Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

WAKACJE LAST MINUTE? CZYLI GDZIE WYJECHAĆ NA WAKACJE W POLSCE?

Podróże z dziećmi po Polsce, Azji Środkowo-Wschodniej, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziecko w górach. Aktywne rodzicielstwo.

Nie masz jeszcze planów wakacyjnych. Zastanawiasz się gdzie wyjechać na wakacje w Polsce? Zobacz nasze propozycje z ubiegłorocznych wypadów. 

Zapytałam ostatnio na naszej grupie Pokaż dzieciom Polskę i Świat o to, czy macie już zaplanowane wakacje. Okazało się, że 47% osób, które wzięły udział w ankiecie, ma już plan na urlop w Polsce, a 20% na wakacje za granicą! A ty? Masz plany? Czy czekasz na rozwój wydarzeń?

Przygotowałam zestawienie różnych kierunków i miejsc w Polsce, które są idealne na weekendowe lub dłuższe wyjazdy w letnich miesiącach. We wszystkich z nich byliśmy w ubiegłych latach. Jeśli nas znasz, to wiesz, że będzie dużo natury i miejsc z dala od turystycznych deptaków – choć i takie się tu znajdą, ale lubimy je tak bardzo, że nie mogło ich zabraknąć.

My w tym roku stawiamy na spontan, choć mamy już na oku kilka kierunków. Jeśli jednak chcesz nam coś polecić, zostaw wiadomość w komentarzu

GDZIE WYJECHAĆ W TYM ROKU NA WAKACJE W POLSCE?


Góry Izerskie

Góry Izerskie to najdalej na zachód wysunięte pasmo górskie Sudetów położone między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Znane są głownie jako polski biegun zimna i mekka narciarzy biegowych. To tu znajdują się jedne z lepszych w Polsce szlaków narciarstwa biegowego i od wielu lat odbywa się Bieg Piastów. Jednak także latem kryją wiele atrakcji i … oferują piękne krajobrazy, ciekawe szlaki przyjazne nawet dla małych dzieci, czy weekendowych wędrowców i dużą dawkę „witaminy N”.

Spędziliśmy tam ponad 2 tygodnie w ubiegłym roku. Pojechaliśmy tuż po lockdownie i rozkoszowaliśmy się ciszą, spokojem i naturą. Było idealnie! Rano pracowaliśmy, a dziewczynki bawiły się w dużym ogrodzie w domku nad strumieniem. Tuż obok na pastwisku pasły się owce, a w strumieniu kumkały żaby. Któregoś dnia, tuż po tym jak pod koniec kwietnia spadł śnieg… Sara zapytała mnie „Mamo, czy możemy tu zostać na zawsze?”.

Co zobaczyć w Górach Izerskich?

Poza wiejskim, sielskim życiem, można tu wędrować po górach i to całkiem dobrze. Jedną z naszych piękniejszych wędrówek była ta do nieczynnej Kopalni Kwarcu Stanisław na Masywie Wysokiego Garbu Gór Izerskich.

Jesteśmy zachwyceni też Bobrowymi Skałami i Polaną Czarownic, a także Zbójeckimi Skałami z piękną platformą widokową, odkąd ją otworzyli. Dla amatorów mniej znanych miejsc proponujemy spacery po lesie w okolicy Gierczyna i poszukiwanie tajemniczych murów w Kopańcu.

Prócz tego oczywiście izerskie klasyki: Schronisko Wysoki Kamień, torfowiska na Hali Izerskiej, Stóg Izerski (można wjechać koleją gondolową), czy naleśniki w Chatce Górzystów na Hali Izerskiej.

Jeśli podczas wyjazdów szukacie atrakcji zorganizowanych, to z pewnością spodoba Wam się oferta największych izerskich miejscowości. W Świeradowie-Zdroju znajduje się kolej gondolowa na Stóg Izerski, wieża widokowa (wkrótce otwarcie), Pijalnia Wód Mineralnych i Park Zdrojowy. Z kolei w Szklarskiej Porębie czekają m.in. Dinopark, Muzeum Budowli Klocków Lego, Muzeum Mineralogiczne. Są też park rozrywki, park linowy i zjazdy pontonami. Wyciągiem kanapowym Szrenica-Ski można wjechać na Szrenicę i powędrować w wyższe partie Karkonoszy – ale to już sąsiednie pasmo górskie, bowiem Szklarska Poręba leży na terenie dwóch pasm górskich.

