Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny urzeka swoim artystycznym klimatem i renesansową urodą. To jedno z piękniejszych miasteczek w Polsce jest malowniczo położone na prawym brzegu Wisły, w województwie lubelskim, w trójkącie turystycznym Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Niewiele jest miast w Polsce o tak specyficznym klimacie, urokliwych zakątkach i pięknej starówce pamiętającej odległe czasy. Dzięki temu Kazimierz Dolny stał się słynnym nadwiślańskim kurortem, chętnie odwiedzanym przez ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych.

Unikalny zespół urbanistyczno - architektoniczno - krajobrazowy Kazimierza został zaliczony do najwyższej w skali światowej klasy zabytków, tak więc od 1994 roku Kazimierz Dolny stanowi Pomnik Historii. Cenne obszary przyrodnicze chroni natomiast Kazimierski Park Krajobrazowy z wydzielonymi rezerwatami. W ostatnich latach Kazimierz Dolny został gruntownie odremontowany i teraz kusi jeszcze piękniejszymi zabytkami. A dodatkowo warto przejść się romantycznym Bulwarem Nadwiślańskim, by podziwiać jednostki pływające i widoczne stąd zabytki.

Atrakcje w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz Dolny jest niezwykle atrakcyjny, nie ma tutaj co prawda atrakcji typowo rodzinnych, za to niemal każda budowla tu zachwyca i sprawia, że chcesz spacerować dalej i dalej. A ponadto nieodłącznym elementem miasta są wąwozy lessowe leżące niemal w samym centrum. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza Dolnego!

1. Rynek w Kazimierzu Dolnym

Główny plac miasta, które upodobali sobie artyści. To tutaj gromadzili się malarze, rzeźbiarze i sprawili, że Kazimierz jest tak wyjątkowy. Ponad rynkiem góruje kościół farny, a na samym placu zachwycają kamienice Przybyłów z niezwykle zdobnymi fasadami. Są tu również domy podcieniowe, zabytkowa studnia i kilka ciekawych knajpek.

2. Kamienice Przybyłów w Kazimierzu Dolnym

Te dwie sąsiednie kamienice stojące przy Rynku to jeden z symboli miasta. Ich przepięknie zdobione fasady sprawiają, że nie można przejść koło nich obojętnie. NMigdzie indziej w Polsce nie widziałam równie efektownych i bogato zdobionych kamienic jak te dwie, które przycupnęły w narożu kazimierskiego rynku.

 

Kamienice Przybyłów, Rynek, Kazimierz Dolny

3. Ruiny zamku w Kazimierzu Dolnym

Z Rynku do ruin zamku należy kierować się w górę, za kościołem farnym. To dawna warownia, gotycka, zbudowana tu jeszcze przez króla Kazimierza Wielkiego. Ponad ruinami stoi jeszcze starsza baszta, dostępna w ramach tego samego biletu, co zamek. Przy zamku można też zaparkować na płatnym parkingu.

 

Zamek, ul. Zamkowa, Kazimierz Dolny

4. Baszta w Kazimierzu Dolnym 

Baszta to tzw. stołp z przełomu XIII i XIV wieku. Budowla udostępniona jest dla turystów w ramach jednego biletu z zamkiem (zakupić go trzeba w kasie zamku). Widok z baszty jest oszałamiający, szczególnie wieczorową porą. Baszta w Kazimierzu Dolnym jest starsza niż sam zamek. A wiesz, że była ona niegdyś latarnią rzeczną? Palący się na szczycie stos ułatwiał żeglugę po Wiśle.

 

Baszta, ul. Zamkowa, Kazimierz Dolny

5. Wzgórze Trzech Krzyży w Kazimierzu Dolnym

Ponad miastem góruje wzgórze Trzech Krzyży. Nazwa wzięła się stąd, że faktycznie stoją tutaj 3 drewniane krzyże. Można tu podejść spod zamku, wejście na sam szczyt jest płatne. Roztacza się stąd ładna panorama miasta.

