Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

ZATORLAND TO NIE TYLKO PARK DINOZAURÓW – WSZYSTKO CO WARTO WIEDZIEĆ O PARKU ROZRYWKI W ZATORZE

Tags: siauml jest parku

Podróże z dziećmi po Polsce, Azji Środkowo-Wschodniej, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziecko w górach. Aktywne rodzicielstwo.

Zatorland to park rozrywki położony w Zatorze. Znany głównie za sprawą największego w Europie parku ruszających się dinozaurów. Jednak to nie jedyna atrakcja w tym miejscu. Okazja do dobrej zabawy czeka także w Lunaparku, Parku Owadów, Miasteczku Ruchu Drogowego i Parku Mitologii z parkiem linowym. W tym wpisie odpowiadamy na Wasze pytania i opowiadamy o naszym weekendzie w tym zaczarowanym świecie.

Zatorland odwiedziliśmy w ostatni weekend lipca. Wycieczkę planowaliśmy już od dawna. Postanowiliśmy podzielić ją na dwa dni, tak aby móc wszystkie atrakcje dokładnie przetestować. Pobyt w Parku rozrywki połączyliśmy z noclegiem w ośrodku River Park, gdzie rozkoszowaliśmy się przestronnym ogrodem, długie godziny spędziliśmy nad leniwie płynącą rzeką i odpoczywaliśmy przed i po szaleńczej zabawie w Zatorlandzie.

GDZIE JEST ZATORLAND?

Zatorland znajduje się w Zatorze, w województwie małopolskim.

Z Wrocławia do Zatoru jechaliśmy trochę ponad 3 godziny, bo trasa w większości prowadzi autostrada A4 (248 km). Odrobinę dalej (334 km) i dłużej (ponad 4 godziny) mają mieszkańcy Warszawy. Z kolei mieszkańcy Krakowa, czy Katowic dostaną się tu w około godzinę.

W miejscowości Zator znajdują się dwa znane parki rozrywki: Energylandia i Zatorland. Dziś opowiem Wam o tym drugim, który Jest idealnym miejscem dla podróżujących z kilkulatkami.

JAKIE SĄ ATRAKCJE W ZATORLANDZIE? DLA KOGO JEST ZATORLAND?

Tak jak wspomniałam, Zatorland jest dobrym miejscem na spędzenie czasu z kilkuletnimi dziećmi. Nasze 3 i 5 latka bawiły się tu fantastycznie. Co prawda, jest kilka atrakcji przeznaczonych dla starszych dzieci – kilka maszyn w lunaparku, czy park linowy, ale możecie tu przyjechać bez obaw, że maluchy będą patrzeć z łezką w oko jak ich starsze rodzeństwo szaleje na atrakcjach.

Ciężko mi określić górną granicę wieku, dla której park będzie atrakcyjny. Dużo zależy od zainteresowań dziecka i tego jak wiele parków już widziało, ale myślę, że do 10-11 roku życia spokojnie możecie tu przyjechać. Zapytaliśmy o to kuzynkę, która przez kilka lat przyjeżdżała tu z synami i z tego co pamięta i ona i chłopcy, najlepiej bawili się tu tak do właśnie do 9-10 lat.

Na miejscu czeka moc różnorodnych atrakcji, dzięki czemu nawet jeśli jedno dziecko jest zainteresowane tematem dinozaurów, a drugie niespecjalnie, to nikt nie będzie pominięty. W parku znajdzie się coś dla:

– Park Dinozaurów, kino 5D – dla fanów dinozaurów,

– strefę Lunaparku, ale też place zabaw, Miasteczko Ruchu Drogowego i maszyny w Parku Owadów – dla fanów zabawy,

– Park Owadów oraz piękny las, w którym znajduje się Park Dinozaurów – dla fanów przyrody,

– plac zabaw w Parku Owadów i park linowy w Parku Mitologii – dla fanów wspinaczki,

– Park Mitologii – dla fanów… mitologii :)

Zatorland składa się z 4 parków tematycznych. W niektórych miejscach, żeby przejść z parku do parku, musimy pokonać bramki, dlatego goście przy zakupie biletów dostają opaski na ręce. Dzięki nim mogą wchodzić i wychodzić z parku tyle razy ile potrzebują.

Wszystkie parki odwiedza się w ramach jednego biletu.

CZY WARTO ODWIEDZIĆ PARK DINOZAURÓW W ZATORLANDZIE?

Jeśli zainteresowania Twojego dziecka wkraczają w świat dinozaurów prędzej czy później zaczniesz zastanawiać się, który park dinozaurów w Polsce odwiedzić. I choć dopiero raczkujemy w tym temacie, bo znamy jedynie Dinopark w Szklarskiej Porębie i Park Dinozaurów w Parku Wrocławskim w Lubinie, jesteśmy zachwyceni Zatorlandem.

