Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Większa pożyczka – jak zwiększyć szanse na otrzymanie wyższej kwoty?

Nawet jeśli nie zamierzasz brać pożyczki ratalnej na maksymalną kwotę, warto pomyśleć co zrobić, żeby mimo wszystko taką możliwość sobie zabezpieczyć. Co trzeba zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wysokiego kredytu konsumenckiego. Jakie kroki podjąć, a czego unikać?

Jak otrzymać wyższą kwotę pożyczki? Przede wszystkim więcej stałości

Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, mają w zwyczaju premiowanie swoich stałych klientów. W banku oznacza to, że na większy kredyt gotówkowy mogą liczyć osoby regularnie korzystające z konta osobistego, otrzymujące na nie wynagrodzenie i regularnie korzystające na przykład z rachunków oszczędnościowych. Dodatkowy plus jest taki, że czasem to jedyna grupa klientów, którzy mogą skorzystać z oferty kredytowej bez dodatkowych formalności.

W firmach pożyczkowych normą jest, że kwota dostępnej pożyczki jest zwiększana przez kilka kolejnych zobowiązań:

  • na przykład pierwszą pożyczkę można wziąć na 3 tysiące złotych,
  • drugą na 4 tysiące,
  • a trzecią na 6 tysięcy złotych.

Tutaj zasady są dość różnorodne, w zależności od strategii i polityki kredytowej konkretnej firmy. Takie działanie ma być uzupełnieniem promocji z pierwszą pożyczką z RRSO 0% – klient będzie miał do wyboru albo darmową, ale niską w innej firmie, albo wyższą, ale już z regularnym oprocentowaniem w firmie, którą już zna.

W obu przypadkach lojalni klienci mogą coś zyskać, ale warto mieć z tyłu głowy, że to także część strategii mającej ich zatrzymać jeszcze dłużej, więc być może warto poszukać pożyczki gdzie indziej – czasem okazuje się, że oferty dla stałych klientów są znacznie mniej atrakcyjne, niż wydają się na pierwszy rzut oka.

Przeczytaj też: Konta bankowe premium VIP – ranking – czym są rachunki private banking?

Poprawa zdolności i historii kredytowej

Zdolność kredytowa jest teoretycznie łatwa do poprawienia: trzeba po prostu albo zwiększyć dochody, albo ograniczyć wydatki. W praktyce, ma się rozumieć, niekoniecznie da się to łatwo załatwić, ale zawsze warto krytycznie przyjrzeć się choćby liście subskrypcji czy – to już z większym wyprzedzeniem – płatnościom choćby za ubezpieczenia komunikacyjne.

Dobrze jednak byłoby spojrzeć też w stronę historii kredytowej (sprawdzić swój scoring w BIK). Domyślna, czyli pusta, wcale nie jest oceniana korzystnie. Rośnie dopiero wtedy, kiedy zaciągnie się i spłaci jakieś zobowiązania, przy czym ich wysokość ma drugorzędne znaczenie. Dobrze byłoby więc wziąć po prostu niewielki i niekoniecznie potrzebny pod względem ekonomicznym kredyt. Wystarczy zakup jakiegoś drobnego AGD na raty, żeby historia kredytowa zaczęła wyglądać korzystnie, a wartość takiego zakupu nie ma znaczenia.

Lepsze sprawdzenie ofert w celu znalezienia wyższej pożyczki

Nigdy, ale to nigdy nie wolno zakładać, że pierwsza znaleziona oferta kredytu konsumenckiego jest najlepsza – nawet jeśli tak o niej piszą. Oferty kredytowe siłą rzeczy są zindywidualizowane, a przykłady reprezentatywne w materiałach promocyjnych dobierane są tak, żeby były maksymalną zachętą. W przypadku pożyczek pozabankowych trzeba uważnie wczytać się w regulaminy, żeby zrozumieć wszystkie ich zawiłości, a w bankach warto zawsze spróbować negocjacji cenowych – wbrew pozorom często przynoszą one całkiem niezły skutek.

Od tego są wszystkie rankingi i porównywarki, żeby wyrobić sobie wstępne zdanie, tylko uwaga: one nie pozwalają wybrać najlepszej oferty, tylko odrzucić te najgorsze. Pozycje z czołówki trzeba będzie sprawdzić „na piechotę”, czyli wypełniając formularze, czytając regulaminy i czasem dzwoniąc na infolinię.

Pożyczać czy poczekać na lepszą ofertę?

Trudno jest zrozumieć, jak działa rynek, jak kształtują się ceny kredytów i co na nie wpływa. W praktyce natomiast dobrym zwyczajem jest zwykle chwilę obserwować sytuację, żeby zauważyć, czy kredyty tanieją, czy drożeją i ogólnie w jaką stronę ewoluuje oferta. Niekiedy choćby tylko miesiąc zwłoki pozwala zaoszczędzić kilka procent z ceny kredytu. To ważne, ponieważ rynek kredytowy reaguje zawsze z pewnym opóźnieniem: jedne firmy pożyczkowe i banki działają szybciej, inne zwlekają dłużej.

A tak na marginesie – szczególnie w bankach czasem dobrym pomysłem jest wzięcie kredytodawcy na przetrzymanie. To bank bardziej potrzebuje kredytu, dlatego stwierdzenie w rozmowie telefonicznej, że ma się jeszcze kilka dobrych ofert do sprawdzenia, może skutkować wydaniem propozycji korzystniejszej na przykład za dwa czy trzy dni.

Przeczytaj też: Pożyczki bez BIK i KRD, ERIF – chwilówka bez weryfikacji baz przez Internet – luty 2022

Poszukiwania większej pożyczki – podsumowanie

Tani kredyt lub pożyczka nie trafiają się przypadkiem. Zawsze trzeba je znaleźć, czasem też wynegocjować. Przede wszystkim warto generalnie trzymać rękę na pulsie, ponieważ nie zawsze jest czas na przeprowadzenie skomplikowanych operacji poszukiwań i negocjacji. Dobrze jest być na bieżąco i mieć ten komfort, że w każdej chwili przynajmniej wie się, gdzie warto szukać najtańszych ofert.

Zagłosuj


This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Większa pożyczka – jak zwiększyć szanse na otrzymanie wyższej kwoty?

×

Subscribe to Finance For Everyone

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×