Gdzie się zatrzymać w Górach Izerskich?

W Szklarskiej Porębie polecamy aparthotel Czarny Kamień.

Zobacz! Gdzie spać w Szklarskiej Porębie. Hotel z magiczną studnią – Czarny Kamień.

Z kolei w Świeradowie-Zdroju polecamy Hotel Cottonina z wyśmienitą kuchnią, malutkim basenem i  fajnym placem zabaw.

Jeśli jednak szukacie czegoś spokojniejszego, to łapcie od nas kontakt do Antoniowa – to właśnie tu Sara chciałaby zostać na zawsze. Mały domek z ładnym, dzikim ogrodem.

Możecie też zatrzymać się u naszej internetowej znajomej Ani z Domku pod Orzechem w Gierczynie.


Lubuskie jeziora

Województwo lubuskie nas zauroczyło. Pokochaliśmy je za przepiękne lasy, malownicze jeziora oraz ciszę i spokój. Przemierzyliśmy je wzdłuż i wszerz podczas zeszłorocznej wyprawy kamperem, a także roadtripów i dłuższych pobytów nad jeziorami.

Wskazaliśmy co najmniej pięć powodów, by odwiedzić lubuskie! To najbardziej zielone województwo w Polsce (ponad 50 procent powierzchni lubuskiego stanowią lasy). Kryje się tu ponad 500 jezior i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Są dzikie i malownicze jeziorka położone wśród gęstych lasów, a także takie z rozwiniętą infrastrukturą. Nic tylko wybierać.

Szukaliśmy najpiękniejszych jezior. I choć polecamy je Wam wszystkie, to sami z największą przyjemnością wrócilibyśmy nad jezioro Lubiąż w Lubniewicach. Choć do końca nie jesteśmy przekonani, czy bardziej nie podobało nam się pobliskie jeziorem Lubniewsko. Lubniewice leżą bowiem między trzema jeziorami: Lubiąż, Krajnik i Lubniewsko.

Zobacz! Które jezioro w województwie lubuskim jest najlepsze?

Co zobaczyć w Lubniewicach i okolicy?

Lubniewice są uznawane za jedno z piękniejszych miejsc w województwie lubuskim. Zachwycają swoim położeniem, w otoczeniu lasów i jezior, ale i dobrej infrastruktury w samej miejscowości. Oczywiście! Nie jest to popularny kurort i miejsce, w którym na każdym kroku spotkacie „kolorowe” atrakcje i miejsca rozrywki (choć i takie się znajdzie). Lubniewice spodobają się tym, którzy poszukują spokojnej przystani na odpoczynek. Tu pierwsze skrzypce gra kontakt z przyrodą: spacery po ścieżkach nad jeziorami, przejażdżki trasami rowerowymi, czy rejsy motorówką i kajakami po jeziorach.

Warto wybrać się do uroczego parku i przejść szlakiem Michaliny Wisłockiej wokół jeziora. To właśnie w Lubniewicach znana polska ginekolog spędzała wakacje i zaczęła pisać swoją książkę „Sztuka Kochania”. Stąd miasteczko jest nazywane miastem miłości.

Od kilku miesięcy można też zwiedzać Nowy Zamek Książąt Lubomirskich, które sukcesywnie jest odrestaurowywany.

Będąc w Lubniewicach jesteście rzut beretem od innych lubuskich atrakcji. Możecie wybrać się do twierdzy Kostrzyn nad Odrą i odwiedzić Park Narodowy Ujście Warty, odwiedzić Łagów wraz z Zamkiem Joannitów z wieżą widokową i pływać galarem po turkusowym jeziorze, czy zobaczyć  Międzyrzecki Rejon Umocniony.

Zobacz! Lubuskie atrakcje, czyli co zobaczyć w lubuskiem?

Gdzie się zatrzymać w Lubniewicach?

Dla miłośników najwyższego standardu polecamy Hotel Woiński Spa z pięknymi widokami na jezioro.

Tym, którzy prócz noclegu mają ochotę na przygodę, polecamy domy na wodzie – LubWater.

Zauroczył nas też położony na cyplu ośrodek Przystań Lubniewice, który oferuje noclegi w standardzie turystycznym z dobrym domowym jedzeniem.
Z kolei podczas naszej wizyty kamperem zatrzymaliśmy się w ośrodku Magic Camping.