 

Wzgórze, ul. Zamkowa, Kazimierz Dolny

6. Bulwar Nadwiślański w Kazimierzu Dolnym

Bulwar Nadwiślański to romantyczny i malowniczy trakt wiodący, jak łatwo się domyślić, nad rzeką Wisłą, która sprawiła, że niegdyś Kazimierz Dolny był bogatym miastem, bowiem spławiano stąd towary do Gdańska. Dziś warto tu pospacerować, zwłaszcza późnym popołudniem, gdy w słońcu lśnią kazimierskie zabytki, dobrze stąd widoczne, np. fara, zamek i baszta. Magiczne są tutaj również same zachody słońca. Na Bulwarze grają czasem artyści uliczni, malują malarze. Cumują też statki wypływające w rejs.

 

Bulwar, ul. Bulwar, Kazimierz Dolny

7. Kościół farny w Kazimierzu Dolnym

Kościół farny to wspaniały, renesansowy kościół Św. Jana Chrzciciela i Św. Bartłomieja. Stoi ponad Rynkiem i właściwie stanowi dominantę miasta, widoczną niemal z każdego punktu. To obok kamienic Przybyłów ważny symbol Kazimierza Dolnego.

 

Kościół farny, ul. Zamkowa 6, Kazimierz Dolny

8. Pomnik Psa Werniksa w Kazimierzu Dolnym

Rzeźba kundelka Werniksa stoi między rynkiem a farą od 2000 roku. Jako model do pomnika pozował 16-letni piesek o imieniu Werniks. Przygarnął go kiedyś kazimierski artysta. Dziś to nieodzowny element miasta, każdy turysta robi sobie zdjęcie z Werniksem i głaszcze go po mordce, by wrócić kiedyś do Kazimierza.

 

Pomnik Werniksa, Rynek, Kazimierz Dolny

9. Kościół i klasztor Reformatów w Kazimierzu Dolnym

Kościół klasztorny nosi wezwanie Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Prowadzą tu kręte schody przy zbiegu ulic Klasztornej i Krakowskiej. Klasztor z dużym wirydarzem wzniesiono w 1645 roku, ale już znacznie wcześniej stanęła tu świątynia. Mówi się, że już w wiekach średnich było to miejsce kultu Matki Boskiej. A jeszcze wcześniej mieściło się tu pogańskie miejsce kultu czarnego koguta.

 

Klasztor, ul. Klasztorna, Kazimierz Dolny

10. Mały Rynek w Kazimierzu Dolnym

Mały Rynek odwiedzić trzeba koniecznie, bo stoi bliziutko rynku głównego, a jest bardzo klimatyczny. Malutki, za to z kramami pełnymi rękodzieła i nie tylko. Ciekawa jest też zabudowa tego niewielkiego placu, a przy nim czeka na dzieci plac zabaw.

 

Mały Rynek, Kazimierz Dolny

11. Kamienica Gdańska w Kazimierzu Dolnym

Kamienica Gdańska stoi na kazimierskim rynku. Powstała w 1795 roku w stylu barokowym, a w dzisiejszej formie została odbudowana po II wojnie światowej. To jedna z najciekawszych kamienic miasta, nazwana tak na pamiątkę czasów, gdy Kazimierz nazywany był Małym Gdańskim i prowadził z Gdańskiem ożywione kontakty handlowe poprzez Wisłę.

 

Kamienica Gdańska, Rynek, Kazimierz Dolny

12. Kamienica Celejowska w Kazimierzu Dolnym

Idąc z Rynku w stronę Wisły spotkamy przepiękną Kamienicę Celejowską, w której mieści się dziś Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Kamienica powstała przed 1635 roku, za sprawą kupca Bartłomieja Celeja. Ta jedna z cenniejszych kamienic w Polsce uznawana jest za szczytowe dzieło w rozwoju polskiej kamienicy mieszczańskiej okresu manieryzmu.

 

Kamienica Celejowska, ul. Senatorska, Kazimierz Dolny

13. Kamienica Biała w Kazimierzu Dolnym

Kamienica Biała pochodzi z XVII wieku. Choć do jej budowy czerpano natchnienie z pobliskiej Kamienicy Celejowskiej, to jest znacznie mniej zdobna, a właściwie jedynym wyszukanym akcentem jest tu efektowna attyka. W kamienicy mieści się restauracja oraz pokoje gościnne.

