczyrku i Wapienicy lub Trzy Kopce w Beskidzie Żywieckim).

Telesforówka

Na szczycie czeka bufet, w którym kupisz napoje i słodycze oraz proste dania jak zupy, bigos czy naleśniki. Miejsce oferuje też kawę i ciasto. W wakacje działa codziennie, ale poza wakacjami tylko w weekendy i wybrane dni wolne, np. podczas Majówki. Pamiętaj o tym planując tutaj wejście. Zajrzyj na ich stronę, by wiedzieć, czy wrzucić do plecaka dodatkową wodę czy ciepły napój :) Pamiętaj też, że to nie jest schronisko, tylko obiekt prywatny. Uszanuj prośbę właścicieli, by w czasie zamknięcia obiektu nie wchodzić na ich teren.
Strona Telesforówki: https://www.facebook.com/Telesforowka

Polana z garbusem

Obok Telesforówki rozciąga się spora polana z pięknymi widokami. Stoi tu w cieniu drzew stary garbusik, fajnie pomalowany na czerwono. W jego środku znajduje się drewniana ławka i stolik. To kolejny symbol tego szczytu, obok kopców granicznych.

Przytulisko

Na stoku Trzech Kopców Wiślańskich stoi schronisko "Telesforówka" zwane Przytuliskiem. To przytulne prywatne schronisko turystyczne, które zostało założone w 1994 roku. Oferuje ono kilkadziesiąt miejsc noclegowych w pokojach dwuosobowych i wieloosobowych. Dawniej istniał tu jeszcze bar, dziś gastronomia z Przytuliska została przeniesiona do obiektu na szczycie, bo to wspólny interes rodzinny.

Szczyty Beskidu Śląskiego na dłoni

Niewątpliwą atrakcją Schroniska Telesforówka jest piękny widok, który na długo pozostaje w pamięci. Ze schroniska jak i z przyległej polany widać Baranią Górę, Czantorię, Klimczok, Szyndzielnię, a nawet przy dobrych warunkach atmosferycznych Babią Górę.

Budynek Schroniska położony jest na skrzyżowaniu kilku szlaków turystycznych: szlak żółty przez szczyt Kamienny do Wisły Uzdrowisko (około 1 h), szlak żółty przez szczyt Smerkowiec na Przełęcz Salmopolską (1 h 40 min), szlak żółty Smerkowiec, a następnie szlak zielony do Wisły Malinki (2 h 10 min), szlak zielony do Brennej (2 h 20 min), szlak niebieski na Równicę (około 3 h).

Przytulisko Telesforówka
ul. Pilarzy 64, Brenna
tel. 601-282-026

Widoki z Trzech Kopców Wislańskich

Z Trzech Kopców Wiślańskich roztacza się piękny widok na Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Kotarz (974 m n.p.m.), Grabową (905 m n.p.m.), grzbiet Starego Gronia, Orłową (813 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.) i Czantorię (995 m n.p.m.).

Szlaki na Trzy Kopce Wiślańskie

  • szlak żółty z Wisły Uzdrowisko PKP, przez kamienny, 1,5 h
  • szlak niebieski z Równicy przez Orłową, 2,5 h
  • szlak zielony z Brennej Centrum przez Brenną Leśnicę PKS, 3,5 h

Nasza trasa z Czupla na żółty szlak na Trzy Kopce Wiślańskie

Szlakiem zielonym z Czupla (tego w Beskidzie Śląskim) podążyliśmy przez Smrekowiec (853 m n.p.m.) aż do odbicia na szlak żółty, który nas powiódł na Trzy Kopce Wislańskie. To bardzo przyjemna część trasy, w miarę płaska, przez piękny, jesienny las. Na szczycie, obok bufetu, rozciąga się polana ze ślicznym widokiem. Klapnęliśmy sobie tutaj, wraz z kilkoma innymi grupkami turystów. Stoi tutaj fajnie pomalowany stary garbus. Nieraz widziałam już jego zdjęcia w Necie. Teraz mam i ja swoje ;)

Szczyt to jednak nie koniec, trzeba było jeszcze zejść żółtym szlakiem do centrum Wisły. Po drodze mija się szczyt Kamienny (790 m n.p.m.). Szlak na tym odcinku jest łatwy. Miejscami trochę stromy, ale nawet rodzinę z wózkiem na nim widzieliśmy. W dużej mierze jest asfaltowy i pokryty płytami, przez Osiedle Jarzębata. Tylko niewielki kawałek lasem. Ulicą 11 Listopada i Gimnazjalną dochodzimy do promenady nad Wisłą. 

Poniżej na mapie zaznaczona jest nasza trasa przejścia z Wisły Nowa Osada zielonym szlakiem na Czupel i dalej żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i do centrum Wisły. Cała nasza pętla liczyła 15 km, rozpoczęła się na zielonym szlaku przy Ośrodku Narciarskim Nowa Osada w Wiśle. Staliśmy samochodem na parkingu przy ulicy Gościejów.



This post first appeared on Polskie Szlaki - Poland Is Beautiful, please read the originial post: here

Share the post

Trzy Kopce Wiślańskie

×

Subscribe to Polskie Szlaki - Poland Is Beautiful

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×