Następnym razem bardzo poważnie rozważalibyśmy nocleg w położonym w gęstym lesie (kilkusetmetrowy dojazd drogą szutrową) Ośrodku Wypoczynkowym Laguna nad jeziorem Lubniewsko.


Morze – zachodniopomorskie

Były góry i jeziora, to czas na morze! A jeśli morze, to dla mieszkańców Polski zachodniej najbliższe są plaże w zachodniopomorskim. Nie jest to jednak wybór „z musu”, a z wielkiej miłości. Bowiem to województwo kryje w sobie moc atrakcji i wiele perełek.

Nie da się ukryć, że bardzo lubimy Międzyzdroje i w tym przypadku nie przeszkadza nam nawet tłum na molo, deptaku, czy plaży. Bo rzut beretem są ścieżki Wolińskiego Parku Narodowego, które zachwycają swoją różnorodnością.

Mamy tu długie, szerokie plaże Międzyzdrojów, wysokie klify, urocze jeziorka w gęstych i magicznych lasach oraz potężną dawkę zdrowego rześkiego morskiego powietrza. Z drugiej strony infrastruktura kurortu, rozbudowana baza noclegowa i gastronomiczna oraz wiele atrakcji.

Co zobaczyć w okolicy Międzyzdrojów?

Co zobaczyć? Przede wszystkim tutejsze plaże. Nasza ulubiona to ta tuż za przystanią rybacką, bliskowejścia na teren Wolińskiego Parku Narodowego. Warto przespacerować się w stronę Wisełki. Wspiąć się na punkty widokowe na Kawczej Górze i Wzgórzu Gosań, z których roztaczają się przepiękne krajobrazy na Bałtyk.

W Międzyzdrojach nie może zabraknąć mola i deptaka wraz z Promenadą Sław, a także Muzeum Przyrodniczego Wolińskiego Parku Narodowego, Oceanarium i Bałtyckiego Parku Miniatur. Jest też park linowy i wiele atrakcji, do których jeszcze nie zajrzeliśmy.

My uwielbiamy spacery po Woliński Parku Narodowym z wizytą w Pokazowej Zagrodzie Żubrów, a także Turkusowe Jeziorko w Wapnicy.

Piękna jest też trasa rowerem w stronę Świnoujścia, która prowadzi po lesie bukowym. Jadąc warto odwiedzić latarnie, czy w fortyfikacjach (wizyta w Podziemnym Mieście!).

Gdzie się zatrzymać w Międzyzdrojach?

W samych Międzyzdrojach polecamy fajne apartamenty położone nieco na uboczu miejscowości, dzięki czemu na plaży można liczyć na odrobię spokoju – Aquamarina.

Dlaczego na pobyt nad Bałtykiem wybieramy Łukęcin?

Choć kochamy Międzyzdroje, to na pobyt nad Bałtykiem na miejsce noclegu wybieramy inną miejscowość. Położony jakieś 30 km na wschód – Łukęcin. Ta mała miejscowość z roku na rok zyskuje na popularności (niestety!), w zasadzie sami dokładamy do tego cegiełkę, ale cóż zrobić – taka praca . Uwielbiamy tutejszy las i plażę, a przede wszystkim spokój i odmienność od zatłoczonych nadmorskich kurortów.

W Łukęcinie ostatnio zatrzymaliśmy się w położonym nieco na uboczu od „centrum” miejscowości Zielonym Zakątku. Podoba nam się też ośrodek wczasowy Polana.


Beskid Śląski

Wracamy w góry. Tym razem w Beskidy, a dokładnie w Beskid Śląski. Pasmo górskie leży przy granicy z Czechami i Słowacją, około 30 km od Bielska-Białej. Możesz je znać za sprawą takich miejscowości jak Ustroń, Wisła, Brenna, czy Szczyrk.

Nie sądziłam, że Beskid Śląski zauroczy nas tak bardzo. Wciąż przed oczami mam gęste paprocie przy beskidzkich ścieżkach, czerwieniącą się jarzębinę, wartko płynącą Czarną Wisełkę i olśniewający widok ze szczytu Baraniej Góry. W ustach czuję smak soczystych jagód.

