Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Efikasne metode: Ovako smirite upaljene emocije

Efikasne Metode: Ovako Smirite Upaljene Emocije

Psihijatar i psihoterapeut Milica Ristić objasnila je Kako da prepoznamo depresiju, ali i da se upoznamo sa svime što ona nosi. Sada je red da naučimo kako se leči ova dijagnoza.

Tri su načina lečenja depresije:
1. samo psihoterapija
2. samo lekovi (antidepresivi, anksiolitici, hipnotici, stabilizatori, antipsihotici)
3. kombinacija psihoterapije i antidepresiva

Odluku o lečenju, nakon što više prikupljenih informacija, donosi sama osoba koja boluje. Veoma je važno da tretman bude prilagođen mogućnostima i realnim životnim okolnostima osobe koja je u depresiji.

– Kognitivno bihejvioralna terapija, bihejvioralna aktivacija i interpersonalna terapija su psihoterapije prvog izbora u lečenju depresije, prema važećim smernicama. Njih mogu da sprovode samo oni terapeuti koji su završili valjane škole. Preporučuje se 12 do 20 jednočasovnih susreta u tretmanu ove bolesti. Kada “upadnemo u depresivnu rupu” Psihoterapija Nas uči kako da se krećemo u njoj, kako da delamo uprkos takvoj poziciji. Uči nas veštinama kako da iz nje izađemo svojim sopstvenim rukama, nogama, glavom, postupcima – objašnjava Milica Ristić.

Pored smirivanja “upaljenih emocija”, psihoterapijsko lečenje obuhvata i korekciju neracionalnih misli i štetnog ponašanja.

– Veliki doprinost psihoterapije sastoji se i u tome što može da proredi depresivne epizode, smanji patnju i nefunkcionalnost kada se sledeći put jave. Psihoterapija nas uči kako da emotivno i ponašajno reagujemo manje burno na pojedine stresne životne situacije; kako da efikasnije rešavamo probleme; time jačamo naš emotivni imunitet i vremenom postajemo otporniji na depresiju – kaže Milica.

Lekovi su kao pokretne stepenice koje nas polako podižu iz te crne dubine.

– Oni su neophodni da smanje i otklone štetnu emotivnu depresivnu upalu zbog koje celo telo pati. Preporuku za lekove kod nas može dati lekar psihijatar. Antidepresivi su uvek prvi izbor, a doza se prilagođava osobi, uzrastu i težini tegoba. Prvi rezultati lekova su vidljivi nakon tri do četiri nedelje. Pored antidepresiva, moguće je povremeno koristiti i druge lekove, ako psihijatar predloži: za bolji san, za smanjenje napetosti, za bolju koncentraciju – navodi Milica.

Kod početnih i blagih oblika depresije, psihoterapija može biti jedini tretman. U slučaju umerenih i težih depresivnih epizoda neophodno je uzimati i lekove.  Udruženi lekovi i psihoterapija dovode do ozdravljenja kod najvećeg broja ljudi.

Individualna ili društvena odgovornost u lečenju depresije:
Bez obzira na sveprisutnu stigmu i sramotu kada je reč o psihičkim problemima, svako od nas može da da svoj lični doprinos. I to počev od ovog trenutka u porodicama i među prijateljima. Valjalo bi da vežbamo da, bez straha, bez srama i zadrške, ali i bez preterivanja i poruge naglas pričamo o psihičkim problemima. Da pokažemo više razumevanja i pružimo podršku ljudima u našem okruženju koji hrabro (pod)nose depresiju.



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Efikasne metode: Ovako smirite upaljene emocije

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×