Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Czy mięso jest potrzebne w diecie sportowca?

Wegetarianizm i weganizm stają się coraz bardziej popularne – wiele osób przechodzi na dietę roślinną ze względów etycznych lub zdrowotnych. Wśród sportowców panuje jednak przekonanie, że aby mieć dobre wyniki, należy opierać swój jadłospis na proteinach pochodzenia zwierzęcego. Czy zatem chcąc osiągnąć sukces w sporcie trzeba porzucić myśl o zrezygnowaniu z mięsa?

Żywieniowe wyzwania

W życiu zarówno zawodowego sportowca, jak i osoby, która trenuje amatorsko, ogromnie ważna jest odpowiednio dobrana dieta. W końcu to składniki pokarmowe dostarczają nam energii i umożliwiają regenerację oraz zbudowanie masy mięśniowej. Nie warto więc lekceważyć roli, jaką odgrywa nasz codzienny jadłospis w walce o poprawę sprawności czy wytrzymałości.

W Diecie Sportowca ważne są nie tylko witaminy i minerały oraz odpowiednie nawodnienie, lecz także odpowiednia podaż białka. To fakt, że pełnowartościowe białko najłatwiej pozyskać z produktów zwierzęcych. Jest to jednak najłatwiejsze, ale nie jedyne rozwiązanie – zbilansowana dieta roślinna również dostarczy odpowiednią ilość tego cennego składnika. Duże ilości aminokwasów znajdują się np. w produktach sojowych i roślinach strączkowych; wegetarianie mogą je przyswajać także z jajek oraz nabiału. Należy jednak odpowiednio łączyć ze sobą produkty i pamiętać o zdrowych tłuszczach, takich jak oliwa z oliwek, pestki dyni czy słonecznika, orzechy. Weganom zaleca się dodatkowo suplementowanie witaminy B12.

Czy wegetarianin może być mistrzem?

Poglądowi, że mięso jest niezbędne w Diecie sportowca, przeczą wyniki mistrzów świata, którzy zdecydowali się na dietę wegetariańską lub wegańską: czołowy tenisista światowego rankingu Novak Djoković, legenda boksu – Mike Tyson, mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Ilia Ilin, ultramaratończyk Scott Jurek, czy słynna tenisistka Venus Williams. Według badań żaden z dwóch rodzajów diet (mięsna/bezmięsna) nie daje przewagi, jeśli chodzi o wyniki w sporcie. Jeśli więc myślisz o tym, żeby przejść na dietę bezmięsną, nie musisz przejmować się jej negatywnym wpływem na Twoją sprawność. Pamiętaj jednak, by opracowywać swój codzienny jadłospis w oparciu o rzetelną wiedzę na temat żywienia, a także regularnie badać krew (m.in. poziom hemoglobiny, sodu, potasu, magnezu i żelaza, a także próby wątrobowe, ferrytynę i glukozę). Osoby na diecie wegetariańskiej mają zazwyczaj szeroką wiedzę na temat odpowiedniego komponowania diety, dlatego rzadko zdarzają się u nich niedobory pokarmowe.

Roślinne alternatywy

Coraz więcej badaczy ostrzega przed zbyt dużą ilością mięsa w diecie – dieta wegetariańska może być więc dobrą alternatywą dla osób, które chcą uniknąć cukrzycy, chorób serca czy niektórych nowotworów. Także wysokie zapotrzebowanie kaloryczne może być zaspokajane w wegetariański sposób (dzięki odżywkom proteinowym na bazie roślin, np. soi czy grochu).

Sportowcy stosujący dietę bezmięsną stoją więc przed wyzwaniem – muszą dbać o to, by zapewniać sobie alternatywne źródła składników odżywczych znajdujących się w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Zaniedbanie tego może prowadzić do niedoborów skutkujących np. anemią. Jeśli jednak Twój jadłospis będzie różnorodny, nie wpłynie to negatywnie na Twoje wyniki w sporcie. To nie mięso jest potrzebne w diecie sportowca, ale pełnowartościowe białko i odpowiednia ilość składników pokarmowych – jeśli tylko zadbasz o to, by były obecne w Twoich posiłkach, źródło ich pochodzenia (zwierzęce / roślinne) nie ma większego znaczenia.



This post first appeared on Sportowy Styl, please read the originial post: here

Share the post

Czy mięso jest potrzebne w diecie sportowca?

×

Subscribe to Sportowy Styl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×