Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Milica Mandić: Nerviraju me podele na muški i ženski sport

Na ovu temu su pričale Olimpijska šampionka Srbije Milica Mandić, sportski novinar Svetlana Danilović i sportski psiholog Andrijana Vlačić.

“Moraš da budeš lepa”, “Nemoj da dozvoliš da ti se rašire leđa, nećeš biti ženstvena”, “To nije sport za devojčice” rečenice su koje se neretko čuju kada je u pitanju odabir sporta kod žena. Ovo pogotovo može da ugrozi devojčice u pubertetu budući da je to period kada im i najmanja bezazlena opaska može poljuljati samopouzdanje. Poslednje istraživanje, koje je sproveo brend “Always”, pokazalo je da više od dve trećine devojaka smatra da im nije mesto u sportu. Zbog toga je osvajačica olimpijskog zlata Milica Mandić svojim govorom pokušala da ohrabri devojke u celom svetu da nastave da se bave sportom. Tribina je održana pod sloganom “I dalje igraj kao devojka”.

– Još sa sedam godina sam počela da se bavim sportom. U početku je to bilo plivanje, aikido pa košarka… A u petom razredu osnovne škole sam upoznala tekvondo kao sport i tada mi se dopao. Nailazila sam na mnoge predrasude, pričali su mi da to nije nešto čime bi trebalo da se bavim, da ću biti muškobanjasta i slično. Bilo je raznih modrica i sličnog, ali to nije razlog da se odustane od svojih snova. Nervira me ta podela na muške i ženske sportove – kaže Milica.

Foto: Latif Adrović

Ona se snagom volje izborila sa negativnim komentarima i dogurala do samog vrha. Kako naglašava podrška je najvažnija u tim trenucima.

– Sećam se kako je meni bilo kada sam bila u pubertetu. Stidela sam se da pokažem da nešto ne umem i samo sam htela da pokažem šta znam. To je najkrizniji period i bukvalno bilo koja rečenica može da te poremeti da odustaneš. Onda odrasteš i ukapiraš da je u redu ne znati nešto i da treba da se trudimo da naučimo te stvari. Na svu sreću ja sam imala ogromnu podršku porodice i mog trenera. Takođe, bitno je da ste zadovoljni sami sobom i da devojke znaju da su lepe onakve kakve one jesu i  da ne moraju da liče na neku poznatu ženu – kaže Milica, i dodaje da je za svaki sport potrebno mnogo odricanja ako koračate ka uspehu, ali da je to “slatka muka” kada zahvaljujući tome uspete da nižete uspehe.

Foto: Latif Adrović

Psiholog Adrijana Vlačić sa stručne strane je objasnila koliko je potrebno devojčicama u pubertetu objasniti da je zaista dobro da se bave sportom koji vole.

– Tokom puberteta i usled promena na telu i u psihičkom životu dolazi do stida, devojčice tada još uvek nemaju svoj stav o mnogim stvarima. Javlja se kriza identiteta, a najobičnija opaska može da ima negativan uticaj na njih. Zato je bitna podrška najbližih – kaže Adrijana. Ona naglašava da bi trebalo da se propagira bavljenje sporta kod devojčica, kako bi se smanjila već postojeća cifra koja broji vipe od 50 odsto njih koje odustanu od sporta u pubertetu. A 7 od 10 devojčica je izjavilo da se nisu osećale kao neko ko pripada tom “muškom” sportu.

Foto: Latif Adrović

Pored stručnog izlaganja i ličnog iskustva koji su i te kako poslužili kao podrška devojčicama, voditeljka Svetlana Danilović, dala je najbolji savet za roditelje. Ona je izjavila da bi trebalo da roditelji prepoznaju šta njihovo dete zaista želi i da se trude da im budu podrška, a ne pritisak.

– Dete mora da prođe sve u tom periodu. Ono želi da ostane što duže dete, da obavlja obaveze u školu, ali i da se druži. Potrudite se da svojom podrškom ono uživa u sportskim obavezama, a ne da to smatra naredbom – rekla je Svetlana.



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Milica Mandić: Nerviraju me podele na muški i ženski sport

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×