Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Mamograf otkriva rak dojke, a sa napretkom tehnologije ovaj pregled više ne mora da bude neprijatan!

Tags: dojke koji metoda

Praktično sam pregled vrlo liči na mamografiju i radi sa na aparatu Koji se zove mamomat, na digitalnom aparatu za mamografiju sa dodatkom za tomosintezu.

– Razlika u odnosu na običan mamografski snimak je u tome što prilikom tomosinteze rendgenska cev opisuje jedan luk oko Dojke i dobije se serija visokorezolutivnih snimaka koji su širine oko milimetar, tako da se zapravo ovim snimanjem, snimak mamografije rasloji na seriju snimaka od po milimetar – kaže prof. dr Dragana Đilas, specijalista radiolog.

Dr Dragana Đilas

Prednost tomosinteze u odnosu na mamografiju je ta što je mamografija dvodimenzionalna Metoda pregleda dojke koja je trodimenzionalni objekat, tako da mamografija daje jedan snimak (2D), a tomosinteza pruža seriju snimaka zbog kojih se dobije bolji pregled u tkivu dojke.

– Ono što na mamografiji vrlo često bude preprokriveno tkivom dojke, npr karcinomi koji na mamografiji izgledaju isto kao i ostatak tkiva dojke, na tomosintezi zbog toga što je snimak raslojen nema prepokrivanja dojki od strane tkiva pa se može uočiti tumor u dojci. Mnogo bolje snimanje i mnogo kvalitetnije informacije se dobiju za istu dozu zračenja kao na mamografiji – objašnjava dr Đilas.

Mana klasične mamografije je određena doza zračenja i bol ili neprijatnost pri pregledu, dok kod magnetne rezonance toga nema. Pitali smo doktorku iz čega se onda razvija potreba za novom vrstom dijagnostike kao što je tomosinteza.

– Magnetna rezonanca je metoda koja nije povezana sa rendgenskim zračenjem i vrlo je pouzdana, međutim ona je vrlo skupa metoda, samo snimanje traje od pola sata do 40 minuta, prilikom snimanja žene celo vreme leži na stomaku u tunelu i za vreme snimanja mora da dobije kontrasno sredstvo u venu, a postoji mali broj stručnjaka koji mogu tačno da protumače nalaze MR. Kada je tomosinteza u pitanju to uopšte nije teško tumačiti, radiolozi koji inače rade mamografiju bi mogli da tumače snimke tomosinteze na jedan vrlo kvalitetan način. Mnogo je lakše i bolje dobiti brzu, a preciznu i tačnu informaciju tomosintezom – kaže dr Đilas.

Foto: Profimedia

Tomosinteza može da zameni redovan mamografski pregled i danas je trend u razvijenim zemljama da se jednogodišnji pregled sve češće radi ovom dijagnostimom. Preporuka je da se radi posle 40e godine, svake druge godine.

– Bilo bi idealno da se tomosinteza koristi kao preventivna dijagnostička metoda umesto mamografije, to i jeste cilj pošto je to metoda koja može da otkrije i najsitnije promene koje ukazuju na karcinom, a da druge metode to ne mogu. Ipak, još uvek se kod nas tomosinteza koristi onda kada mamografski snimak nije jasan pa kada treba dodatna metoda da rasloji taj snimak – zaključuje dr Đilas.

Institut u Sremskoj Kamenici je prvi institut koji je dobio aparat tomosinteze još 2009. godine. Od pre nekoliko meseci aparat za tomosintezu dobila je i Affidea, prva strana privatna klinika u Beogradu.

Pročitaj još:

Budite odgovorne prema sebi, naučite same da pregledate grudi

Može li brushalter zaista da otkrije rak dojke? Ovo su mišljenja naših stručnjaka

Priča jedne Jasmine: Mislila sam da rak meni ne može da se desi



This post first appeared on Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica, please read the originial post: here

Share the post

Mamograf otkriva rak dojke, a sa napretkom tehnologije ovaj pregled više ne mora da bude neprijatan!

×

Subscribe to Aska - Kad Portal Postane Najbolja Drugarica

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×