Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Da li zaista ne bi trebalo da jedemo posle 20 sati?

Čak i ako ne praktikujete vremenski ograničenu ishranu kao što je povremeni post, možda ste nametnuli određene prakse za svoju noćnu rutinu. Najčešće vreme prekida u ishrani? 20:00.

Varijacije „bez jela posle 20 časova“ godinama lebde u našoj kulturnoj svesti (neki savetuju i da to ne bude posle 18 sati). Jelo previše blizu vremena za spavanje povezano je sa refluksom kiseline, ometanjem varenja i ometanjem šećera u krvi (sve to može uzrokovati loš noćni odmor).

Ali da li je zaista toliko važno da ne Jedemo Posle osam sati noću? Evo šta registrovani dijetetičari i gastroenterolozi kažu o tome da jedemo kasno.

Šta sve ne valja ako jedemo posle 20 časova
Iako nema mnogo istraživanja o tome da se ne jede posebno posle 20:00, postoje utvrđene prednosti za suzbijanje noćnog jedenja uopšte.

– Kada pojedinci konzumiraju hranu tokom noći, ona se češće sastoji od prerađene hrane bogate ugljenim hidratima i mastima, a ne pažljivo planiranih i izbalansiranih obroka – rekao je čuveni Janese S. LasterI, specijalista u internoj medicini, medicini gojaznosti , gastroenterologiji i ishrani.

Objasnio je da vreme kada jedete može da utiče na varenje, apsorpciju i metabolizam – na kraju utiče na težinu.

Foto: Pexels

Studija iz 2022. podržava ovo: Istraživači su otkrili da obrok kasnije tokom dana povećava glad učesnika, smanjuje količinu kalorija koje su sagorele i dovodi do većeg skladištenja masti.

Prema Lasteru, ovi efekti mogu biti jedinstveni za svaku osobu na osnovu vrste hrane, genetike, nivoa stresa i drugih faktora.

Večernji nivoi aktivnosti, pa čak i zajedničko uživanje u hrani takođe bi mogli da igraju značajnu ulogu. Ako ste putovali u druge kulture, na primer, možda ste primetili da su u zemljama poput Španije, gde se večera često servira u 22 sata ili kasnije, stopa gojaznosti niža nego u SAD.

Ipak, Laster je primetio da je „opšteprihvaćeno da su obroci koji se uzimaju tokom dana, a ne uveče povezani sa stabilnom težinom“.

Osim uticaja na dobijanje na težini, hranjenje u kasnijim satima takođe može imati nedostatke za varenje.

„Ukoliko jedete malo pre spavanja ili pre odmora značajno povećava refluks kiseline, pa iz tog razloga to ne preporučujem – rekla je za Health gastroenterolog Caroline Soika.

Ako refluks kiseline ima tendenciju da poremeti vaš san, dobra je ideja da se pridržavate vremenskog ograničenja za jelo.

– Za pojedince koji imaju nadimanje ili žgaravicu, preporučljivo je da izbegavaju da jedu u roku od 90 minuta pre spavanja kako bi sprečili pojavu gastrointestinalnih simptoma – rekao je Laster.

DAKLE, DA LI JE ZAISTA TAKO LOŠE JESTE POSLE 20 SATI?

Život ponekad postaje prebrz i prepun obaveza za sve nas – pa šta ako vaš raspored ne dozvoljava da ranije jedete?

Na sreću, ukoliko imate obroke nakon 20 sati, verovatno je da to neće naštetiti vašem zdravlju.

– Iako postoje dokazi koji povezuju ishranu do kasno u noć sa potencijalnim zdravstvenim problemima kao što su loše varenje, debljanje i drugi problemi, to nije nužno tačno za sve – rekla je Julie Pace, registrovani dijetetičar i osnivač Core Nutrition Health and Wellness.

Prema studiji iz 2015. godine, negativni ishodi noćnog jedenja možda neće biti dosledni kada je izbor hrane mali, bogat hranljivim materijama ili niskokaloričan.

Foto: Pexels

– Velika razlika u grickanju noću je da li su te grickalice zdrave ili ne. Ako jedemo ostatke pice, sladoleda ili čipsa, bez obzira na doba dana, to nije zdrav izbor. Umesto toga, ako biramo voće, povrće, nemasne proteine ili orašaste plodove, bez obzira na doba dana, to su zdravi izbori, koji vam pružaju odličnu energiju i hranljive materije – savetuju stručnjaci.

Ako vam vaš raspored na poslu ili u školi ne daje vremena za jelo do 20:00, to ne znači da bi trebalo da preskačete obroke.

Ako živite sa dijabetesom ili drugim problemima sa šećerom u krvi, važno je da se pridržavate preporuka lekara za vreme obroka i grickalica. Predugo biti bez jela može biti opasno.

ŠTA SE DEŠAVA AKO JEDEMO POSLE 20 SATI?

Nije svaki bioritam jednak. Dok neki odlaze na spavanje u 22, drugi će do duboko u noć ostati budni. Ukoliko možete, vodite računa da vam noćni obroci budu što zdraviji.

Takođe, ako je moguće, samo pokušajte da sebi date malo prostora između večere i odlaska u krevet.

Preporučuje se da završite sa jelom najmanje dva do tri sata pre spavanja. Ovo bi trebalo da vam omogući da ostanete siti tokom cele večeri i da ne idete u krevet gladni. Zapamtite, prosečno vreme pražnjenja želuca je oko četiri sata.

Inače, noćno „gladovanje“, odnosno izbegavanja obroka uveče, nije jedina navika u vezi sa ishranom koja može uticati na vaše zdravlje i blagostanje.

Dosledno vreme obroka, izbegavanje velikih obroka pre spavanja, pažljiva ishrana, održavanje uravnotežene ishrane, zadržavanje hidratacije i slušanje tela umesto da gledate sat mogu imati veći uticaj na vaše zdravlje!

The post Da li zaista ne bi trebalo da jedemo posle 20 sati? first appeared on Aska.


This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Da li zaista ne bi trebalo da jedemo posle 20 sati?

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×