Park Dinozaurów w Zatorlandzie spełnił nasze oczekiwania i dostarczył fajnej zabawy zarówno małym, jak i dużym fanom dinozaurów. Co prawda, nasze dziewczyny nie są fanatyczkami tych gadów i znają zaledwie kilka nazw (a w parku znaleźliśmy dzieci, które z oddali rozpoznawały kolejne gady i potrafiły o nich opowiadać przez długie minuty), ale ani chwili się nie nudziły podczas naszej wycieczki. A musisz wiedzieć, że w Zatorlandzie spędziliśmy 2 dni, z czego samą ścieżkę dinozaurów przeszliśmy 3 razy!

W bardzo fajnej leśnej przestrzeni „zamieszkały” figury ponad 100 gadów, z czego większość z nich się rusza. Dinozaury wydają także dźwięki. Nie do końca jesteśmy przekonani co wprawia je w ruch. Czy jest to efekt fotokomórki, ustawienia czasowego, czy może… czegoś innego, także czasami trzeba chwilę poczekać, aż gad ożyje.

Spacer po parku wśród dinozaurów jest bardzo klimatyczny. Leśne alejki, drewniane pomosty, samochód porzucony wśród drzew, czy para i mgła unosząca się nad bagnem.

Taki anturaż sprawia, że nawet jeśli wielkie gady mało nas interesują, możemy robić dobrą minę do złej gry, bo ten spacer to prawdziwa leśna kąpiel! I moim zdaniem jest to bardzo ważny atut tego miejsca. Park nie znajduje się w otwartej przestrzeni, dlatego zwiedzanie nawet w trakcie upalnego dnia jest przyjemne.

JAKIE DINOZAURY MOŻNA SPOTKAĆ W ZATORLANDZIE

W parku ruchomych dinozaurów w Zatorlandzie zobaczyć można największego na świecie ruchomego dinozaura – Argentynozaura, który ma 35 metrów długości.

Choć na naszych (i nie tylko naszych) dzieciach większe wrażenie zrobił sikający Tyranozaur Rex.

A całą czwórką krzyknęliśmy „Rózia” i szeroko się uśmiechnęliśmy na widok Antkylozaura. Później długo zastanawialiśmy się, czy „mieszkający” tu osobnik to na pewno nasz ulubiony dinozaur z Obozu Kredowego (serial na Netflix dla dzieci).

Większość dinozaurów umieszczona jest za barierkami i nie można ich dotykać, są jednak wyjątki, a są nimi ławki w kształcie dunozarów, dwa dinozaury na których można „jeździć” i paszcza T-rexa, którą można zobaczyć od środka.

Wszystkie dinozaury są podpisane, a jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej, to w Zatorladzie jest muzeum, w którym znajduje się czaszka T-rexa, a w sklepiku pomiędzy pluszakami i innymi figurkami można dostrzec też kilka książek z ciekawostkami o dinozaurach. Jedną z nich możecie dostać jeśli zbierzecie wszystkie pieczątki na mapie.

KTÓRY LUNAPARK WYBRAĆ? CZY ZATORLAND TO DOBRE MIEJSCE NA ZABAWĘ W LUNAPARKU?

Kolejna część Zatorlandu to Lunapark. Choć prawdę mówiąc, to właśnie tu znajdziesz się najpierw. Po pokonaniu bramek bezpośrednio za kasami (możesz wchodzić i wychodzić dowolną ilość razy) dostrzeżesz leniwie poruszający się diabelski młyn, niepozornie wyglądającą kolejkę górską Dinocoaster (która jest naprawdę niepozorna), czy latające słonie. Te ostatnie sprawiły naszym córkom największą radość tym bardziej, że mogły lecieć same!

Wszystkich zabawek w lunaparku jest znacznie więcej. Warto jednak mieć na uwadze, że lunapark w Zatorlandzie to tylko dodatek. Jeśli oczekujesz tylko tego typu atrakcji, z pewnością gdzieś indziej znajdziesz miejsca, w których jest więcej ekscytujących kolejek górskich. Choć przyznam szczerze, że dla naszych dziewczyn było zupełnie wystarczająco.

Plusem lunaparku w Zatorlandzie jest to, że większość sprzętów jest dostępna także dla 2-3 latków, dzięki czemu mogliśmy uniknąć rozczarowania, że jedna córka może, a druga niestety nie. Tak właściwie to Iga nie mogła iść na górską kolejkę (był potężny płacz), a obie na karuzelę wahadło. Z tej ostatniej skorzystaliśmy na zmianę z Jackiem i… powiem szczerze, że zaczęliśmy się przekonywać do tego typu atrakcji i chyba nie możemy się doczekać, aż dziewczyny podrosną

Wielką radość sprawiła im karuzela na łańcuchach. W poprzednim parku, który odwiedzaliśmy, była dostępna od 120 cm wzrostu. Także w Zatorlandzie sprawdzana jest wysokość i jeśli dana atrakcja przeznaczona jest dla dzieci powyżej 110 czy 140 cm wzrostu, to nie ma zmiłuj. Obsługa bardzo tego pilnuje. Więc Ustawiając się w kolejce warto najpierw sprawdzić na tablicy informacyjnej czy nie stoimy na darmo, żeby później nie było rozczarowania.

