Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Kako su postale popularne i od kada datiraju? Istorija ekstenzija za kosu i saveti frizera o nanošenju!

Sa druge strane, njihovi obožavaoci se trude da prati njihov stil u stopu, pa nije strano da sada mnoge devojke i žene često posećuju frizere kako bi dogradile Kosu, stavile periku za važan dan ili jednostavno nalepile umetke, odnosno ekstenzije.

Bujna i duga kosa je oduvek bila simbol ženstvenosti, a još od malena devojčice sanjaju o Zlatokosi, crtanom junaku sa svilenom dugom kosom. Ipak, poslednjih godina se sve više koriste perike i umeci, a da li je to novost ili je od vajkada postojala želja za „tuđom kosom na svojoj glavi“?

ISTORIJA PERIKA I EKSTENZIJA

Poreklo ekstenzija Kose datira iz doba Kleopatre. Verovali ili ne, prvi dokumentirani dokaz tkanja kose viđen je među Egipćanima 3400. godine pre nove ere. Tada su nosili perike, prišivene komade kose i pletenice koje su rađene od ljudske kose i obojane ovčje vune. Koristili su smolu i pčelinji vosak za pričvršćivanje dodataka. Jarko plava, crvena i zlatna su bile popularne, pored konvencionalne crne. Omiljena boja Kleopatre bila je „paun plava“. Pletenice su takođe nastale negde oko 500. godine pre nove ere, koje su bile pokazatelj starosti, religije, bogatstva, zavisno od vrste čvorova i zavoja.

View this post on Instagram

A post shared by Katy Brown (@katybrownmua_hair) on

Proširenja među evropskim i američkim ženama iz 1700-ih dala su mesto prah perikama. U pitanju je bela „praškasta perika“ Peruke, koja je ukazivala na visoki čin ili rođenje. Kada je kralj Luj počeo da ćelavi, počeo je da koristi upravo Peruke jer nije želeo da ga ljudi smatraju slabim. Trend je ubrzo usledio kod plemića. I muškarci i žene nosili su produžetke, a njihova tkanja bila su ogromna poput košnice. Konjska kosa i okviri ispunjeni vunom bili su utkani u prirodnu kosu, dok su nastavci za kosu ugrađeni preko tih okvira.

View this post on Instagram

A post shared by Nic (@niccollinsmua) on

Tokom romantične ere, lažna kosa krenula je u akciju sa „Apolonovim čvorovima“ koji su imali čvršće kovrdže pričvršćene bliže temena. Početkom 1900-ih, ugledali smo tkanje nazvano „Prekidač“, što je danas poznato i kao klipovi. Oni su brzo postali popularni jer imaju tu mogućnost da se lako uklone.  Ova tkanja su se koristila samo za ljudsku kosu i koštala su oko 25 dolara.

View this post on Instagram

A post shared by Charleen Dz (@charleendz.mua) on

Do 40-ih godina duga kosa postala je popularna i potražnja za dugim nastavcima kose povećavala se iako je veštačka kosa tih dana lako mogla da ošteti pravu. Šezdesete su ohrabrile eru velikih dlaka, koje su postale uobičajene dugi niz godina sve do 70-ih. Tkanje kose je bilo uobičajeno kod žena Afroamerikanaca 80-ih, koje su ustupile mesto hemijskim relaksatorima i produžecima za kosu. U 90-im godinama ove usluge su postale jeftinije, pa je tako njihova upotreba postala sve šira. To vreme smatra se dobom produženja kose – sintetičkih ili stvarnih, različitih boja, tekstura – dostupnih na tržištu.

UMECI DANAS

Foto: Envato

Praškaste perike možda danas ne postoje, ali ljudski eksperimenti i kreativnost učinili su umetke za kosu obziljnim modnim detaljem. Statistika kaže da se gotovo svakog sata u svetu (pa i kod nas) jednoj ženi nadogradi kosa.

O današnjim mogućnostima pričali smo sa frizerom Milošem koji nam je dao neke važne savete:

– Nije strano niti neobično da danas vidimo ženu koja ima umetke u kosi. To je postala potreba kod svih onih dana koje imaju oštećenu kosu, kratku, ili prirodno tanku. U vremenima kada možete sa svega nekoliko poteza da dobijete bujnu frizuru, niko ne voli da „preživljava“ prelaze dok kosa ne poraste dovoljno dugo. Zato je ovo spas – kaže Miloš.

Foto: Pixabay

On dodaje da nije poželjno da to radite sami kod kuće, jer možete „lepljenjem“ da oštetite koren kose, a takođe postoji mogućnost da se ti umeci vide.

– Cela mudrost je da to uradi profesionalac koji će znati kako se i gde nanose ekstenzije, koliko je dovoljno i kako da se ne vidi da to nije vaša kosa. Ukoliko to radite kod kuće možete da dobijete izgled „neuredne i jeftine kose“. Takođe je bitno da u odnosu na vašu kosu odredimo koja dlaka je najbolja za vas. Onda te ekstenzije treba srediti, očešljati, potrefiti pravu nijansu, pa tek onda stavljati – opisuje frizer.

Bitno je i dobiti savet frizera o tome kako ne neguju ekstenzije, koliko često smemo da ih operemo, isfeniramo i da li je moguće da na njima koristimo figaro ili presu za kosu. Ukoliko ipak odlučite sami da ih nanesete, onda obratite pažnju pri odabiru istih. Mala razlika u ceni može da uzrokuje drastičnu razliku u kvalitetu. Najbolji su umeci oni od prave kose, a najgori oni koji su od loše sintetike.

Dakle, ekstenzije danas nisu nikakva novost ili bauk, ali koliko god da su se „udomaćile“, prepustite posao stručnim licima ako želite dobar efekat.

Pročitaj još:

Vremeplov frizerskog salona: Umesto figara i fena, ogromne metalne konstrukcije kao iz „strave i užasa“

Paž frizura je izbor holivudskih zvezda na OSKARU: Ako mogu one, možete i vi!

Dobile smo savet od profesionalaca i probale da operemo farbu za kosu sa garderobe: Uspele smo!



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Kako su postale popularne i od kada datiraju? Istorija ekstenzija za kosu i saveti frizera o nanošenju!

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×