Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

KTÓRE MIASTA I MIASTECZKA NA DOLNYM ŚLĄSKU ZACHWYCAJĄ NAJBARDZIEJ?

Podróże z dziećmi po Polsce, Azji Środkowo-Wschodniej, Europie i Stanach Zjednoczonych. Dziecko w górach. Aktywne rodzicielstwo.

Karpacz, Wrocław i Szklarska Poręba – zrobiły największe wrażenia na turystach odwiedzających Dolny Śląsk w 2020 roku. Jakie miasta, miasteczka i wsie znalazły się na kolejnych miejscach? Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zwiedzania? Zobacz 2. część „Dolnośląskich Zachwytów 2020”.

„Dolnośląskie Zachwyty 2020” to lista miejsc na Dolnym Śląsku stworzona na podstawie podpowiedzi turystów, którzy wzięli udział w „Internetowym Badaniu Turystów na Dolnym Śląsku w 2020 roku”, które przeprowadziliśmy wspólnie z Dolnośląską Organizacją Turystyczną. W badaniu wzięło udział 1084 osób, a ich polecenia stanowią ogromną bazę inspiracji do odkrywania Dolnego Śląska.

Zobacz! Skrót raportu Internetowego Badania Turystów na Dolnym Śląsku. Dowiedz się jakie wycieczki były najpopularniejsze? Jak oceniany jest Dolny Śląsk? Co jest jego atutem turystycznym? Oraz jak wpłynął koronawirus na częstotliwość oraz sposób podróżowania po Dolnym Śląsku.

CZY DOCENIAMY DOLNOŚLĄSKIE MIASTA I MIASTECZKA?

„Miasta i miasteczka” znalazły się w TOP5 atutów Dolnego Śląska według osób, które odwiedziły Dolny Śląsk w 2020 roku. Ich urok robi mniejsze wrażenie na turystach lokalnych, bo ci zdecydowanie bardziej preferują dolnośląską przyrodę, ale także oni mają swoje ulubione miasta i miasteczka, do których chętnie wracają.

We wpisie podlinkowałam relacje do wpisów miejsc i atrakcji, które udało nam się odwiedzić (podświetlone na pomarańczowo). Jeśli wy macie jakieś miejsca w okolicy, które koniecznie warto zobaczyć zostawcie wiadomośćw komentarzu – uzupełnię :) Zachęcam Was by podczas planowania wycieczek po Dolnym Śląsku np. tropem najpiękniejszych miast i miasteczek odwiedzić także stronę – dolnyslask.travel, na której m.in. znajdziecie kompleksową mapę atrakcji Dolnego Śląska.

DOLNOŚLĄSKIE ZACHWYTY – NAJCZĘŚCIEJ WYMIANIANE MIASTA I MIASTECZKA DOLNEGO ŚLĄSKA

1./ KARPACZ – NAJPOPULARNIEJSZE MIASTO TURYSTYCZNE DOLNEGO ŚLĄSKA

Karpacz to przepiękna miejscowość położona w Karkonoszach. Przyciąga turystów wieloma możliwościami wyjść na szlaki (ponad 100 km), w tym także na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę, a także doskonałą infrastrukturą turystyczną. Jest znanym ośrodkiem sportów zimowych oraz miejscem wielu imprez sportowych, kulturalnych i rozrywkowych.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Miasto Karpacz (@miastokarpacz)


CO WARTO ZOBACZYĆ W KARPACZU?

  • W samym Karpaczu: Świątynie Wang, Muzeum Sportu i Turystyki, Multimedialne Muzeum Karkonoszy, Karkonoskie Tajemnice, a także Muzeum Zabawek i Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego.
  • W pobliżu Karpacza: Niekwestionowanym atutem Karpacza jest jego położenie. Karkonosze w zasięgu ręki zachęcają do górskich spacerów. Prócz karkonoskich klasyków takich jak: Śnieżka, Schronisko Samotnia w Kotle Małego Stawu, Schronisko Strzecha Akademicka na Polanie Złotówka, Słonecznik, czy Pielgrzymy, polecamy także mniej znane i zatłoczone szlaki, np. na Skalny Stół.
  • Aktywnie: szlaki turystyczne, aquaparki: Sandra Spa i w Hotelu Gołębiewski, całoroczny tor saneczkowy i alpine coaster Kolorowa.


