Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Microsoft pro vývojářské firmy a Startupy

Společnost Microsoft vždy nabízela a stále nabízí pro registrované vývojářské společnosti výhody. Historicky byly výhody získávány v rámci partnerského programu Microsoft Partner Network.

Microsoft Partner Network (MPN) = výhody a licence pro partnery

Microsoft Partner Network Program (MPN) je partnerský program pro všechny IT společnosti, prodejce, konzultanty, pro vývojářské společnosti atd. Má, a historicky vždy měl, tři hlavní úrovně. První je jen free registrace/Member, druhá je partnerský poplatek za profilaci a balík služeb a softwaru (Action Pack), třetí je Certified partnerství s větším balíkem výhod dle typu a úrovně placené certifikace.

clip_image002

Pro Startupy byl BizSpark

Zcela paralelně s MPN programem, jsme před deseti lety, v roce 2009 uvedli program BizSpark. Ten byl určen pro začínající vývojářské společnosti a měl dvě úrovně, standardní BizSpark a vyšší BizSpark Plus pouze pro vybrané. V únoru 2019 byly nové registrace v programu BizSpark ukončeny. aktivní již registrovaní uživatelé mohou pokračovat ve využívání výhod do doby exspirace programu. BizSpark je jednorázový program a nejde prodloužit. Pro vybrané největší Startupy nahradil BizSpark Plus program Microsoft for Startups. Pokud počítáte s cloudovým provozem v Azure ve statisících $ ročně, pak Microsoft for Startups je pro vás. Pro běžné začínající startupy se připravuje rozšíření MPN programu o balík střední úrovně ISV Starter Kit.

Protože zejména pro malé začínající společnosti je situace nepřehledná tak je tu malá tabulka:
clip_image004

Ukončení BizSparku … na co nezapomenout a jak dále?

Protože je BizSpark jednorázový program a nejde prodloužit, doporučuji rozmyslet kroky jak po BizSparku. V rámci BizSparku dostávala firma až 5 Visual Studio Enterprise licencí, které obsahovaly i trvalý infrastrukturní DevTest software. Po ukončení Bizsparku vám mnoho licencí s trvalým klíčem zůstane ale např. Visual Studio má licence vázané na aktivní období členství, stejně jako Azure benefity po měsíci exspiruje. Před ukončením BizSparku si určitě nezapomeňte:

clip_image006

 1. V Graduate procesu zaškrtnout dvě políčka a tím si vygenerovat „papír“ který potvrzuje trvalé vlastnictví většiny licencí z BizSparku
 2. Stáhnout ze svého my.visualstudio.com portálu instaláky a ISO image vhodného software
 3. Vygenerovat na my.visualstudio.com portálu licenční klíče k Windows, Office atd., Max 10 denně.
 4. Rozhodnout se, jak pokračovat v partnerství dále

Jaké výhody a licenční benefity partneři v Microsoft Partner Network (MPN) programu získávají


Odpověď je netriviální a obsah se průběžně mění. Vždy je to balík školení, technického supportu a licencí. Registrovaní partneři na úrovni MPN Network Member dostávají málo, Gold certifikovaní hodně ale certifikace něco stojí. U certifikovaný partner dostane základní balík + další podle typu certifikace.

Orientační tabulka níže:

clip_image008clip_image010

Přesné aktuální počty a typy konkrétních MPN licencí si můžete stáhnout v tabulkách níže

 • · Licence pro Action Pack a ISV Starter Kit: License table for Microsoft Action Pack Partners
 • · Licence pro MPN partnery s kompetencemi: License table for Competency Partners

Kdy bude dostupný ISV Starter Kit, mohu mít Action Pack i ISV Starter Kit

Action Pack a ISV Starter Kit jsou střední úrovně benefitů a je možné si vybrat jeden nebo druhý, nikoli oba. Balíky se objednávají na Partnerských portálech a platí kreditkou, ISV Starter Kit bude v ČR a SR dostupný až v novém portálu - Partner Center a to velmi pravděpodobně až mezi srpnem a říjnem 2018.clip_image012
Pro mnohé vývojářské společnosti zůstane Action Pack výhodnější. Některé společnosti zase snadno dosáhnou na nové Certifikační ISV kompetence, ty však nelze kombinovat s Action Packem nebo ISV kitem.

