Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Vranjske kafane u kojima ćete uživati u samsi, vrhunskom roštilju i saču i iskusiti pravi šmek juga (FOTO)

Na samom jugu Srbije postoji jedinstven grad, čije vijugave kaldrmisane ulice u sebi nose duh nekih prohujalih vremena, grad boema i meraklija, Koji svoje goste dočekuje raširenih ruku.

U njegovoj neposrednoj blizini nalazi se banja sa lekovitom vodom, čiji su termalni izvori najtopliji u čitavoj Evropi, a očuvane srednjevekovne građevine, poput Pašinog konaka (danas Narodnog muzeja), Starog amama ili Belog mosta, svedoče o vremenu kada je Srbijom upravljalo Osmansko carstvo.

View this post on Instagram

A post shared by Ⓔⓛⓔⓝⓐ Ⓖⓙⓞⓡⓖⓙⓔⓢⓚⓐ (@enana_nanana)

Reč je, naravno, o Vranju, rodnom mestu Bore Stankovića, našeg velikog književnika, koji je svojim delima proslavio melos i običaje ovog kraja, kao i specifičan vranjanski govor, po kojem je ovaj grad nadaleko poznat.

Baš kao što je poznat i po odličnim gastronomskim specijalitetima, poput samse, banice, tepane pogače, ćulbastije ili crvenaca, koji predstavljaju savršen spoj orjentalnih uticaja i srpske tradicije, u kojima će svaki pravi gurman istinski uživati.

Karakteristične ukuse juga, uz fenomenalno južnjačko gostoprimstvo, najbolje ćete iskusiti u vranjanskim kafanama i restoranima, a izdvojili smo za vas one koji su se najviše svideli našoj redakciji.

Rapsodija ukusa u „Čaršiji“

Ukoliko ste prvi put u poseti Vranju, gotovo sigurno ćete posetiti rodnu kuću Bore Stankovića, koja je danas pretvorena u muzej i nalazi se u ulici koja je dobila ime po njegovoj baba Zlati.

Samo par koraka dalje smestio se restoran „Čaršija“, koji u prelepom ambijentu svojim gostima nudi autentične specijalitete ovog kraja, u vrhunskoj kulinarskoj izvedbi.

Preporučujemo da gozbu započnete samsom (porcija košta 250 dinara), pitom od sukanih kora, koja je zaštitni znak Vranja.

View this post on Instagram

A post shared by Restoran Carsija Vranje (@carsijavranje)

Reč je o piti bez nadeva, koja se zalije kiselim mlekom i belim lukom. Meštani je obično konzumiraju za doručak, uz po koju rakijicu za „dobro jutro“, a ukoliko ste ljubitelj jela od testa, nemojte propustiti ni domaću banicu.

„Čaršija“ je poznata po specijalitetima ispod sača, a mi bismo izdvojili dimljenu butkicu (1.500 dinara), koju krčkaju u sopstvenom soku sa povrćem i šampinjonima – meso je toliko mekano, da se prosto topi u ustima.

View this post on Instagram

A post shared by Restoran Carsija Vranje (@carsijavranje)

Ljubitelji jela od divljači biće oduševljeni slasnom mućkalicom sa srnećim i svinjskim mesom (1.600 dinara), a po ukusu nimalo ne zaostaje ni srneći gulaš (1.600 dinara), kojeg serviraju u zemljanim posudama.

View this post on Instagram

A post shared by Restoran Carsija Vranje (@carsijavranje)

Makedonija je blizu, međutim i u Vranju možete pojesti vrhunski pasulj na tavče, kojeg spremaju u posnoj varijanti, ili sa kobasicom, za one koji ne mogu bez mesa.

Poznavaoci dobrog roštilja biće više nego zadovoljni izborom špecija sa grila, jer gurmanska pljeskavica i domaći uštipci (od 425 do 750 dinara, u zavisnosti od porcije), koje spremaju od mešavine telećeg i junećeg mesa, „kidaju“,  a ukoliko ste baš gladni, naručite „čaršijski miks“ (2.050 dinara) za 4 osobe.

View this post on Instagram

A post shared by Restoran Carsija Vranje (@carsijavranje)

Pored kuvanih jela, restoran u ponudi ima i veliki izbor jela od piletine, bifteka, ribe, pečenja, pa čak i italijanskih specijeliteta, a bogata vinska karta savršeno nadopunjuje hranu i garantuje hedonistički užitak u srcu grada.