W zeszłym roku przez tydzień mieszkaliśmy w absolutnie cudownym i najlepszym schronisku jakie odwiedziłam do tej pory – Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, a potem u podnóża – w Istebnej, gdzie cieszyliśmy się już bardziej przyziemnymi atrakcjami w Kompleksie Zagroń-Istebna.

Co zobaczyć w Beskidzie Śląskim?

Przede wszystkim idź w góry, choć także bez górskich wędrówek nie będziesz narzekać na nudę. Najlepiej na Baranią Górę, po drodze odwiedzając drewniany kościółek w Stecówce (być może uda Ci się natrafić na stado pasących się owiec), Izbę Leśną, schronisko Przysłop pod Baranią Górę. Możesz też przystanąć i poszukać źródła Wisły w Czarnej i Białej Wisełce.

„Na dole” też nie będziecie się nudzić. Możecie odwiedzić Centrum Produktu Regionalnego w Koniakowie, Muzeum Koronki, Muzeum Regionalne w Grapie, Chatę u Kawoluka, Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki, czy Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej.

Prócz tego dostępne są też punkty widokowe, na które wjedziecie nawet autem – np. Złoty Groń, Ochodzita (tu trzeba kawałek podejść). Możecie zajrzeć też na miejsce styku granic – Polski, Słowacji i Czech, czyli tzw. trójstyk granic.

Tu zobacz trasę z Przełęczy Szarcula z noclegiem w schronisku.

Gdzie się zatrzymać w Beskidzie Śląskim?

Absolutnie polecamy najlepsze schronisko jakie odwiedziliśmy do tej pory – schronisko Przysłop pod Baranią Górą. Piękne widoki, wysoki standard noclegów, wyśmienita kuchnia oraz ciekawa oferta dla rodzin z dziećmi. W zeszłym roku przez tydzień uczestniczyłyśmy razem z Igą w Leśnej Odysei – czyli leśnym obozie dla rodzin z dziećmi. Jak było? Fantastycznie i zdecydowanie do powtórki! Prócz tego w schronisku można nocować indywidualnie.

Z kolei w samej Istebnej polecamy Wam pokoje w Kompleks Zagroń Istebna. Ogromnym atutem kompleksu jest Park Wodny Olza – jeden z naszych ulubionych basenów hotelowych. Prócz tego oczywiście plac zabaw, ładny teren wokół oraz sala zabaw i … kino! A dla rodziców strefa zabiegów i SPA.


Tatry

Pozostajemy w Karpatach i jedziemy w Tatry. Tu czekają na Ciebie przepiękne krajobrazy, różnorodne szlaki, czyste powietrze, dzika przyroda moc atrakcji, fantastyczna góralska atmosfera i … kuchnia!

Tatry to najwyższe pasmo Karpat, ale i Polski. Góry mają wiele tras wysokogórskich oraz ciekawych tras w dolinach, które są idealnym miejscem na pierwsze górskie wędrówki z dziećmi.

Spędziliśmy w Tatrach ponad tydzień jesienią ubiegłego roku i choć wiele atrakcji było zamkniętych ze względu na covid, udało nam się zrobić naprawdę dużo rzeczy, które sprawiły, że koniecznie chcemy tam wrócić w bardziej przyjaznej aurze.

Zobacz! 10 rzeczy, które chcieliśmy zrobić w Tatrach podczas pierwszego rodzinnego wypadu.

Co zobaczyć w Tatrach?

Jeśli jesteście w Tatrach pierwszy raz, to koniecznie musicie zacząć od tatrzańskich klasyków. Na pewno chcecie zobaczyć Morskie Oko. Polecamy by podczas wchodzenia zachować trochę sił i wybrać się na spacer wokół jeziora – tam ludzi jest zdecydowanie mniej, a widoki jeszcze piękniejsze. Warto wybrać się do tatrzańskich dolin: Doliny Kościeliska, Doliny Chochołowskiej, Doliny Białej Wody, Doliny Gąsienicowej i wielu innych…  Możesz też wjechać koleją gondolową na Kasprowy Wierch, linową na Gubałówkę, albo jeździć rowerem po Drodze pod Reglami, a nawet wjechać nim do Doliny Chochołowskiej.

