Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Celulit može biti i zdravstveni problem, rešite ga se na vreme

Zašto nastaje celulit i kako ga lečiti?
Sve češće uzimanje kontracepcije dodatno stvara i pogoršava Celulit. Celulit je više od estetskog problema, to je hronično degenerativna upalna bolest pri čemu dolazi do poremećaja metabolizma, cirkulacije, limfne drenaže i oštećenja vezivnog tkiva. Što je celulit izraženiji i dugotrajniji, to su veće degenerativnoupalne promene te je potrebno više vremena kako bi se nastala oštećenja uklonila.

– Za razvoj Celulita odgovorna je kombinacija više faktora: estrogen, genetika, nedovoljan unos vode, neadekvatna ishrana, nedovoljno kretanje i stil života. Debljina nije nužno povezana s celulitom, ali je veća mogućnost da osoba s viškom telesne težine ima celulit. Stil života, unos vode, ishrana i fizička aktivnost imaju preventivnu ulogu kako se ne bi razvio celulit, te pomaže kod početnog celulita. Kod razvijenog celulita samo tretmani pomažu uz preventivne mere – kaže Nevena Pavlović, kozmetičar  iz estetskog centra “Medica Life”.

U kasnijim fazama celulit je jako bolan na dodir i sam po sebi, te ga je potrebno lečiti. Ne postoji najbolji tretman za celulit, već je tu dobitna kombinacija više Tretmana zavisno o tipu i lokaciji celulita, jer jedan tretman ne može delovati na sve uzroke te vrste celulita.

Foto: Profimedia

Vrste celulita

Celulit može biti meki i tvrdi.

– Tvrdi se obično javlja kod mladih osoba koje su još uvek u dobroj kondiciji. On je vezan za mišiće tako da ga je teško odvojiti od tkiva u kome se formirao. Vrlo je osetljiv na pritisak i lako nastaju modrice. Meki nastaje od tvrdog u kasnijim fazama kada koža počinje da gubi elastičnost -objašnjava Nevena.

Ona navodi da je meki najrasprostranjeniji i da se može lako prepoznati.

– Kada se palcem i kažiprstom gnječi tkivo koje je preplavljeno celulitom, koža se smežura i dobije izgled kao “kora narandže” ( što je jedan od najkarakterističnijih znakova celulita). Ako je u pitanju neki odmakli stadijum, ova smežuranost se primećuje i bez pritiska. Sva tkiva u dubini, takođe gube svoju normalnu konzistenciju, postaju mlitava tako da na kraju celulit obrazuje naslage koje vise na bokovima i ekstremitetima, takozvane “jahaće pantalone” i “slonove noge”. Ovi deformiteti predstavljaju najčešće definitivne promene, pa se leče samo operativnim putem, pri čemu se celulit ne može nikada definitivno odstraniti, a postoji i mogućnost povratka. Osim toga postoji PINCH- test ( engl. pinch- uštipak; mala količina uhvaćena sa dva prsta). Ovaj test se izvodi tako što kožu sa spoljne strane butine uhvatimo kažiprstom i palcem i posmatramo površinu kože nastalog kožnog nabora – objašnjava Nevena.

OPIS KOŽNOG NABORA
Ne vidi se izgled pomorandžine kore- pinch test je negativan (0)
Pinch test je pozitivan a ne postoji izgled pomorandžine kore pri stajanju i ležanju (prvi stepen)
Postoji izgled pomorandžine kore pri stajanju, ali ne i pri ležanju (drugi stepen)
Postoji izgled pomorandžine kori i pri stajanju i pri ležanju (treći stepen)
Postoji bol pri izvođenju testa (četvrti stepen)

Foto: Profimedia

LEČENJE CELULITA
Ishrana– mora biti bogatija voćem i povrćem jer ono sadrži hranljive i zaštitne supstance koje obezbeđuju normalno i redovno pražnjenje creva. Od mesa ribe, zatim biljna ulja, med, jogurt… Iz ishrane treba izbaciti šećer, belo brašno, kafu, gazirana pića, alkohol i sve veštačke i hemijske proizvode. Eliminacija ili izlučivanje štetnih produkata mora savršeno funkcionisati što se odnosi na bubrege, creva i kožu.

Disanje– pravilno lagano i duboko disanje, naročito na čistom vazduhu, potpomaže eliminaciji otpadnih materija. Cigarete obavezno izbaciti.

Relaksacija– doprinosi oslobađanju stresa, napetosti, otklanjanju zamora koji su takođe veliki uzročnici nastanka celulita.