A’propos kolejek, to byliśmy w Zatorlandzie w piątek i w sobotę. Nigdzie nie staliśmy dłużej niż kilka minut, z czego tak naprawdę kolejki zobaczyliśmy dopiero w sobotę po południu.

NIE TYLKO LUNAPARK

Na terenie Lunaparku jest też kino5D Extreme, w którym można obejrzeć film o wyginięciu dinozaurów z efektami specjalnymi. Film spodobał się całej czwórce choć byliśmy trochę rozczarowani, że trwał tak krótko.

W tej części parku jest też plac zabaw z salą zabaw pod dachem, trampoliny, zjeżdżalnia na pontonach i wykopaliska archeologiczne (ostatnie dodatkowo płatne).

Pod dachem jest też strefa płatnych grających zabawek – ale my je omineliśmy zupełnie bez żalu, bo w cenie biletu jest naprawdę wystarczająca liczba atrakcji..

JAKIE ATRAKCJE CZEKAJĄ W PARKU OWADÓW?

Park Owadów dostrzeżesz już na parkingu, bo żeby wejść na jego teren, trzeba skorzystać z innego wejścia niż to prowadzące do Lunaparku i Parku Dinozaurów.

W Parku Owadów można zobaczyć ruszające się owady w rozmiarze zbliżonym do człowieka. Jest konik polny, biedronka, mrówka, jelonek rogacz, larwa motyla, modliszka, skorpion, stonka, żuk, kleszcz i skorek.

Prócz tego na jednej ze ścian ogrodzenia znajduje się wystawa wypreparowanych owadów pochodzących z całego świata.

Dzieciom spodoba się z pewnością jeden z dwóch placów zabaw, mała kolejka, gokarty, czy basen z łódkami.

Choć prawdziwym hitem dla naszej pięciolatki okazało się być Miasteczko Ruchu Drogowego. Park można zwiedzać bowiem pieszo lub na gokartach z pedałami, którym wytyczono jezdnie z pasami ruchu drogowego, pasami dla pieszych, światłami, przejazdem kolejowym, skrzyżowaniami i tunelem.

Z kolei trzylatce spodobał się wspomniany pociąg :P i dom do góry nogami.

CO TO JEST PARK MITOLOGII?

Ostatni park tematyczny na terenie Zatorlandu to miejsce poświęcone greckim bogom, herosom i bohaterom. Znaleźli swoje miejsce na sztucznych wyspach na środku zalewu. Możemy ich zobaczyć z brzegu, gdzie znajdują się tablice informacyjne, albo z wody – dowiezie nas tam tramwaj wodny, na którym prócz przejażdżki możemy liczyć na opowieść o mitologii (dodatkowo płatne, 5 zł od osoby). Ta atrakcja niespecjalnie przypadła nam do gustu, choć sam rejs był dość odprężający, szczególnie że łódki są zadaszone. Dla dzieci opowieść była zbyt monotonna i nie łączyła się z figurami jakie mijaliśmy po drodze (opowieść była przesunięta w stosunku do mijanych figur).

Jednak w samym Parku Mitologii jest kilka rzeczy, które warto zobaczyć. Koniecznie zwróćcie uwagę na fontanny, którymi możecie sterować! Urządzenie do sterowania znajduje się przy kolumnach obok zalewu.

W zagajniku rozwieszono hamaki, huśtawki, postawiono drewnianego Konia Trojańskiego ale nam najbardziej spodobał się labirynt Minotaura i park linowy. Parki są właściwie dwa, tyle że pierwszy przeznaczony jest dla osób, które mogą doskoczyć na wysokość 175 cm. Ten drugi nie ma minimalnego wieku, ale dla naszej trzylatki był trochę za trudny.

W Parku Mitologii znajduje się też kino 360 3d, w którym możesz zobaczyć bajkę. O tyle ile z kina 5d w Lunaparku wyszliśmy zachwyceni, to tu czujemy lekki niedosyt. Pomysł jest ciekawy, film wyświetlany jest wokół nas, bo ekran rozciągnięty na 360 stopni. Efekt 3d najlepiej widać ze środka Sali co jest trudne, bo w Sali nie ma miejsc siedzących i nie każdy może liczyć na dobrą miejscówkę.

