Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Voće obožavano u Srbiji je prava riznica zdravlja: Sada je idealno vreme da jedete šljive!

Šljive su voće koje potiče iz roda Prunus i često se uzgajaju širom sveta zbog svojih ukusnih plodova. Postoji mnogo različitih sorti, uključujući plave, crvene, žute i zelene šljive. Različite sorte imaju različit ukus i teksturu.

Foto: Pexels

Imale su poseban značaj u različitim kulturama širom sveta. Na primer, u Japanu su šljive simbolizovale lepotu i hrabrost, a u Srbiji se najviše povezuju sa rakijom i imaju mitski status u našoj kulturi. Mnogi voćnjaci su baš pod ovom voćkom. Mi ćemo vam danas predstaviti recept za džem od šljiva, ali prvo da se osvrnemo na njihove zdravstvene vrednosti.

Šljive mogu pružiti razne zdravstvene koristi zbog svojeg bogatog nutritivnog profila i prirodnih jedinjenja. Evo nekoliko načina na koje šljive mogu doprineti vašem zdravlju:

  • Bogate su vlaknima: Izuzetno su bogate dijetalnim vlaknima, uključujući rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna. Vlakna pomažu regulaciju probave, sprečavaju zatvor i održavaju zdravu crevnu floru.
  • Antioksidansi: Šljive su izvor antioksidanata kao što su vitamin C, vitamin A i flavonoidi. Antioksidanti pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala u organizmu, što može smanjiti rizik od oštećenja ćelija i razvoja hroničnih bolesti.
Foto: Pexels
  • Regulisanje nivoa šećera u krvi: Iako su šljive slatke, imaju nizak glikemijski indeks i mogu pomoći u održavanju stabilnih nivoa šećera u krvi. Vlakna i antioksidanti u šljivama takođe igraju ulogu u kontroli šećera u krvi.
  • Zdravlje srca: Konzumacija šljiva može doprineti zdravlju srca. Vlakna i antioksidanti u šljivama mogu smanjiti nivo lošeg LDL holesterola i smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Foto: Pexels
  • Borba protiv upala: Antioksidanti u šljivama, posebno antocijani, mogu pomoći u smanjenju inflamacije u telu. To može biti korisno u prevenciji upalnih bolesti poput artritisa.
  • Vitamini i minerali: Šljive sadrže različite vitamine i minerale, uključujući vitamin K, kalijum, vitamin B6 i folnu kiselinu, koji su važni za zdravlje kostiju, nervnog sistema i krvnih sudova.
  • Zdravlje probavnog sistema: Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, šljive mogu pomoći u održavanju redovne stolice i sprečavanju problema sa varenjem, kao što je zatvor.
  • Prevencija raka: Istraživanja su sugerisala da antioksidanti u šljivama mogu imati potencijalnu ulogu u prevenciji određenih tipova raka, uključujući rak debelog creva.

Važno je napomenuti da je ključ za dobijanje zdravstvenih koristi od šljiva – uključiti ih u uravnoteženu ishranu kao deo celokupnog režima ishrane. Takođe, treba paziti na unos šećera jer su šljive prirodno slatke, iako su bogate hranljivim sastojcima.

Kao što smo rekli, evo jednostavnog recepta za pripremu domaćeg džema od šljiva, kojem će se obradovati cela vaša porodica!

Foto: Pexels

DOMAĆI DŽEM OD ŠLJIVA

Sastojci:

  • 1,5 kg zrelih šljiva
  • 500 g šećera (možete prilagoditi količinu šećera prema vašem ukusu)
  • 1 limun (sok i kora)
  • 1 kašičica vanilin šećera (opciono)

Priprema:

Operite šljive, odstranite im koštice i isecite ih na polovine ili četvrtine, u zavisnosti od veličine. Ako želite glatki džem bez komadića, možete ih i usitniti na manje komade.

Stavite šljive u veliku šerpu ili lonac za kuvanje. Dodajte šećer i sok od limuna. Ako koristite vanilin šećer, sada ga dodajte. Stavite šerpu na srednje jaku vatru i mešajte sve sastojke dok se šećer ne otopi. Smanjite temperaturu na nisku i nastavite kuvanje šljiva, povremeno mešajući. Kuvajte dok šljive ne postanu mekane i džem ne počne da se zgušnjava. To će obično trajati oko 30-40 minuta.

Da biste proverili da li je džem dovoljno gust, napravite test kapljičnog džema. Kapnite malo džema na hladan tanjir. Ako se stvrdne i ne razliva se, džem je spreman. Ako se i dalje razliva, kuvajte ga još nekoliko minuta i ponovite test.

Dok je džem još topao, sipajte ga u sterilisane staklene tegle. Ostavite malo prostora (oko 1 cm) od vrha tegle. Prekrijte vrhove tegli sterilisanim poklopcima i zatvorite ih.

Okrenite tegle naopako i ostavite ih da se ohlade na sobnoj temperaturi. Kao džem se hladi, stvoriće se vakuum i poklopci će se povući prema unutra, što je znak da su dobro zatvoreni. Nakon što se tegle potpuno ohlade, možete ih čuvati u hladnjaku. Džem će trajati nekoliko meseci.

Ovaj džem od šljiva možete koristiti kao namaz na hlebu, kao dodatak jogurtu, ili čak kao sastojak u raznim receptima. Uživajte u pripremi i konzumaciji domaćeg džema!

PROČITAJTE JOŠ:

Retko ih jedemo, a čine čuda za naše zdravlje: Za šta su sve dobre suve šljive?
ŠEST NAČINA da se rešite zatvora po savetu poznatog nutricioniste
DA ZIMA PROĐE BEZ UPALJENOG GRLA Kombinacija ovih šest biljaka uklanja kašalj na prirodan način
The post Voće obožavano u Srbiji je prava riznica zdravlja: Sada je idealno vreme da jedete šljive! first appeared on Aska.


This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Voće obožavano u Srbiji je prava riznica zdravlja: Sada je idealno vreme da jedete šljive!

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×