Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Woda, elektrolity, izotoniki – jak nawadniać się podczas treningów?

Tags: siauml wody jest

Picie Wody podczas treningu jest jedną z najważniejszych jego części. Wypłukiwane w trakcie intensywnego wysiłku elektrolity oraz ogromny ubytek wody, który ucieka z naszego organizmu przez pot, wymagają odpowiedniego uzupełnienia. Co pić? Kiedy? I jak często?

Dlaczego to ważne?

Picie wody to nasza zmora nie tylko w trakcie treningu, ale też w normalnym trybie życia. Choć wszelkie instytucje oraz dietetycy biją na alarm, że powinniśmy wypijać dziennie około 2 litrów, tak naprawdę niewielu z nas to robi. Efekt? Przesuszona skóra, piekące oczy, zmęczenie, znużenie, słaba kondycja fizyczna, a także wolniejsze procesy metaboliczne. Efekt braku nawodnienia potęguje się, gdy fundujemy naszym organizmom intensywny wysiłek fizyczny, przy którym nie pijemy odpowiedniej ilości płynów! To nie tylko sprawa suchości w ustach i szybszego męczenia się mięśni, ale też spadku wydajności serca, które przy każdym treningu odgrywa pierwszoplanową rolę. Zatem jedno jest pewne – picia nie można pominąć!

Kiedy pić?

Kluczową sprawą jest zrozumienie faktu, że woda to nośnik wszelkich substancji odżywczych i składników pokarmowych, których dostarczamy sobie wraz z pożywieniem. Oznacza to, że nawet jeśli zafundujemy sobie bardzo zdrowy posiłek przed- i potreningowy, nie wszystkie dobre składniki wchłoną się tak, jakbyśmy tego chcieli, jeśli nie będziemy się nawadniać! Co więcej, organizm za wszelką cenę będzie próbował ochronić się przed utratą nadmiernej ilości wody, a to oznacza, że między innymi zmniejszy ilość wydalanego moczu, przez co możemy zatrzymywać szkodliwe toksyny. Ważne jest, by uzupełniać ilość wody właśnie podczas wysiłku, kiedy tylko poczujemy pierwsze objawy, takie jak suchość w ustach czy spadek siły w mięśniach. Pijemy w przerwach pomiędzy ćwiczeniami i zawsze odpowiednio wolno – najlepiej małymi łykami i spokojnie, nie łapczywie i jednym duszkiem!

Co pić?

Poza wodą na rynku dostępna jest cała masa specyfików z wysoką zawartością elektrolitów. Faktycznie bardzo ważne jest, by utrzymywać gospodarkę elektrolitową na optymalnym, zrównoważonym poziomie, a w trakcie długich, intensywnych treningów zdecydowanie wypłukujemy z nich nasz organizm. Jednak popijanie napojów izotonicznych, które poza elektrolitami, zawierają też całą masę sztucznych barwników i prostych węglowodanów nie jest najlepszym pomysłem! Co więcej, ich picie zaleca się raczej osobom bardzo aktywnym, trenującym często, długo i z bardzo dużą intensywnością. Jeśli więc jesteś amatorem i trenujesz do trzech razy w tygodniu ze średnią intensywnością w zupełności wystarczy ci picie wody podczas treningu! Unikajmy też dostarczania sobie niezdrowych cukrów w postaci płynów takich jak soki czy napoje. Bycie fit zdecydowanie nie idzie w parze z colą i słodzoną oranżadą!

A co, jeśli nie smakuje mi woda?

Problem z nawadnianiem bardzo często nie wynika z braku chęci, ale z braku smaku. To znaczy wiele osób deklaruje, że nie przypada im do gustu smak wody, która tak naprawdę nie ma smaku, jest bardzo neutralna. Jeśli właśnie do takich się zaliczasz, spróbuj różnych wód z różnych rozlewni. Możesz nie polubić smaku jednej, ale kolejna ci posmakuje. Jeśli mimo to nie przekonasz się do jej picia, to świetnym sposobem będzie przygotowanie własnej wody smakowej. Te sklepowe mają tyle kalorii co pączek! Do zwykłej wody wrzuć swoje ulubione owoce – cytrusy, maliny, listek mięty, ogórek, to twój wolny wybór. Możesz doprawić do smaku łyżeczką miodu i sokiem z jednego owocu cytryny, a woda zyska zupełnie nowy, pyszny smak! Również napoje izotoniczne można skutecznie zastąpić produktem naturalnym. Coraz częściej mówi się o tym, że takie same właściwości jak ten sztuczny, kolorowy napój ma woda kokosowa! Jest pyszna, słodka i lekka. Jej cena może przewyższać koszt napoju izotonicznego, ale wiemy, że płacimy za zdrowie, a to ma ogromne znaczenie! Tym bardziej, jeśli takiego specyfiku potrzebujesz zaledwie raz w tygodniu.

Woda – eliksir życia. Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie wtedy, gdy żyjesz w sportowym stylu! Wypróbuj jej różne smaki i odmiany, by czuć się świetnie nie tylko podczas treningu.

Artykuł Woda, elektrolity, izotoniki – jak nawadniać się podczas treningów? pochodzi z serwisu SPORTOWY STYL.This post first appeared on Sportowy Styl, please read the originial post: here

Share the post

Woda, elektrolity, izotoniki – jak nawadniać się podczas treningów?

×

Subscribe to Sportowy Styl

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×