2.-3./ WROCŁAW – ZACHWYCAJĄCA STOLICA DOLNEGO ŚLĄSKA

ex aequo ze Szklarską Porębą

Partner badania Dolnośląskie Zachwyty

Wrocław to bez wątpienia jedno z piękniejszych miast w Polsce. Kryje w sobie przepiękne zabytki, oraz wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W 2018 roku został okrzyknięty European Best Destination. Położona nad Odrą, Bystrzycą, Oławą i kilkoma innymi rzekami stolica Dolnego Śląska bywa nazywany „Miastem Stu Mostów”.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Dolny Śląsk Travel (@dolnyslask.travel)

CO WARTO ZOBACZYĆ WE WROCŁAWIU?

  • We Wrocławiu: Wrocławski Rynek, Ostrów Tumski, ZOO Wrocław, Hala Stulecia z fontanną, Panorama Racławicka, gmach uniwersytetu z barokową Aulą Leopoldina, Oratorium Marianum, Ossolineum, Galeria Neonów, Hydropolis, Muzeum Pana Tadeusza, Dzielnica Czterech Wyznań, Kolejkowo, rzeźba Nawa na Wyspie Daliowej, czy rozsiane po całym mieście Wrocławskie Krasnale. Na Wrocław można popatrzeć z góry z licznych punktów widokowych, które same w sobie są warte zobacznia: wieża widokowa Katedry, Mostek Pokutnic, Punkt widokowy w Sky Tower, Wieża Kościoła Garnizonowego,
  • Warto też odkryć #wroclawnazielono przez pryzmat wrocławskich parków. Polecamy bardzo mocno Promenadę Staromiejską, Park Juliusza Słowackiego z Bulwarem Dunikowskiego, Wyspa Daliowa, Park Staromiejski, Park Szczytnicki i Park Wschodni – ten ostatni dla tych, którzy marzą o odpoczynku od miasta.
  • W okolicy Wrocławia: cały Dolny Śląsk, ale w bliskim sąsiedztwie Wrocławia polecamy Park Szczodre, Trzebnicę wraz z Klasztorem i lasem Bukowym, wizytę w Oleśnicy, przepiękne tereny nad Odrą w okolicy Kotowic wraz z wieżą widokową, czy Park Krajobrazowy Dolina Bystrzycy w Kątach Wrocławskich.


2.-3./ SZKLARSKA PORĘBA

ex aequo z Wrocławiem

Szklarska Poręba leży pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi. Jest doskonałą bazą wypadową do krótszych i dłuższych górskich wędrówek pieszych, rowerowych, a także uprawiania sportów zimowych: narciarstwa biegowego oraz narciarstwa zjazdowego. Sama miejscowość jest znana z dobrej infrastruktury turystycznej, a także doskonałych widoków. Przepiękne klimatyczne kamienice wyglądają zachwycająco na tle Karkonoszy i aż się proszą o spacery po stromych uliczkach.

CO WARTO ZOBACZYĆ W SZKLARSKIEJ PORĘBIE?

  • W Szklarskiej Porębie: Muzeum Mineralogoczne, Muzeum Ziemi Juna, Wystawa klocków LEGO z wystawą historyczną zapomnianych zawodów, Karkonoskie Centrum Edukacji Przyrodniczej, Leśna Huta.
  • W pobliżu Szklarskiej Poręby: Wodospad Szklarki, Wodospad Kamieńczyka, Chybotek, Hala Szrenicka i Szrenica (w wyciągiem kanapowym), Łabski Szczyt i Śnieżne Kotły, Jakuszyce i Schronisko Orle, Wysoki Kamień, Zloty Widok, Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Huta Julia w Piechowicach.
  • Aktywnie: szlaki turystyczne, szlaki rowerowe, trasy narciarstwa biegowego w Jakuszycach, stoki narciarskie (m.in. Sudetylift)


4./ MIĘDZYGÓRZE

Międzygórze to malowniczo położona miejscowość położona w Masywie Śnieżnika w Kotlinie Kłodzkiej. Nazywane jest Perłą Sudetów na co bez wątpienia wpływ ma klimatyczna architektura w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku. Przez II Wojną Światową, było to jedno z bardziej ekskluzywnych letnisk w Sudetach. Turystów przyciąga tu cisza, spokój oraz dobre warunki do wędrówek i uprawiania sportów (w tym także rowerów).

>> Weź udział w badaniu turystyki rowerowej na Dolnym Śląsku!