 

Kamienica Biała, ul. Senatorska, Kazimierz Dolny

14. Kościół Św. Anny i szpital św. Ducha w Kazimierzu Dolnym

Kościół Św. Anny to tzw. kościół szpitalny. Drewniana świątynia istniała tu już na pewno w 1530 roku. Murowany kościół stanął około 1670 roku, o czym świadczy napis na belce tęczowej. Kościół powiela kilka elementów kazimierskiej fary, np. bryłę i niektóre zdobienia.

 

Kościół Św. Anny, ul. Lubelska, Kazimierz Dolny

15. Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym

Wąwóz Korzeniowy Dół to jeden z charakterystycznych lessowych wąwozów niemal w centrum Kazimierza. Ma długość około 0,5 km i znajduje się 2 km od rynku. Przy wejściu do wąwozu  znajdziesz płatny parking.

 

Wąwóz Korzeniowy Dół, ul. Doły, Kazimierz Dolny

16. Wąwóz Śmierci w Kazimierzu Dolnym

Wąwóz Śmierci nazwany tak został od pobliskiego cmentarza i ulicy Cmentarnej, która do niego prowadzi. Inna nazwa wąwozu to Głęboczyzna, ale nie od dużej jego głębokości, a od nazwiska dawnego właściciela tego gruntu. Długość wąwozu to kilkaset metrów, prowadzi nim wygodna ścieżka. Uwagę przykuwa tu most arkadowy.

 

Wąwóz Śmierci, ul. Cmentarna, Kazimierz Dolny

17. Spichlerz Ulanowskich w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz Ulanowskich zwany też spichlerzem Mikołaja Przybyły to zabytkowy obiekt z 1591 roku. To pierwszy z szeregu kazimierskich spichlerzy, które po wojnie zostały odbudowane wg projektu Karola Sicińskiego. To jemu zawdzięczamy dzisiejszy piękny wygląda Kazimierza, nawiązujący do historycznego miasta, zniszczonego podczas potopu szwedzkiego. Obecnie w Spichlerzu mieści się Muzeum Przyrodnicze. Od frontu budynek zdobi dwupiętrowa loggia z podcieniami i arkadami na piętrach.

 

Spichlerz Ulanowskich, ul. Puławska 34, Kazimierz Dolny

18. Spichlerz Feuersteina w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz Feuersteina to inaczej Spichlerz Krzysztofa Przybyły. Pochodzi z końca XVI wieku, ale w 1838 roku rozbudował go na potrzeby garbarni Mejer Wulf Feuerstein, stąd jego obecna nazwa. Wojna oszczędziła spichlerz, ale wymagał on generalnego remontu. Dziś to budynek stojącego obok Muzeum Nadwiślańskiego, ma tutaj powstać galeria gobelinów.

 

Spichlerz Feuersteina, ul. Puławska 40, Kazimierz Dolny

19. Spichlerz "Pod Wianuszkami" w Kazimierzu Dolnym

To kolejny kazimierski spichlerz nad Wisłą, zbudowany pod koniec XVII wieku. W latach 1906-29 funkcjonował tu zakład garbarski Maurycego i Chaima Feuersteinów. Zniszczony podczas wojny, został odbudowany na potrzeby schroniska młodzieżowego, które mieści się tu do dziś.

 

Spichlerz "Pod Wianuszkami", ul. Puławska 80, Kazimierz Dolny

20. Spichlerz "Król Kazimierz" w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz "Król Kazimierz" pochodzi z XVII wieku. Posiada manierystyczne szczyty dachowe wzorowane na kazimierskim kościele Św. Anny. W XIX wieku mieścił się tutaj browar, a dziś jest to Hotel Król Kazimierz.

 

Spichlerz "Król Kazimierz", ul. Puławska 70, Kazimierz Dolny

21. Spichlerz "Pod Żurawiem" w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz "Pod Żurawiem" zbudowano przed 1623 rokiem, a od roku 1883 służył jako fabryka gwoździ. Dziś mieści się tu hotel "Spichlerz Pod Żurawiem". Charakterystyczny małe okienka pokojowe, niezmienne od wieków, pozwalają spędzić tu czas w niepowtarzalnej atmosferze.

