Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Dostęp urzędów skarbowych do rachunków bankowych – czy to początek inwigilacji?

Od 1. lipca 2022 roku Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała nowe uprawnienia, za sprawą których naczelnicy urzędów skarbowych mają wgląd w konta bankowe każdego z podatników. Nie tylko konta firmowe są pod lupą skarbówki, ale także prywatne rachunki bankowe każdego z nas. Uprawnienia te mają większą moc niż sądy i prokuratorzy, bowiem mowa tu o 35 milionach rachunków bankowych w Polsce.

Dostęp skarbówki do kont Polaków – jak wyglądają nowe przepisy? Do czego mogą doprowadzić?

Na jakiej podstawie Urząd Skarbowy zajrzy na nasze rachunki bankowe? Po raz kolejny mamy styczność z Polskim Ładem i jego nowymi regulacjami, które nie do końca są przemyślane. Co konketnie zmieniło się w przepisach dotyczących KAS?

Dokładnie chodzi o art. 48.1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowejustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, a szczególnie zdanie, które wskazuje, że:

,,bank jest obowiązany do sporządzania i przekazywania informacji na temat posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Jak wyglądał dostęp do kont przed wejściem regulacji w życie?

Przed wejściem regulacji sprawdzane były jedynie osoby ze statusem osoby podejrzanej. Po postawieniu zarzutu można było sprawdzić takiej osobie rachunek bankowy oraz wszystkie jej wpływy i obciążenia.

Gdy osoba była podejrzana o przestępstwo, organ podatkowy występował do podatnika o pozwolenie na wgląd do rachunku bankowego. Dopiero po odmowie, urząd skarbowy składał takie pozwolenie do banku wskazując powody, aby zajrzeć do rachunku. Aktualne regulacje nie potrzebują wskazania przyczyny.

Jakie dane może pozyskać fiskus?

Skarbówka bez wiedzy podatnika może sprawdzić:

  • ile posiadamy rachunków bankowych,
  • jakie kwoty się na nich znajdują,
  • kto jest odbiorcą naszych przelewów,
  • kiedy wysłaliśmy pieniądze,
  • na jaką kwotę i jakim tytułem została opisana transakcja pieniężna.

Ponadto urząd skarbowy wie kiedy wypłacamy pieniądze z bankomatów. Naczelnik urzędu skarbowego w każdej chwili będzie mógł sprawdzić nasze rachunki bankowe bez uzasadnionego powodu.

Jak nie narazić się skarbówce?

Aktualnie mamy do czynienia z głęboką analizą naszych danych na rachunkach bankowych przez naczelników urzędów skarbowych. Nawet jeśli podatnik nie ma sobie nic do zarzucenia, to niekoniecznie chciałby, aby urzędnik miał wgląd do jego danych bez uzasadnionej przyczyny.

W zasadzie nawet nie będzie miał takiej świadomości, bo urzędnik w każdej chwili bez poinformowania osoby ma dostęp do danych.

Jak uniknąć problemów ze skarbówką w obliczu nadchodzących zmian? Przede wszystkim:

  • miejmy na uwadze jak tytułujemy swoje przelewy,
  • unikajmy zaległości podatkowych, bowiem każda mała niezapłacona kwota może być powodem do kontroli,
  • nie zamykajmy kont bankowych – banki mają obowiązek przechowywania naszych informacji transakcjach przez 5 lat,
  • uważajmy na przelewy powyżej 70 000 zł lub 15 000 euro, ponieważ urząd skarbowy szybko się zainteresuje skąd posiadamy taką kwotę.

Przeczytaj też: Jak zamknąć konto w banku? Rezygnacja z rachunku osobistego krok po proku

Czy Polacy są narażeni na inwigilację rachunków bankowych?

Według Jarosława Ziobrowskiego –  prawnika kancelarii TAX&LAW, od 1. lipca ochrona prywatności obywateli została uszczerbiona, ponieważ podatnik nie będzie wiedział o sprawdzeniu jego rachunków. Taki krok może budzić nieufność wobec państwa i urzędów.

4/5 - (1 vote)


This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Dostęp urzędów skarbowych do rachunków bankowych – czy to początek inwigilacji?

×

Subscribe to Finance For Everyone

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×