Další informace najdete v ISV hubu: https://partner.microsoft.com/cs-cz/isv-resource-hub/program-offer

MPN Vývojářské kompetence a certifikace, ISV, AppDev, DevOps, Cloud, …


Některé, třeba i menší společnosti zase snadno dosáhnou na nové Certifikační ISV kompetence. Kompetence však nelze kombinovat s Action Packem nebo ISV Kitem. Předpokladem získání MPN kompetence je mít certifikované lidi, objemy prodejů, certifikovanou aplikaci, referenční zákazníky atd. a zaplatit certifikační poplatek. clip_image014

Pro nové ISV kompetence bude postačovat publikovat řešení na AppSource nebo Azure Marketplace, není třeba mít vyškolené lidi nebo objemy prodejů, které jsou zase podstatné u obchodních kompetencí.
Více o kompetencích tady: https://partner.microsoft.com/en-us/membership/competencies

Technické rozdíly ve Visual Studiu Subscription v MPN a komerčních edicích

Existuje asi 20 variant Visual Studio Subscriptions!
Vlastní Visual Studio je pořád stejné, Professional nebo Enterprise, TestPro. To co se mění je balík infrastrukturního DevTest software, školení, technická podpora atd. Komerční (platící uživatelé) toho mají nejvíce, free uživatelé nejméně. Počty licencí Visual Studio v MPN jsou různé.

clip_image016Největší „zrada“ číhá na uživatele Visual Studio Professional Subscriptions v Action packu a ISV StarterKitu, protože navíc k Visual Studiu Professional dostanete jen některé Windows Servery a Win OS a nějaké školení, nikoli však, Azure benefity, VSTS account, … MPN Certified partneři získávají Enterprise verzi, se kterou dostávají již privátní Azure benefit, VSTS account atd..

Tabulka s přesným seznamem licencí i historických ve Visual Studio Subscriptions MPN i komerčních.

Jaké jsou vlastně benefity v různých varintách Visual Studio Subskripcí?

… a zda zrovna ta moje mutace je obsahuje musíte vyhledat tady: https://docs.microsoft.com/en-us/visualstudio/subscriptions/, třeba Azure kredit pro každého developera s Visual Studiem je dosti dlouhý.

Pozor na licenční omezení MPN programu

Do MPN programu může vstoupit společnost která má většinu příjmů z externích subjektů, nikoli z mateřských a dceřiných firem.
Získané licence a benefity jsou netrvalého charakteru po dobu členství v dané úrovni programu
Licence jsou pro interní použití, nejde je předprodávat a používat pro externí zákazníky, více zde : Product Usage Guide to Software and Cloud Services Benefits
Největší licenční omezení je u Visual Studia (Nelze použít na custom projekty pro konkrétního zákazníka.) … včetně vysvětlení v češtině a QA.

Koho se ptát a kde hledat další informace

 • Registraci do Microsoft Partner Programu zvládnete sami, případně tady je návod, časem se to ale stejně změní.
 • Nejčastější partnerské MPN QA: https://partnercenter.microsoft.com/en-us/partner/support-top-partner-questions
 • Veškeré otázky kolem partnerského programu, logistiky, funkčnosti portálů, objednání balíků atd. formou ticketu na partnerských stránkách https://partner.microsoft.com/support/contact-support
 • Vývojářské společnostim ISV certifikace atd v ČR a SR, atd. na emailu [email protected]
 • Vše obchodně a netechnicky kolem Visual Studia a vývoje emailem na [email protected]
 • Technické supportní incidenty jsou součástí partner programu nebo Visual Studio benefitů
 • Školení na Microsoft Partner Academy https://www.microsoft.com/partneracademy/
 • Partnerský český Yammer https://www.yammer.com/microsoftczechpartner

Prezentace z konference pro Startupy a Partnery

Většina z návštěvníků našich seminářů pro Startupy a Partnery, které nedávno proběhly v Praze a Bratislavě není emailem kontaktovatelný a to je také další důvod proč jsem napsal tento článek. Tuším, že několik dní po publikaci budou již některé informace zastaralé, no lépe něco než nic. Jo a pro pořádek prezentace ze seminářů jsou níže:

 1.  Úvodní část, Transformace do cloudu, BizSpark Graduate, MPN
 2.  Druhá část, DevTest výhody, Co-Sell a Co-Marketing, Marketplace
 3.  Třetí část, Zajímavosti, IoT demo, Informace

Na akcích se také podíleli úspěšní CZ a SK BizSpark partneři Xeelo, Plantyst, TheNetw.org, TechArrow, Smartbase, prohlédněte si,co nyní dělají.

Buďte s námi v kontaktu a odebírejte lokální CZ-SK vývojářský zpravodaj!


Jiří Burian

Share the post

Microsoft pro vývojářské firmy a Startupy

×

Subscribe to Msdn Blogs | Get The Latest Information, Insights, Announcements, And News From Microsoft Experts And Developers In The Msdn Blogs.

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×