Fizička aktivnost– povezuje sve predhodno navedene aspekte zdravog života. Međutim i aktivnost mora biti kontrolisana i dozirana od strane stručnog lica jer u protivnom, kada se organizam prenapreže dolazi do sasvim suprotnog efekta, stvara se još više mlečne kiseline i ostalih štetnih materija, pa samim tim i do celulita.

Foto: Profimedia

TRETMANI LEČENJA

Termodinamička vakumska dijatermija
Primenjuje se temperaturama iznad 40 stepeni C, čime se postiže regenerativni efekt na kolagenskim vlaknima i ishranu ćelija, dok se moduliranim vakumom sprovodi limfna drenaža, zatezanje i stvaranje većeg međućelijskog prostora.
– Kod anticelulit tretmana vakumske terapije njegovo jedinstveno delovanje na dermis, kutis i subkutis podstiče u telu metabolizam, stvaranje kolagena, aktivira se fibroblast, mobiliše limfu i povećava propustljivost kapilara. Upotrebom podpritiska na nadkolenicama, gde se ponajviše nalaze celulitične nakupine, pokrećemo osnovne metaboličke procese. Unutar tkiva postižu se uslovi u kojima telo najbrže apsorbuje i razgrađuje celulit – kaže Nevena.

Posebna pažnja kod dijatermije je posvećena senzorima tako da je tretman ugodan, bezbolan i siguran. Tretmane treba primenjivati na svaki drugi dan,u seriji od šest tretmana. Tretman traje 40 minuta. Jedan tretman košta oko 3.000 dinara.

Anticelulitna masaža (manuelna)
Glavni cilj anticelulit masaže je rastresanje kože i potkožnog tkiva, pojačavanje cirkulacije u njima i zagrevanje.

– Osim toga, postići ćemo verovatno i određenu dozu relaksacije, ali nam to nije primarni cilj. Hvatovi i međuhvatovi koriste se na butini sa obe strane i na potkolenici sa zadnje strane. Glutealna oblast, stomak. Potkolenica sa prednje strane i stopalo masiraju se kao u klasičnoj masaži, ali nešto intenzivnije. Masaža stomaka nije obavezna. Noge se obavezno masiraju cele bez obzira što celulita nema svuda – objašnjava kozmetičarka.

Tretman traje 30 minuta,masaža se primenjuje svaki dan u seriji od 10 tretmana. Tretman košta oko 1.500 dinara.

Limfna drenaža
Limfna drenaža je vrlo učinkovita metoda kojom poboljšavamo mikrocirkulaciju, stimulišemo metabolizam i limfni sistem te ubrzavamo izlučivanje otpadnih materija.

– Tim postupkom pokušava se ukloniti višak tečnosti iz tkiva, što je prvi korak u borbi protiv celulita. Limfna drenaža povoljno utiče i na izgled kože. U slučaju tretmana debljine i celulita uz limfnu drenažu, potrebno je prilagoditi ishranu i ustanoviti sistem svakodnevnog vežbanja kako bi se smanjila količina masnog tkiva, a povećala mišićna masa što omogućava normalan i stalan protok limfe bez ograničenja.  Limfna drenaža može se provoditi manuelno ili uz pomoć posebnih aparata – objašnjava Nevena.

Limfna drenaža provodi se u seansama od po sat vremena (retko kada u dužim vremenskim intervalima). U seriji tretmana potrebno je primenjivati svaki dan, a kod ozbiljnijih zastoja limfe čak i dva puta dnevno. Uz limfnu drenažu dobro je uključiti i druge metode poticanja cirkulacije (elektrostimulacija). Naravno, sve to mora biti prilagođeno uzroku zastoja limfe. Tretman košta oko 2.000 dinara.

Mezoterapija
Pre tretmana radi se detaljna anamneza i pregled, jer od toga, u mnogome može zavisiti efekat tretmana, posebno kad su u pitanju celulit i lokalne masne naslage kod žena.

– Jedna seansa mezoterapije, u zavisnosti od površine koja se tretira, može trajati od 15 do 30 minuta. Tretman se izvodi dermapenom, koji na sebi ima mnostvo mikro iglica koje precizno i kontrolisano prolaze kroz kožu do određene dubine. Na taj način se ubacuju aktvne supstance iz koktela. Nakon seanse na regiji koja je tretirana javlja se crvenilo – kaže Nevena.

Broj tretmana za postizanje krajnje pozitivnog terapijskog efekta zavisi od problema koji se rešava, mada se preporučuje da ih bude najmanje šest. Tretman se primenjuje na dve nedelje, a košta od 6.000 dinara pa na više.



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Celulit može biti i zdravstveni problem, rešite ga se na vreme

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×