Kafica iz fildžana i repovi ispod sača u „Gradskoj meani“

Na nekih 5 miuta hoda od „Čaršije“, pronaći ćete još jedan gastro dragulj grada, gde možete i danas osetiti toplinu i duh starog Vranja i degustirati delikatese ovog kraja.

Skriven iza velike drvene kapije, u staroj porodičnoj kući u centru grada, smestio se restoran domaće kuhinje „Gradska meana“, a ambijent je u potpunosti odgovara imenu.

Foto: Facebook/gradskameanavranje

Uređen je u tipičnom južnjačkom stilu, a toplini samog mesta doprinosi drveni enterijer, sa uramljenim fotografijama poznatih gradskih porodica, kao i stari radio aparati, koji su izloženi na policama u lokalu.

Najlepši pogled na baštu sa fontanom pruža se sa čardaka, koji je idealan za uživanje u čašici domaće rakije – taman da vam otvori apetit za gurmanluke koji vas očekuju.

View this post on Instagram

A post shared by Goran Markovic (@goranmuprs)

Jelima koje imaju u ponudi bukvalno možete osetiti ukus i pre nego što ih probate, a nas su prosto omađijali juneći repovi – cepkano meso skuvano do savršenstva, da samo sklizne niz želudac.

Baš takva je i juneća kolenica, koja se odvaja od kostiju, a bogata vranjska mućkalica, sa svinjskim butom i plećkom, suvom paprikom i šampinjonima, lepo je začinjena i aromatična. U vreme naše posete, cena nijednog od navedenih jela nije prelazila 1.000 dinara, a neka su koštala i koju stotinu manje.

Foto: Screenshot/YouTube/Hugestaff

Ljubitelje mesa će raspametiti svinjska rebarca na kajmaku, prava holesterolska bomba, baš kao i butkica ispod sača za 2 osobe.

Ukoliko ste raspoloženi za dijetalniji obrok, ne propustite vranjsku taranu sa piletinom, lokalni specijalitet, koji se služi sa domaćom testeninom od sukanih kora.

Pored špecija ispod sača (jagnjetine, junetine i jaretine) i majstorija sa grila uobičajenih za ovaj kraj, možete se opredeliti i za kuvana jela, a obrok upotpunite vinom iz lokalnih vinarija.

View this post on Instagram

A post shared by Radoslav Turubatovic (@radoslavturubatovic)

Za kraj vam predlažemo da se zasladite „gradskom baklavom“ ili orasnicama, uz kaficu, koju ćete tradicionalno popiti iz fildžana.

„Kod bake na ručak“ se dolazi izdaleka

Ako vam je dosta lutanja po kafanama  i ako ste konačno odlučili da posetetite baku i podsetite se njenih kuvanih specijaliteta, pravo mesto za to je Vranje.

Foto: Screenshot/YouTube/Agro TV Srbija

Šalu na stranu, restoran simpatičnog naziva „Kod bake na ručak“, omiljen je među Vranjancima, ali i gostima iz Makedonije i Bugarske, koji obožavaju da se ovde opuste kao kod svoje kuće.

Prave odličnu samsu, koju je najbolje ukombinovati sa trljanicom, spržom i tepanom pogačom, pre nego što navalite na bogat mesni meni.

U pitanju je porodični biznis, a kvalitet mesa koji se služi je na vrhunskom nivou – imaju i sopstvenu pušnicu u kojoj sami dime meso i prave kobasice.

Foto: Screenshot/YouTube/Agro TV Srbija

Roštilj majstori važe za jedne od najboljih u gradu i okolini, a posebno se izdvajaju dimljena rolovana vešalica (od 650 do 1.300 dinara, u zavisnosti od veličine porcije), dimljeni rolovani svinjski file (sa kačkavaljem ili kobasicom – 2.000 dinara), gurmanska pljeskavica i uštipci, kao i džigerica u



This post first appeared on Luftika, please read the originial post: here

Share the post

Vranjske kafane u kojima ćete uživati u samsi, vrhunskom roštilju i saču i iskusiti pravi šmek juga (FOTO)

×

Subscribe to Luftika

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×