CO WARTO ZOBACZYĆ W MIĘDZYGÓRZU

  • W samym Międzygórzu: zabudowa (m.in. sanatorium „Gigant”, czy pensjonat „Mimoza III), Wodospad Wilczki, Park Bajek, Zapora Wodna, sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na górze Igliczna.
  • W pobliżu Międzygórza: warto zwrócić uwagę na Szlak Marianny Orańskiej – transgraniczny szlak poświęcony osobie dzięki której region rozkwitł turystycznie w XIX wieku, Jaskinia Niedźwiedzia, Śnieżnik i Schronisko na Śnieżniku.


5./ ŚWIERADÓW ZDRÓJ

Świeradów-Zdrój to położona w Górach Izerskich miejscowość uzdrowiskowa. Zachwyca pięknym położeniem oraz dobrą infrastrukturą turystyczną. Bliskość Gór Izerskich zachęca do górskich spacerów, wędrówek rowerowych, biegów na nartach biegowych, czy zimowemu szaleństwu na tutejszych stokach. Po wszystkich aktywnościach można zrelaksować się w licznych basenach lub na spacerze po Parku Zdrojowym.

CO WARTO ZOBACZYĆ W ŚWIERADOWIE-ZDROJU?

  • W Świeradowie-Zdroju: Park Zdrojowy i Hala spacerowa przy Domu Zdrojowym, Czarci Młyn, Chaty Sudeckie, Wodospad Kwisa.
  • W pobliżu: Stóg Izerski i Schronisko na Stogu Izerskim (+kolej gondolow), Chatka Górzystów, Nieczynna Kopalnia Kwarcu Stanisław, Stóg Izerski.
  • Aktywnie: sporty zimowe, trasy rowerowe, aquapark w hotelu Interferie.


6./ BARDO

Bardo to przepięknie położona miejscowość w Górach Bardzkich nad Przełomem Nysy Kłodzkiej. Leży na trasie z Ząbkowic Śląskich do Kłodzka. Kusi turystów szlakami turystycznymi, spływami pontonowymi, ale także trasami rowerowymi dla amatorów i zawodowców kolarstwa górskiego. Ze względu na swój urok i historię powstania, Przełom Bardzki nazywany jest Cudem Sudetów. To jedna z najstarszych miejscowości Dolnego Śląska. Prócz wielu zabytków atutem miejscowości jest także szeroka baza noclegowa (hotele np. Hotel Bardo i obiekty agroturystyczne oraz gastronomiczna.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Przystanek Dolny Śląsk (@przystanekd)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bardo Miasto Cudów (@bardomiastocudow)

CO WARTO ZOBACZYĆ W BARDZIE?

  • W Bardzie: Miejska Trasa Turystyczna Barda (zabytkowa zabudowa Barda, kamienny most na Nysie Kłodzkiej, zespół kaplic różańcowych, ruiny zamku średniowiecznego, źródło Maryi na Bardzkiej Górze, pocysterską Kaplicę Górską Matki Boskiej Płaczącej, punkty widokowe, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Cudowna Figurka Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary).
  • W pobliżu: Obryw Bardzki, Twierdza Srebrna Góra, wieża widokowa na Kłodzkiej Górze.
  • Aktywnie: spływ pontonem, wędrówki, najdłuższe trasy rowerowe typu „singletrack” i MTB.

> Wygraj pobyt w Bardzie Śląskim i weź udział w badaniu turystów rowerowych!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Ski Raft (@skiraft)


7./ WAŁBRZYCH

Wałbrzych to pokopalniane miasto położone w Górach Wałbrzyskich w sąsiedztwie Gór Kamiennych i Sowich. Z roku na rok nabiera większego blasku stając się jednym z chętniej odwiedzanych miast Dolnego Śląska. To co zachwyca w Wałbrzychu to głównie malownicze położenie, piękne zabytki (Zamek Książ, a także Stara Kopalnia – zabytek polski przemysłowej) oraz energia mieszkańców.

CO WARTO ZOBACZYĆ W WAŁBRZYCHU?

  • W Wałbrzychu: Plac Magistracki i Ratusz, Zamek Książ, Zamek Stary Książ, Palmiarnia w Wałbrzychu, Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki, zabytkowy rynek, Park Jana III Sobieskiego i Harcówka, Centrum Aqua Zdrój, Muzeum Porcelany.
  • W pobliżu: Szczawno-Zdrój, Książański Park Krajobrazowy m.in. Przełomy Pełcznicy, Dolina Różaneczników, Jeziorko Daisy, Zamek Cisy.
  • Aktywnie: wędrówki, trasy rowerowe, jazda konna (Stado Ogierów Książ), ośrodek sportów paralotniarskich.