 

Spichlerz "Pod Żurawiem", ul. Puławska 112, Kazimierz Dolny

22. Spichlerz Kobiałki w Kazimierzu Dolnym

Spichlerz Kobiałki to ostatni w ciągu kazimierskich spichlerzy zachowanych w całości. Powstał w 1636 roku, dlatego też dekoracja szczytu ma charakter manierystyczny. Przed budynkiem znajduje się szeroka loggia. Dziś w zabytkowym spichlerzu mieści się hotel PTTK.

 

Spichlerz Kobiałki, ul. Krakowska 61, Kazimierz Dolny

23. Synagoga w Kazimierzu Dolnym

Synagoga w Kazimierzu powstała w II połowie XVIII wieku, z miejscowego kamienia wapiennego. Podczas II wojny światowej została całkowicie zdewastowana. Tkwiła w totalnej ruinie do 1953 roku, kiedy ją odbudowano i zmieniono w kino. To przestało działać w 2003 roku i odtąd główna sala synagogi stoi pusta. Część budowli jest dostępna dla turystów w formie pokoi gościnnych. 

 

Synagoga, ul. Lubelska 4, Kazimierz Dolny

Mapa atrakcji i spacer po Kazimierzu Dolnym

Poniżej znajdziesz mapę Kazimierza Dolnego z zaznaczonymi atrakcjami. Myślę, że to pomoże Ci w zaplanowaniu wizyty w tym pięknym mieście.

Zaproponuję Ci też spacer po tym pięknym mieście. To w zasadzie niecałe 4 kilometry, ale zajmie Ci pewno parę godzin, bo tak piękne miasto się niespiesznie chłonie :) Samochód można zostawić na dość sporym, płatnym parkingu (cena 20-25 zł za dzień) i od razu ruszyć na nadwiślańskie bulwary. Stamtąd reprezentacyjną ulicą Senatorską można dojść na uroczy rynek. Można na chwilę zboczyć, by zobaczyć kościół i klasztor Franciszkanów. Z rynku polecamy też zajść na klimatyczny Mały Rynek skąd niedaleko do kościoła Św. Anny.

Wracając na rynek, można wstąpić do kościoła farnego. Czas na podejście na wzgórze Trzech Krzyży, z którego roztacza się ładna panorama miasta. Lasem można zejść do ruin zamku. Tutaj należy też kupić bilet na basztę (bilet łączony z zamkiem), do której pójdziemy w dalszej kolejności. To w zasadzie koniec spaceru. Trzeba tylko wrócić na rynek i dalej na parking albo ulicami Podzamcze i Tyszkiewicza, albo znów malowniczymi nadwiślańskimi bulwarami.

Dojazd do Kazimierza Dolnego

Oczywiście najłatwiej do Kazimierza Dolnego dostać się własnym samochodem. Po wschodniej stronie jest trasa szybkiego ruchu S17 i S12 (około 25 kilometrów) toteż z łatwością się tam dostaniesz z Warszawy, Lublina czy Rzeszowa. Gorzej ma się sprawa z zachodnich kierunków, bo nie ma tutaj dróg ekspresowych, a sam Kazimierz Dolny od zachodu oblewa Wisła, na której nie ma mostu (tylko przeprawa promowa, która jest zależna od stanu wód Wisły). Te najbliższe mosty są w Puławach i w pobliżu Kamienia. Wszystkie parkingi są tutaj płatne, a centrum objęte jest strefą płatnego parkowania (20-30 zł za dzień, 5-6 zł za godzinę).

Pociągiem tutaj się nie dostaniesz, bo nie ma tutaj dworca PKP. Pozostaje przesiadka z pociągu w Puławach i stamtąd autokarem do Kazimierza. Połączenia są dość częste, podróż trwa około 20 minut, a cena niewygórowana. Można też dostać się PKSem z Lublina. Tutaj trzeba sprawdzić rozkład jazdy, bo jest dość nieregularny. Czas jazdy to trochę ponad godzinę.

