Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu

Złoto Jest obecnie bardzo wdzięcznym tematem dla inwestorów. Ile, jakie oraz od kogo kupować ten kruszec? To są pytania, które zadaje sobie wiele osób przed swoją pierwszą transakcją. Jednakże równie ważne jest to, jak nie dać się oszukać przy jego zakupie? Jakie sposoby na oszukanie klientów mają oszuści, dlaczego ważne jest kupowanie złota w CertiCard’ach oraz jak spradzić jego autentyczność? Odpowiadamy poniżej.

Jak nie dać się nabrać przy zakupie złota?

Należy pamiętać podstawową zasadę – każda ilość złota, którą zakupicie musi posiadać specjalne opakowanie z certyfikatem. Zwane jest ono CertiCard, potocznie CertiPack. Złoto, które planujecie zakupić bez tego certyfikatu z dużym prawdopodobieństwem jest obarczone sporym ryzykiem. Możliwe, że nie jest to prawdziwe złoto, bądź jest ono wymieszane z innymi stopami pierwiastków.

CertiPack jest unikalnym opakowaniem, ze swoim numerem i krajem pochodzenia. Świadczy on o autentyczności zakupionego złota. Wszystko pięknie i ładnie. Co w sytuacji, gdy chcemy mimo CertiPacka sprawdzić autentyczność złota?

W sytuacji, gdy otworzysz opakowanie i potwierdzisz autentyczność zakupu, samemu będzie Ci o wiele trudniej odsprzedać kruszec. Trudnym zadaniem będzie przekonać kolejnego kupującego na rynku wtórnym, że niczego przy złocie nie zmajstrowałeś. Z kolei profesjonalni dealerzy i tak mają swoje sposoby na potwierdzenie autentyczności złota, nawet bez CertiPacka,  a więc o to możesz być spokojny.

Wiele osób nie decyduje się na ruszanie opakowania. Dobrze, a co w sytuacji, gdy rzeczywiście ktoś nas oszuka, a my tego nie sprawdzimy nie chcąc niszczyć certyfikatu?

Przeczytaj też: Złoto – cena i kurs 2022 – ile kosztuje sztabka, uncja i gdzie kupić?

Sposoby oszustów na oszukiwanie przy sprzedaży złota

Oto 3 główne sposoby, na które możesz dać się oszukać na zakupie złota (mamy nadzieję, że po lekturze niniejszego tekstu już nie):

  1. Dołożenie do sztabki/monety pierwiastka jakim jest wolfram w postaci prętów. Wagowo jest on bardzo zbliżony do złota. W przypadku sztabki daje się do wnętrza wolframowe pręty, resztę przestrzeni zalewając złotem, aby nie dało się wykryć oszustwa urządzeniami czułymi na złoto.
  2. Platerowanie – popularne określenie na dobór jakiegokolwiek metalu, wypolerowaniu go w całości i z wierzchu polania go złotem. Problem z wykryciem przekrętu podobny jak powyżej.
  3. Zaniżanie próby – istnieją różne próby złota. Możliwe jest oszustwo w postaci przepłacenia za określoną próbę złota, a w konsekwencji otrzymanie innej (gorszej) próby niż oczekiwano.

Przeczytaj też: Czy warto inwestować w złoto i czy można je kupić anonimowo? 5 ważnych faktów

Jak sprawdzić autentyczność kupowanego złota?

Najlepszą opcją jest zaopatrzenie się w urządzenie jakim jest suwmiarka, inaczej linijka Fischa. Posiada ona otwór, który umożliwia włożenie monety i porównanie wszystkich parametrów. Na pomoc przychodzą nam prawa fizyki. Jeżeli moneta bulionowa będzie oszukana, będzie miała w konsekwencji albo inne wymiary albo inną wagę od monety autentycznej. Jeżeli w stopie mamy inny metal niż złoto, to moneta będzie miała albo inny wymiar albo będzie miała inną wagę, ponieważ każdy pierwiastek ma właściwości określone tylko dla siebie.

Należy tutaj mocno zaakcentować, że to nie jest tak, że jednouncjowa złota moneta zawsze będzie ważyła co do miligrama tak samo. Autentyczne złote monety, w zależności od próby, posiadają domieszki miedzi czy srebra, ponieważ łatwiej jest je przetapiać i jest to całkowicie normalna praktyka. W takiej sytuacji, jeżeli nie jesteśmy pewni, bierzemy podstawowe przedziały wartości np. z ulubionej przez wszystkich Wikipedii i z takimi danymi oraz linijką Fischa udajemy się do dealera.

Złoto wydaje dla siebie bardzo specyficzny i niepowtarzalny dźwięk. Do niedawna używano wszelkich aplikacji na telefon w celu weryfikacji autentyczności złota. Jakiś czas później obalono nieomylność tego typu rozwiązań, zatem z taką weryfikacją należy być ostrożnym.

Przeczytaj też: Czyszczenie złota – domowe sposoby – sodą oczyszczoną, spirytusem, płynem do naczyń

Kto powinien być producentem złota?

Pierwsza odpowiedź – nie Twój dealer. Istnieje angielska strona Lbma.org.uk – Current Gold List, na której są wymienieni oficjalni członkowie, którzy wydobywają i sprzedają certyfikowane złoto. Główną i podstawową zasadą jest unikanie zakupu złota z certyfikatem przedsiębiorstwa, którego nie ma na tej liście.

Warto też pamiętać o tym, że wszystkie organizacje, które są tam wymienione mają równie autentyczne kruszce na sprzedaż. Zakup złota od mniej znanego podmiotu, który znajduje się na tej liście nie narazi Cię na oszustwo, a jednocześnie pozwoli na wynegocjowanie korzystnej oferty cenowej. Za renomę danej marki nie warto przepłacać, bo ostatecznie następny kupiec nie zapłaci za to samo złoto więcej tylko z powodu popularnej (a nawet nieraz przereklamowanej) marki producenta.

Przeczytaj też: Czyszczenie złota – domowe sposoby – sodą oczyszczoną, spirytusem, płynem do naczyń, denaturatem

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).

Zagłosuj


This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Jak się nie dać oszukać przy zakupie złota? Sprawdzanie autentyczności kruszcu

×

Subscribe to Finance For Everyone

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×