Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pałac w Karczewie


"Na mapie wielkopolskich majątków ziemskich znajduje się Karczewo w gminie Kamieniec. Majątek ten na przełomie XVIII i XIX w. należał do Mielżyńskich, w połowie XIX do Chłapowskich, a od 1896 r. Jego właścicielami zostali Kęszyccy. Ci ostatni gospodarowali tu do 1939 r. Centrum dóbr mieściło się w samym Karczewie. Tutaj w otoczeniu parku Mikołaj Mielżyński wzniósł parterowy, klasycystyczny dwór. 

Jego budowa miała miejsce w latach 1805-1811. W tej formie pałac przetrwał do początków XX w. W 1908 r. ówczesny właściciel majątku Józef Kęszycki rozpoczął jego przebudowę. Opracowanie projektu zlecił znanemu w Wielkopolsce architektowi Rogerowi Sławskiemu. W wyniku przebudowy powstał duży, reprezentacyjny pałac o neobarkowym charakterze. Budynek podwyższono o piętro, które nakrył wysoki, czterospadowy dach. Po bokach dobudowane zostały dwa skrzydła zwieńczone dla odmiany mansardowymi dachami. W prawym narożniku znalazła się wieża z wysokim, stożkowym hełmem. Fasadę z pseudoryzalitem ozdobionym pilastrami zwieńczył tympanon z kartuszem herbowym Kęszyckich.Pałac, znacjonalizowany po wojnie, został poważnie zdewastowany. Niemniej warto zawitać do Karczewa, aby go zobaczyć."
źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/ 
Szukając informacji na temat pałacu wpadłam między innymi na takie archiwalne już ogłoszenie . Na miejscu dowiedziałam się, że rzeczywiście wystawiony jest na sprzedaż, od siebie dodać mogę jedynie że pałac jest naprawdę w dobrym stanie. Remont o którym wspomniano w ogłoszeniu został przerwany (wieść lokalna niesie, że zadecydowały o tym sprawy finansowe), niemniej w moim odczuciu warto w niego zainwestować. Umiejscowienie oraz aktualna kondycja obiektu są na pewno jego atutami.
Więcej zdjęć na moim fanpage Fotografia Dokumentalna - Wioletta KozłowskaThis post first appeared on FotoFakty - Wioletta Kozłowska, please read the originial post: here

Share the post

Pałac w Karczewie

×

Subscribe to Fotofakty - Wioletta Kozłowska

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×