Żeby wejść do Parku Mitologii, musisz wyjść z Parku dinozaurów i przejść kawałek chodnikiem wzdłuż drogi.

ILE KOSZTUJE WSTĘP DO ZATORLANDU? CZY MOŻNA WYKORZYSTAĆ BON TURYSTYCZNY?

Dzieci do 90 cm wzrostu płacą za bilet symboliczną złotówkę. Koszt jednodniowego biletu do 16. roku życia to 59,90 zł, a powyżej 16 roku życia – 69,90 zł. Są także bilety dwudniowe i sezonowe.

W parku można wykorzystać bon turystyczny. Przy czym zakupu biletów można dokonać tylko na miejscu i w połączeniu z usługą gastronomiczną lub noclegową.

Z cennikiem najlepiej zapoznać się bezpośrednio na stronie Zatolandu. Na bilety do Zatorlandu jest bowiem wiele zniżek, których nie będę tu wszystkich wymieniać m.in.  dla osób posiadających kartę dużej rodziny, Benefit system i inne.

ILE CZASU PRZEZNACZYĆ NA WIZYTĘ W ZATORLANDZIE?

Zatorland jest otwarty od 9.30 do 19.00, a w weekendy do 20.00.

Naszym zdaniem trzeba przeznaczyć co najmniej 5 godzin.

CZY W ZATORLANDZIE JEST RESTAURACJA?

Tak, na terenie Zatolandu jest restauracja. Można w niej zjeść dania z grilla, spaghetti, sałatki i jedzenie typu fast food. Prócz tego w każdym z parków jest możliwość kupno napoi, lodów, gofrów itp.

Dodatkowo, 300 metrów od parku w River Park, prócz miejsc noclegowych znajduje się Karczma regionalna, w której można zjeść m.in. hit tutejszych okolic, zatorskiego karpia. Zator leży bowiem na terenie Doliny Karpia, a w okolicy możecie zobaczyć wiele stawów hodowlanych.

GDZIE SPAĆ W ZATORLANDZIE? KTÓRE NOCLEGI W RIVER PARK PODOBAŁY NAM SIĘ BARDZIEJ?

300 metrów od Zatorlandu znajduje się ośrodek River Park. Oferuje różne miejsca noclegowe począwszy od pola namiotowego i kamperowego przez noclegi w namiotach typu Tipi, drewniane domki po domki w koronach drzew.

My skorzystaliśmy z noclegu w koronach drzew i jesteśmy zachwyceni. Pachnący drewnem i czystością domek przywitał nas takimi widokami.

Jedynym minusem była drabinka na piętro sypialne, co przy małych dzieciach może być problematyczne, szczególnie jeśli dzieci w nocy muszą skorzystać z toalety. Nasza 3-latka potrzebowała asysty. Mimo tego bardzo nam się podobało. W domku był mały aneks kuchenny oraz łazienka z toaletą.

Drugą noc spędziliśmy w namiotach Tipi. Ciekawe w kategorii przygody, ale nie sprawiło nam aż tak dużej przyjemności jak nocleg w domkach na drzewach. Namioty są rozstawione dość blisko siebie i słuchać każdy hałas z dworu. Do łazienek i toalet jest około 50 metrów.

River Park polecamy także ze względu na duży teren zielony. Znajdziecie tu boiska, plac zabaw, minigolf oraz wielką szachownicę. Jednak to co spodobało nam się najbardziej, to rzeka. Idealne miejsce na rozpoczęcie i zakończenie dnia po całym dniu intensywnej zabawy w parku rozrywki.

CZY WRÓCIMY DO ZATORLANDU?

Bardzo chętnie:) Tym bardziej, że w Zatorlandzie organizowane są imprezy tematyczne. Chętnie zobaczylibyśmy dinozaury po zmroku, albo podczas innych imprez tematycznych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Magda Zbieraj (@zbierajsie)

CO ZOBACZYĆ W OKOLICY?

Wracając do Wrocławia zahaczyliśmy o Pustynię Błędowską. Polecamy zrobić sobie tu postój. Choć już wiemy, że kilka godzin to za mało, bo tuż obok mieści się bardzo ciekawy Park Krajobraowy Orlich Gniazd.

Artykuł ZATORLAND TO NIE TYLKO PARK DINOZAURÓW – WSZYSTKO CO WARTO WIEDZIEĆ O PARKU ROZRYWKI W ZATORZE pochodzi z serwisu ZBIERAJSIE.PL blog o podróżach z dziećmi.This post first appeared on Travel With Kids, please read the originial post: here

Share the post

ZATORLAND TO NIE TYLKO PARK DINOZAURÓW – WSZYSTKO CO WARTO WIEDZIEĆ O PARKU ROZRYWKI W ZATORZE

×

Subscribe to Travel With Kids

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×