Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jak jeść zdrowo i tanio?

Brak pieniędzy – jedna z najczęściej pojawiających się wymówek osób, które wciąż nie wprowadziły do swojego życia zdrowych nawyków żywieniowych. Ty również należysz do tych niedowiarków, którzy myślą, że zdrowe żywienie jest drogie? Udowadniamy, że jest wręcz przeciwnie. Sprawdź, jak jeść zdrowo i tanio!

Dlaczego wydaje nam się, że zdrowe jedzenie jest drogie?

Odkąd zapanowała moda na bycie fit, producenci żywności znaleźli całe mnóstwo sposobów na to, by nas nabrać. W sklepach pojawiły się luksusowe fit-słodycze, które kosztują znacznie więcej od tych normalnych. Za kilogram bio marchewki zapłacimy nawet dwukrotnie więcej, niż za tą zwyczajną, dostępną w warzywniakach. Zewsząd atakują nas reklamy proteinowych shake’ów, dietetycznych musli czy tak zwanych super-foods, za które trzeba zapłacić krocie. Nic więc dziwnego, że wiele osób uwierzyło, że zdrowa dieta = ogromne pieniądze wydawane na jedzenie. Tymczasem prawda wygląda nieco inaczej.

Tych produktów się wystrzegaj lub podchodź do nich z rezerwą

Wbrew pozorom zdrowe jedzenie nie wymaga wielkich nakładów pieniężnych ani większej ilości czasu poświęconej na przygotowanie posiłków. Warto wiedzieć, że najlepiej wpływają na nas jak najmniej przetworzone produkty spożywcze, a zatem te z najkrótszym składem, ale też zwyczajne owoce i warzywa. Przedrostki „fit”, „bio” i „eko” są ostatnio nagminnie wykorzystywane przez producentów żywności, podobnie zresztą, jak nośne hasła „bez glutenu” czy „bez laktozy”. Niestety bardzo często za żywność oznakowaną tymi sloganami musimy zapłacić znacznie więcej, niż za normalną, zazwyczaj równie zdrową. Jak więc wystrzegać się ogromnych kwot na rachunkach i nie dać się oszukać? Przede wszystkim z dystansem podchodź do następującej listy produktów spożywczych:

  • Fit, bio, eko – chociaż sugerują żywność dietetyczną lub zdrowszą od normalnej, bardzo często mają składy pełne chemicznych dodatków. Wystarczy przeczytać skład batonika fit, by zorientować się, że zawiera sporo cukru, który niestety nigdy nie jest dietetyczny. Półki z produktami bio i eko w dużych sklepach również bardzo często oferują zwykłą cebulę czy marchewkę opakowaną w efektowny, „naturalny” woreczek za cenę dwukrotnie wyższą od normalnej. Jak nie dać się nabrać? Przede wszystkim uważnie czytaj składy produktów sygnowanych tymi oznaczeniami. Jeśli zależy Ci na żywności ekologicznej, kupuj ją w sklepach z ekologiczną żywnością. Fit batona możesz z powodzeniem zastąpić jabłkiem albo truskawkami z jogurtem i miodem. Kupisz je przy okazji wizyty na straganie, gdzie dostaniesz też najlepsze, niepryskane i tanie warzywa bio!
  • Bez laktozy i bez glutenu – produkty, które pojawiły się na półkach sklepowych stosunkowo niedawno w związku z popularnością diet eliminujących te składniki pokarmowe. Jeśli jednak nie jesteś chory na celiakię czy nietolerancję laktozy, wcale nie musisz rezygnować z mleka czy chleba. Szczególnie, że głośno promowane mleka migdałowe czy sojowe w większości sklepów dostaniesz jedynie w formie „napojów” z ogromną ilością cukru i niewielką ilością wartości odżywczych. Jeśli więc nic nie wskazuje na to, że Twój organizm nie toleruje glutenu czy laktozy, kupuj zwykły chleb, zwykły ser i zwykłe mleko. Będzie taniej!
  •  Zagraniczne super-foods – nasiona chia, jagody acai, quinoa i inne wymyślne nazwy, które większości z nas nic nie mówią. Zachwala się je za dużą ilość roślinnego, wartościowego białka, zdrowego błonnika pokarmowego czy witamin. Jednak te drogie produkty często mają swoje polskie, łatwiej dostępne i tańsze odpowiedniki, jak siemię lniane czy zwykłe jagody. Chcesz jeść zdrowo i tanio? Uważaj na super-foods lub zainteresuj się tymi polskimi!

