Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jaki sport po kontuzji?

Przy aktywnym trybie życia odnoszenie Kontuzji to ryzyko, z którym każdy powinien się liczyć. Niezależnie od tego, czy uprawiasz jogging, czy też sporty kontaktowe, twoje ciało jest zdecydowanie bardziej narażone na urazy, niż osób, które stronią od wszelkich form ruchu. Nie oznacza to jednak, że po odniesieniu kontuzji nie możemy powrócić do dawnej kondycji. Trzeba to robić ostrożnie i rozsądnie. Dlatego dziś podpowiadamy, jakie dyscypliny sportowe sprawdzą się u osób, które doznały urazu.

Joga i pilates

Jedne z najbardziej lekkich, a zarazem odprężających treningów, które sprawdzą się świetnie przy powrocie do formy osób, które ucierpiały w wyniku kontuzji kończyn górnych i dolnych. Delikatne rozciąganie mięśnie, stabilizacja całego ciała, równowaga i harmonia organizmu, to tylko niektóre z płynących z tych aktywności korzyści. Nie spodziewaj się spektakularnych efektów w kwestii wyrzeźbionej sylwetki, jednak zarówno joga, jak i pilates mogą ci zaskoczyć również pod tym względem. Warto zapisać się na zajęcia dla początkujących, by nie obciążać zanadto żadnej części ciała.

Nordic walking lub spacery

Szwedzcy naukowcy przekonują, że już półgodzinny spacer każdego dnia przedłuża życie o 3 do 5 lat! Jeśli twoja kontuzja wiązała się z dłuższym okresem siedzenia lub leżenia, to taki spacer może być sporym wysiłkiem dla organizmu. Jest też jednak z pewnością świetną okazją do przebywania w naturze, oddechu od codziennych spraw i poruszania się. Dla tych, którzy już mogą sobie pozwolić na nieco bardziej intensywny wysiłek poleca się nordic walking, czyli spacerowanie z kijkami.

Slow jogging

Bieganie to sport, przy którym ryzyko odniesienia kontuzji jest bardzo wysokie. Ścięgna Achillesa oraz więzadła w kolanie to dwa newralgiczne punkty, które często ulegają urazom. W tym wypadku powrót do sportu jest szczególnie trudny, ponieważ osoby uzależnione od biegania nie potrafią wyobrazić sobie życia bez joggingu. Dlatego idealnym kompromisem pomiędzy niewykonywaniem treningu wcale a wykonywaniem go w sposób szkodliwy Dla Organizmu Jest tak zwany slow jogging, czyli bieganie przez cały czas umiarkowanym tempem. Pozwoli ono przygotować ciało na intensywniejszy bieg, ale także skontrolować stan organizmu i wzmocnić kondycję.

Pływanie

O tym, że woda ma zbawienny wpływ na zmęczone ciało, wie chyba każdy, kto choć raz wybrał się na basen po pracy. W procesie rehabilitacji po kontuzji bardzo często poleca się pływanie, które koi ból, a zarazem pozwala trochę się poruszać. Plusem jest też to, że pływanie w żaden sposób nie obciąża ciała, dzięki czemu nie narażamy się na pogłębienie kontuzji. Nie wiesz od czego zacząć powrót do aktywności fizycznej? Zacznij od wybrania się na basen!

Siłownia pod okiem trenera

Jeśli marzy ci się powrót na siłownię, to pod pewnymi warunkami jest to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim nie rób tego na własną rękę i przynajmniej na kilka treningów wybierz się do trenera osobistego, który uwzględni w planie treningowym niedawno przebytą kontuzję oraz dopilnuje, by technika wykonywania ćwiczeń w żaden sposób ci nie zaszkodziła!

Powrót do aktywności fizycznej po kontuzji to nie lada wyzwanie. Podejmij je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym i dokładnie obserwuj ciało! Ból w kontuzjowanym miejscu najczęściej jest niepokojącym objawem. Zacznij więc od dyscyplin, które miarkują ruch i wysiłek, a jednocześnie pozwalają przygotować ciało na więcej!

Artykuł Jaki sport po kontuzji? pochodzi z serwisu SPORTOWY STYL.



This post first appeared on Sportowy Styl, please read the originial post: here

Share the post

Jaki sport po kontuzji?

×

Subscribe to Sportowy Styl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×