Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Istraživali smo: Kokosovo ulje nije ZA SVAKOGA kada je nega kože u pitanju!

Ali za svaki članak koji ga reklamira kao eliksir za ulepšavanje, drugi kaže da je Kokosovo Ulje za kožu precenjeno. Dakle, koliko je zaista korisno korišćenje kokosovog ulja za negu tela?

To sve zavisi, počevši od vrste kokosovog ulja koje koristite na svojoj koži.

Kokosovo ulje se ekstrahuje iz mesa zrelih plodova kokosa, koje se nalazi na specijalizovanim palmama zvanim Cocos nucifera (kokosovo drveće). Postoje različiti mehanički i hemijski procesi koji se koriste za proizvodnju kokosovog ulja – za upotrebu u nezi kože, preporučuje se nerafinisano (devičansko ili ekstra devičansko) hladno ceđeno kokosovo ulje.

To je zato što kada je kokosovo ulje hladno ceđeno, što znači da se ulje uklanja bez upotrebe toplote, smatra se da proces zadržava više hranljivih materija u ulju u poređenju sa drugim metodama obrade.

PREDNOSTI I MANE KORIŠĆENJA KOKOSOVOG ULJA NA KOŽI

Jedna od glavnih uloga koje kokosovo ulje može da igra u nezi tela jeste hidratantna krema, zahvaljujući tome što je bogata masnim kiselinama srednjeg lanca – pre svega laurinskom kiselinom, koja ima neke ozbiljne antibakterijske i antimikrobne sposobnosti, i linolnom kiselinom , hidratant rok zvezda.

Omekšavajuća svojstva kokosovog ulja mogu biti korisna za popravku zaštitne funkcije kože (spoljašnji sloj kože koji brani vaše telo od pretnji iz okoline), što ga čini posebno korisnim dodatkom vašoj rutini nege kože ako imate suvu, osetljivu kožu ili atopijski dermatitis.

Foto: Pixabay

Osim što je super hidratantno, kokosovo ulje ima sposobnost da deluje kao zaštitni sloj koji se nalazi na vrhu kože i „zaključava“ vlagu, dok takođe sprečava transepidermalni gubitak vode (gde voda prolazi kroz kožu i isparava u vazduh).

Ovaj zaštitni sloj pomaže u efikasnijem popravljanju pukotina u spoljnim slojevima kože, što otežava štetnim bakterijama – kao što je stafilokok, bakterija koja se obično nalazi na koži – da napadnu i izazovu infekciju.

Kokosovo ulje takođe sadrži antiinflamatorna i antioksidativna svojstva, prema studiji iz 2018. objavljenoj u International Journal of Molecular Sciences. Ta svojstva, u kombinaciji sa hidratantnim i emolijentnim efektima kokosovog ulja, imaju potencijal da ubrzaju zarastanje rana.

I zato što njegova antioksidativna svojstva mogu pomoći u neutralizaciji i sprečavanju slobodnih radikala od UV zraka i zagađenja, „nanošenje kokosovog ulja nakon izlaganja suncu može biti korisno za kožu“.

Ne stavljajte kokosovo ulje na opekotine od sunca – ono deluje kao zaptivač, a to će zarobiti toplotu i pogoršati opekotinu. Kada vaša koža bude imala nekoliko dana da zaraste (i više se ne osećate kao da gori), možete namazati kokosovo ulje da biste je zacelili i rehidrirali.

DA LI TREBA DA KORISTITE KOKOSOVO ULJE NA LICU?

Uprkos antibakterijskim i antimikrobnim svojstvima kokosovog ulja, ono nije najbolji borac protiv akni. Kokosovo ulje je prilično komedogeno, što znači da može začepiti pore i doprineti nastanku akni.A ko imate masnu kožu i skloni ste aknama, kokosovo ulje ne treba nanositi na područja sklona aknama. Izbegavajte nanošenje kokosovog ulja na lice, grudi, gornji deo leđa i ramena, jer ovi delovi kože imaju najviše lojnih žlezda, i uradite test flastere na drugim delovima tela pre nego što ga ful iskoristite.

Takođe, dermatolozi ne preporučuju kokosovo ulje za upotrebu kao krema za sunčanje. Kako su objasnili, nema dovoljno dokaza koji bi podržali njegovu upotrebu u ovoj ulozi, naprotiv kokosovo ulje zapravo može produžiti vreme sagorevanja za pojedince, ali je nivo UV zaštite veoma nizak. Umesto toga, preporučuje se da vaša koža bude zaštićena kremom za sunčanje širokog spektra koja ima najmanje SPF 30.

Foto: Pixabay

KAKO ODABRATI NAJBOLJE KOKOSOVO ULJE ZA KOŽU

I rafinisana i nerafinisana kokosova ulja imaju trigliceride (masne kiseline) i bila bi odlična hidratantna sredstva. Ali pošto nerafinisano kokosovo ulje ima veći sadržaj fitonutrijenata (jedinjenja koje proizvode biljke da bi ih zaštitile od pretnji iz okoline, kao što su antioksidansi), to je najbolji izbor za negu kože.

– Visoke temperature koje se koriste u procesu proizvodnje rafinisanog kokosovog ulja uklanjaju mnoge antioksidante ulja, zbog čega stručnjaci za negu kože preporučuju korišćenje nerafinisanog kokosovog ulja za dodatne prednosti – objasnili su stručnjaci.

Odlazak sa organskim hladodno ceđenim kokosovim uljem znači da se koristi nežnija metoda obrade koja ne uključuje pesticide, hemikalije ili aditive u gotovom proizvodu – još jedan veliki plus za vašu kožu.

Kada budete spremni da dodate kokosovo ulje u svoju rutinu nege kože – kao hidratantnu kremu, balzam za usne, kremu za brijanje ili sve gore navedeno – razmislite o korišćenju jedne od ovih popularnih opcija za obradu.

The post Istraživali smo: Kokosovo ulje nije ZA SVAKOGA kada je nega kože u pitanju! first appeared on Aska.


This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Istraživali smo: Kokosovo ulje nije ZA SVAKOGA kada je nega kože u pitanju!

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×