Jak jeść zdrowo i tanio – praktyczne porady

Wiesz już, jak uodpornić się na chwyty marketingowe i oszczędzać na produktach, które nie są niezbędne do tego, by jeść zdrowo. Pora na praktyczne porady, dzięki którym Twoja dieta będzie zrównoważona i co najważniejsze – zdrowa, bez wydawania ogromnych sum.

1.       Planuj posiłki i rób listy zakupów

Na zdrowym żywieniu możesz sporo zaoszczędzić! Jak? Wystarczy, że zaczniesz planować posiłki na kilka dni do przodu, a następnie na bazie menu sporządzisz listę zakupów. Dzięki temu kupisz tylko niezbędne produkty spożywcze, które wykorzystasz w danym tygodniu, a co za tym idzie – wydasz mniej i mniej zmarnujesz. Rozwiązujesz dwa problemy za jednym zamachem! Dzięki planowaniu i wcześniejszemu przygotowaniu posiłków w domu, unikniesz kupowania przekąsek i obiadów na mieście. A w Twojej lodówce nie będą zalegać produkty, które były tylko chwilową zachcianką.

2.       Prostota – klucz do sukcesu zdrowej diety

Żeby jeść zdrowo, nie trzeba radykalnie zmieniać swojej diety i wzbogacać jej o dotąd nieznane nam produkty z trudnymi do wypowiedzenia nazwami. Najprostsze rozwiązania są zawsze najlepsze, więc kupuj: warzywa i owoce sezonowe (tanie w momencie, gdy w przyrodzie jest na nie czas), zdrowe mięso najlepiej od rzeźnika, ryby, nabiał w postaci serów (szczególnie białych), jogurtów naturalnych (tańszych i zdrowszych od tych owocowych) czy przepyszne kasze (na wagę dostępne w naprawdę korzystnych cenach).

3.       Kupuj mądrze

Jak jeść zdrowo i tanio? Przede wszystkim rozsądnie robiąc zakupy! Kupuj tyle marchewki, ile zużyjesz w danym czasie. Zamiast jogurtu bio wybierz ten bez oznaczenia za to z najprostszym składem – mleko i kultury bakterii. Zamiast kupnych słodyczy, przygotuj te domowe. Będziesz pewna ich składu i zrobisz większą porcję za mniejsze pieniądze. Świetnie sprawdzi się chociażby domowa granola z płatków górskich i bakalii czy zwykłe gorzkie kakao z miodem przygotowane na dobranoc w ramach zachcianki (moc magnezu)!

Zdrowe jedzenie wbrew pozorom nie musi być drogie, a wręcz może być tańsze ze względu na niskie ceny nieprzetworzonych produktów z prostymi składami. Nie wiesz, jak zacząć? Zrób plan zdrowych posiłków opartych na naturalnych, prostych składnikach na trzy najbliższe dni. Pojedź na zakupy na targ lub do supermarketu i wybierz produkty z listy, oczywiście po upewnieniu się, że ich skład jest OK. Baw się przygotowaniem dań, a po miesiącu sprawdź rachunki. Taki eksperyment najlepiej udowodni Ci, że da się jeść zdrowo i tanio!

Artykuł Jak jeść zdrowo i tanio? pochodzi z serwisu SPORTOWY STYL.



This post first appeared on Sportowy Styl, please read the originial post: here

Share the post

Jak jeść zdrowo i tanio?

×

Subscribe to Sportowy Styl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×