Polecamy by wizytę w Tatrach rozpocząć od wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego – to absolutne must see, które sprawia, że zostaniecie wyposażeni w dużą dawkę wiedzy na temat regionu, który odwiedzacie. Prócz tego możecie odwiedzić Tatrzański Park Edukacyjny „ZwierzOgród”, Tatrzańskie ZOO, Muzeum Oscypka, czy Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Dzieciom na pewno spodobają się też inne atrakcje jak choćby Królikarnia, Myszogród, czy muzeum iluzji Illusion House w Zakopanem.

Zobacz! Co robić w Tatrach – nasz przewodnik dla Willi Pitoniówka w Kościelisku.

Zobacz! Dolina Chochołowska rowerem z dziećmi

Gdzie się zatrzymać w Tatrach?

W samym Zakopanem polecamy Wam hotel Aquarion. Przepiękne wnętrze. Smaczna kuchnia i dogodne położenie. Jego ogromnym atutem jest łącznik, dzięki któremu dotrzecie do Aguaparku w szlafroku ze swojego pokoju, a także świetna strefa SPA.

Z kolei jeśli marzy wam się nocleg w klimatycznej willi w stylu zakopiańskim i święty spokój, wybierzcie się do luksusowej Willi Pitoniówka. Możecie zabrać znajomych lub babcie i dziadków, bo willa ma aż 4 sypialnie. Prócz tego 3 łazienki, kominek, ogród z miejscem na grill i saunę – która pomoże odpocząć po górskich wędrówkach.


Egzotyka nad Wisłą

Na koniec miejsce, które nieco odbiega od wcześniejszych propozycji, bo jest to park wodny! Otwarty w zeszłym roku tuż przed pandemią nie miał dobrego roku, ale uwierzcie na słowo, jest naprawdę zachwycający. Wybraliśmy się tam w lutym 2020 i mieliśmy małą namiastkę egzotycznych wakacji.

To największy zadaszony park wodny w Europie i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Baseny, urocze zatoczki, zjeżdżalnie w strefie Jamango, czy strefa relaksu i dobrze wyposażone Saunarium. Nic, tylko nie planować wypad, choćby na weekend.

Do  tego ponad 740 palm pochodzących z USA (Florydy), Malezji i Kostaryki oraz setki storczyków i egzotycznych roślin. Prócz tego mozaiki nawiązujące do Anghor Wat, czy łaźnie stylizowane swoim wystrojem na świątynie Majów oraz łaźnie rzymskie.

Gdzie się zatrzymać w okolicy Suntago Wodny Świat?

Niedaleko Suntago Wodny Świat mieści się nowoczesne osiedle doków Suntago Village, w których można wynająć bungalow.


Jeśli ktoś zapytałby nas gdzie wyjechać na wakacje w Polsce? W pierwszej kolejności zaproponowalibyśmy te sześć regionów w Polsce. Choć w głowie mamy kolejnych kilka:) A gdzie my pojedziemy w tym roku? Tego jeszcze nie wiemy, ale na pewno coś wymyslimy.

Zobacz gdzie podróżowaliśmy w 2020 roku – wmaju w domu spędziliśmy zaledwie tydzień. Odrobinę więcej w lipcu, sierpniu, czy wrześniu :) Nie było czasu na tęsknotę za dalekimi krajami. Byliśmy w 9 województwach. Chodziliśmy po 8 pasmach górskich. Pływaliśmy w Bałtyku i w 13 lubuskich jeziorach. Odwiedziliśmy 4 Parki Narodowe i kilkanaście krajobrazowych.



Jeśli spodobał Ci się ten wpis i lubisz korzystać z naszych turystycznych poleceń wycieczkowych postaw nam kawę:) (po prostu, możesz wesprzeć naszą turystyczną działalność drobną kwotą – 5, 10, 15 zł)

Obiecujemy, że z kubkiem termicznym w dłonie wyruszymy na poszukiwanie nowych, niebanalnych miejscówek, które wkrótce opiszemy na blogu. Dziękujemy!

Artykuł WAKACJE LAST MINUTE? CZYLI GDZIE WYJECHAĆ NA WAKACJE W POLSCE? pochodzi z serwisu ZBIERAJSIE.PL blog o podróżach z dziećmi.



This post first appeared on Travel With Kids, please read the originial post: here

Share the post

WAKACJE LAST MINUTE? CZYLI GDZIE WYJECHAĆ NA WAKACJE W POLSCE?

×

Subscribe to Travel With Kids

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×