8./ DUSZNIKI-ZDRÓJ

Duszniki-Zdrój to uzdrowiskowe miasto położone na Ziemi Kłodzkiej w dolinie rzeki Bystrzycy pomiędzy Górami Orlickimi a Bystrzyckimi. Miasto leży pomiędzy Kłodzkiem a Kudową-Zdrój. Zachwyca przepięknymi krajobrazami, miejscami spacerowymi oraz leczniczymi właściwościami tutejszej wody.  Kilka osób w swoich zachwytach wskazało na przepięknie położony Zieleniec, który faktycznie jest częścią Dusznik-Zdroju.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Duszniki Zdrój (@visitduszniki)


CO WARTO ZOBACZYĆ W DUSZNIKACH ZDROJU?

  • W Dusznikach-Zdroju: Park Zdrojowy, Rynek w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Kościół św. Anny w Zieleńcu, Torfowisko w Zieleńcu, Uzdrowisko Duszniki-Zdrój / pijalnia wody, Dworek Chopina, Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, Schronisko pod Muflonem.
  • W pobliżu Dusznik-Zdrój: Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem, drewniana skocznia narciarska przy Jamrozowej Polanie, Góra Wolarz, Park Narodowy Gór Stołowych.
  • Aktywnie: Zieleniec (sporty zimowe, trasy rowerowe).

9.-10./ JELENIA GÓRA

Jelenia Góra leży w otoczeniu czterech fascynujących pasm górskich, Karkonoszy na północny, Gór Izerskich na zachodzie, Gór Kaczawskich na południu oraz Rudaw Janowickich na wschodzie. Jest doskonałą bazą wypadową na górskie wędrówki oraz wycieczki po Kotlinie Jeleniogórskiej szlakiem Doliny Pałaców i Ogrodów. Sama kryje także wiele atrakcji.

Bardzo chętnie odwiedzane jest uzdrowisko Cieplice, niegdyś samodzielna miejscowość, w której swój pałac zbudowali Schaffgotschowie, dziś dzielnica miasta z pięknym Parkiem Zdrojowym. Jest to najstarsze polskie uzdrowisko, którego zalety odkrył Bolesław Wysoki w 1175 roku).

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Dolny Śląsk (@dolnyslask)

CO WARTO ZOBACZYĆ W JELENIEJ GÓRZE?

  • W Jeleniej Górze: Plac Ratuszowy i Mały Trakt Śródmiejski, Wzgórze Krzywoustego z wieżą widokową, Muzeum Karkonoskie, Time Gates, Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach, Termy Cieplickie, Park Zdrojowy, Park Norweski, Zamek Chojnik w Sobieszowie.
  • W pobliżu: Park Krajobrazowy Doliny Bobru (Borowy Jar, Góra Gapy, Perła Zachodu), Dolina Pałaców i Ogrodów (Bukowiec, Wojanów, Łomnica, Staniszów, Miłków itd.), Rudawy Janowickie (Kolorowe Jeziorka, Sokolik, Schronisko Szwajcarka, Zamek Bolczów), Karkonosze, Góry Izerskie.

Zobacz! Najbardziej zachwycające miejsca w Kotlinie Jeleniogórskiej

  • Aktywnie: trasy spacerowe, trasy rowerowe m.in. Rowerowa obwodnica miasta, paralotnia na Wzgórzu Szybowcowym.


9.-10./ KŁODZKO

Kłodzko jest sercem Ziemi Kłodzkiej, której centralną część stanowi otoczona Górami Bystrzyckimi, Stołowymi, Bardzkimi i Masywem Śnieżnika – Kotlina Kłodzka. Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych  i najbardziej tajemniczych zakątków Polski. Okolica zachwyca wieloma atrakcjami turystycznymi oraz gęstą siecią dobrze oznakowanych szlaków turystycznych dla wędrowców, narciarzy, miłośników jazdy konnej i rowerów górskich.

Wyświetl ten post na Instagramie.


This post first appeared on Travel With Kids, please read the originial post: here

Share the post

KTÓRE MIASTA I MIASTECZKA NA DOLNYM ŚLĄSKU ZACHWYCAJĄ NAJBARDZIEJ?

×

Subscribe to Travel With Kids

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×