Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

VSTS/TFS pro 10 uživatelů = 3$/uživatele

Pořád žijete v době, kdy se Tfs Cal kupoval za 300 $ na uživatele?
vsts10usersPřečtěte si, jak výhodně získat komplexní prostředí pro agilní multiplatformní DevOps týmy, že PMové i ostatní Stakeholdeři mají přístup zcela zdarma, a jak se liší cloudová verze od verze instalovatelné ve vaší společnosti.

VSTSAnyDevAnyLan2_thumb.jpgVisual Studio Team Foundation Server TFS pro onprem a jeho online cloud variantu Visual Studio Team Services (VSTS) používají interně nejen vývojáři společnosti Microsoft ale i miliony dalších uživatelů po celém světě. Původně existovala jen standardní serverová TFS varianta. Postupem doby se přidávala funkčnost přidával cloud, měnilo licencování. Nyní jsou obě varianty pozicovány jako univerzální balík všech hlavních nástrojů a služeb pro Agilní DevOps týmy a jejich funkčnost se navzájem velmi přibližuje. Není však zcela stejná zejména z důvodu toho, že součástí TFS je zdarma dodáván MS SQL Server včetně datového skladu a tak flexibilita reportingu i nestandardních úprav na míru může být větší.


Funkčně obě varianty TFS i VSTS obsahují mj. toto:

 • Neomezeně privátních Git nebo TFSvc repositories s jejich neomezenou velikostí
 • Enterprise Git Server, Clustering, HA, Git Large File Storage, bezpečnost, 99,9% SLA u VSTS, podobně i pro TFS version control … možnost kombinace obou typů v jednom projektu
 • Agilní týmové nástroje a prostředí , SCRUM, KANBAN, Dashboardy, vše přes web z jakéhokoli prohlížeče
 • Prostředí pro kontinuální integraci a nasazení bez ohledu na platformu
 • Release Management + Package Management
 • Testování, návrh, správa, exekuce UI testů, Load testů, User feedback management …
 • Otevřené ostatním, Rozšiřitelné API a Marketplace
 • + mnoho dalšího

Licencování VSTS/TFS

Se změnilo od vzniku stejně radikálně jako technické vlastnosti. Vždy je třeba aktivovat v cloudu týmový Account VSTS nebo interně nainstalovat serverovou TFS infrastrukturu a pak přidat do týmů uživatele:

A. Serverová část VSTS/TFS je jednodušší:

 • Každý VSTS Account obsahuje 5 prvních uživatelů zdarma v cloudu
 • TFS Server včetně embeddlého MS SQL Serveru jako DB a Datawarehouse může firemně zdarma naistalovat každý uživatel MSDN, pro firmu/tým stačí že mají jedno MSDN
 • TFS Server Express je zdarma pro 5 prvních uživatelů (obsahuje jen SQL Express, bez DW)
 • TFS Server jde koupit i zvlášť, asi nikdo to ale dnes nedělá?

B. Uživatelé VSTS/TFS

 • Zdarma Stakeholdeři (PMové, manažeři atd.) kteří nepotřebují upravovat kód a koukat na kód ale třeba vkládají požadavky, tasky, pracují s taskboardy nebo komunikují s vývojáři). Prohlédněte si porovnání Stakeholder vs. plný přístup. Případně ještě zde. Nemohou přetahováním myší měnit některé stavy, nemohou měnit pořadí v backlogu atd. Spoustu věcí mohou dělat jinak než myší a další lze nastavit. Doporučuji vyzkoušet prakticky na free VSTS accountu.
 • Zdarma běžní uživatelé, kteří vkládají bugy přímo nebo nepřímo, posílají feedback atd.
 • Zdarma aktivní předplatitelé Visual Studio/MSDN.
 • Licencují se tedy primármě vývojáři, profi testeři tvořící testy, ti co tvoří release workflow, team leadeři. Ti všichni potřebují TFS CAL licenci nebo VSTS přístup (nemají-li MSDN).

C. Další nestandardní služby pro VSTS/TFS + Marketplace

Prakticky všechny základní služby máte v ceně, v praxi, něco málo, zejména v cloudu budou větší týmy platit navíc. Typicky se jedná o služby vyžadující pronájem hostovaných VM build strojů pro paralelní buildy, pronájem cloudových load testovacích agentů atd. U TFS onprem většina týmů nebude platit cokoli navíc, protože provozuji na vlastním železe.
Nově jde koupit formou cloudového netrvalého pronájmu i celé Visual Studio, jmenuje se Visual Studio Cloud Subscription, platí se z Azure (nad kredit) měsíčně nebo ročně, což může být výhodné třeba pro adhoc projekty nebo krátkodobé kontraktory na projektech. Samozřejmě do této kategorie padají i komerční komponenty a VSTS/TFS doplňky třetích stran ve Visual Studio Marketplace.
Více informací zde: https://www.visualstudio.com/team-services/pricing/

Novinka – VSTS user licence (placená) funguje jako TFS CAL

Nad limit 5 uživatelů VSTS/TFS je třeba něco zaplatit. Výjimka je, předplatitel Visual Studio/MSDN benefitů … ten si zaplatil MSDN a tak po něm již nechceme nic. Pokud developer nemá MSDN ale pracuje třeba v Eclipse, je nad 5 free userů, musí si pořídit placenou VSTS user licenci.  Pro TFS se historicky kupovat TFS CAL, což jde pořád, již to není cenově výhodné. Klientský placený přístup ke cloudovému VSTS funguje nyní i jako TFS CAL a jeho cena je výrazně nižší než software assurance pro TFS CAL. (Obráceně to neplatí, TFS CAL neopravňuje k VSTS!)
Je zde jediný zádrhel – logistika nákupu.  Běžný TFS Cal jde koupit “jako houska na krámě” ve všech tradičních licenčních modelech. VSTS přístup jde pouze pronajmout s platbou přes Azure subskripci, nezáleží zda jeden nebo tisích, (každý měsíc můžete měnit jejich počet). Pro jeho nákup je třeba povolit v Azure subskripci účtování (Kreditka) nebo tam mít předplacený komerční kredit (OPEN nebo EA/SCE Agreement). Nelze použít MSDN/MPN free kredit, zatím také nejde v CSP programu, musíte opravdu něco zaplatit.
VSTS User licence mají následující ceny v PAYG modelu, (jejich cena dle množství není lineární):

 • Jak již bylo zmíněno je prvních 5 uživatelů zdarma
 • Dalších pět, tj. od 6tého do 10tého : $6 měsíčně za každého
 • Od 11 do 100 : $8 měsíčně za každého
 • Od 101 do 1000 : $4 měsíčně za každého
 • Od 1001 výše : $2 měsíčně za každého

Pro 10 lidí ( Stakeholdeři, VS předplatitelé a useři se nepočítají, jsou zdarma )  = 5×0+5×6 =30$.
Pro 20 lidí (Stakeholdeři, VS předplatitelé a useři se nepočítají, jsou zdarma)  = 5×0+5×6+10×8 =110$.

Postup jak naklikat VSTS/TFS user licence naleznete zde:
https://www.visualstudio.com/en-us/docs/setup-admin/team-services/buy-basic-access-add-team-services-users

vstspistupy


Jiří Burian

Share the post

VSTS/TFS pro 10 uživatelů = 3$/uživatele

×

Subscribe to Msdn Blogs | Get The Latest Information, Insights, Announcements, And News From Microsoft Experts And Developers In The Msdn Blogs.

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×