Gdzie zaparkować w Kazimierzu Dolnym?

Parkowanie jest tutaj płatne, poza sezonem raczej bezproblemowe, ale latem bywa tłoczno. Wjeżdżając do Kazimierza Dolnego zobaczysz wołających właścicieli parkingów. Cena za godzinę to zwykle 5-6 zł, a za cały dzień 20-30 zł. Ten drugi to znacznie lepszy wybór. Polecam Ci duży parking przy zamku, u podnóża Góry Trzech Krzyży. To jest ulica Zamkowa. Stąd blisko jest do głównych atrakcji miasta.

Gdzie zjeść w Kazimierzu Dolnym?

Kazimierz Dolny to jedzeniowe eldorado. Knajpek jest tu tak wiele, że nie zdołasz ich poznać nawet w tydzień. A do tego są tak klimatyczne, że można stąd nie wychodzić. Kultowa już jest w Kazimierzu Dolnym Herbaciarnia u Dziwisza. Znajduje się na ulicy Krakowskiej. Oczywiście nie tylko herbaty tu czekają, również pyszne kawy, a nawet gorąca czekolada.

Miejsce równie fantastyczne to Restauracja Bajgiel na ulicy Lubelskiej. Jeśli lubisz zjeść solidne drugie śniadanie, to miejsce jest dla Ciebie, a polecają się tutaj autorskie bajgle Jeremiego. To bardzo blisko Rynku i kawiarni Rynkowa, w której skosztujesz dobrego ciasta z pięknym widokiem na główny plac miasta.

Poza centrum natomiast zjesz w cudnej scenerii knajpki Przystanek Korzeniowa. Znajduje się przy ulicy Doły, przy wejściu do Wąwozu Korzeniowy Dół. To miejsce jest pyszne.

Noclegi w Kazimierzu Dolnym

Noclegów w Kazimierzu Dolnym znajdziesz bez liku. Wystarczy przejść się niezwykle malowniczym i romantycznym Bulwarem nad Wisłą, by zobaczyć ich co najmniej kilka. Oferują cudny widok i bliskość starówki. To jedno z ładniejszych miejsc na nocleg w tym mieście. A polecić mogę tutaj np. Pensjonat Kazimierski. Klimatyczne są też Apartamenty na Rynku, a jeśli chcesz odpocząć w większym zaciszu, to możesz wybrać znakomity Hotel Kazimierzówka.

 

Skąd nazwa Kazimierz Dolny?

Choć kazimierski zamek ufundował król Kazimierz Wielki, to niech Cię to nie zwiedzie. To nie na jego cześć nazwano tak miejscowość. Stało się to jeszcze wcześniej, w XII wieku, gdy książę Kazimierz Sprawiedliwy przekazał te ziemie norbertankom. I to jego imię zostało uwiecznione w nazwie Kazimierza. A dlaczego Dolny? Bo leży w dolnym fragmencie biegu rzeki Wisły. W górnym, tuż przy Krakowie, istniał wtedy inny Kazimierz - dziś to jego słynna żydowska dzielnica.

Imprezy w Kazimierzu Dolnym

W sezonie wiosenno-letnim w Kazimierzu Dolnym odbywa się wiele imprez, np. Festiwal Filmowy, Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Letnie Wieczory Muzyczne w kazimierskiej Farze, Rajd Starych Samochodów. Jeśli nie odwiedziłeś jeszcze tego niesamowitego zakątka Polski - koniecznie musisz tu zagościć. Wszak artyści pokochali to miasto, więc musi w nim być coś magicznego.

Film o Kazimierzu Dolnym

Będąc w pobliżu Kazimierza Dolnego nie mogliśmy sobie odmówić pospacerować jego klimatycznymi uliczkami. Zobacz nasz spacer na naszym filmiku.



This post first appeared on Polskie Szlaki - Poland Is Beautiful, please read the originial post: here

Share the post

Kazimierz Dolny

×

Subscribe to Polskie Szlaki - Poland Is Beautiful

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×