Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2021 – teoria dyfuzji technologii

Bitcoin i kryptowaluty stały się niezwykle popularnym tematem w Internecie oraz w mediach głównego nurtu w ciągu ostatnich kilku lat. Ten alternatywny sposób inwestowania znany jedynie garstce zapaleńców stał się tematem, który zaczął rozpalać do czerwoności chęć zysku. Mowa o wielu inwestorach indywidualnych jak i instytucjonalnych. Ten owczy pęd ku nieposkromionym zyskom może jednak wielu nieostrożnych amatorów łatwych zysków wpędzić w duże kłopoty finansowe.

Kryptowaluty w 2021 – to nie rok 2012?

W roku 2021 zauważyliśmy kolejne gigantyczne załamanie ceny Bitcoina, a wraz z nim innych kryptowalut jak chociażby Ethereum lub Litecoin. Stało się tak pomimo oczekiwań inwestorów co do kolejnych implementacji rynkowych tego wynalazku oraz rozwoju architektury mającej na celu zmniejszenie jego wpływu na środowisko naturalne.

Wielu ekspertów upatruje przyczynę spadku cen na giełdach kryptowalutowych w kilku negatywnych tweetach Elona Muska odnośnie negatywnego wpływu kopania Bitcoina na środowisko naturalne. Czy ta teza jest jednak prawdziwa?

Wpływ kryptowalut na zużycie CO2 i klimat

Aby odpowiedzieć na pytanie o wpływ kopania kryptowalut na klimat powinniśmy sięgnąć do faktografii. Większość siły sieci bitcoina, która wyceniana jest w postaci mocy wydobywczej sieci tzw. hashrate zlokalizowana jest w Chinach, które swego czasu nadmiar produkcji energii elektrycznej przeznaczyły na kopanie Bitcoinów.

Cała moc wydobywcza pracujących w Chinach koparek Bitcoina pochodzi z energii elektrycznej produkowanej przez tamtejsze elektrownie wodne. Co jest zatem istotne dla każdego inwestora, a o czym przeciętny inwestor w kryptowaluty nie chce nawet słyszeć, zaślepiony przez samozwańczych guru internetowych wizjami ciągłych wzrostów?

Tym pojęciem pomijanym przez wielu inwestorów jest teoria dyfuzji technologii. Teoria ta stwierdza, iż w czasie gdy na rynku pojawia się nowy produkt, to reakcje ludzi na niego można podzielić na pięć kategorii i korespondujących im zachowań. I tak mamy następujące kategorie:

  1. Innowatorzy – niewielka grupa ludzi, która musi przetestować technologię w celu jej dopracowania.
  2. Prekursorzy – grupa liderów zmian, którzy szybko przyjmują nowe rozwiązania poprawiając swój status społeczny – przekonują innych do implementacji nowej technologii.
  3. Wczesna większość – ta grupa zaczyna korzystać z technologii – oznacza to, że zasięg dotychczasowej nowinki technicznej stał się już ogromny i wszedł w świadomość społeczną. No właśnie, czy Bitcoin stał się powszechny w użyciu? I czy ma w ogóle na to jakiekolwiek szanse?
  4. Późna większość – tak samo jak wczesna większość, ale nie chcąca zmieniać swojego życia. Tutaj ludzie chcą płacić Bitcoinem za chleb, ale tylko pod warunkiem, że będzie on dostępny na ich koncie bankowym. Forget about it!
  5. Maruderzy – ostatnia partia, najbardziej konserwatywna i nieufna co do nowości na rynku i technologii

Przeczytaj też: Finax – działanie, koszty i opinie o inwestowaniu z robodoradcą – promocje

Jakie przełożenie na rynek kryptowalut ma teoria dyfuzji technologii w roku 2021?

Odpowiedź na pytanie o przełożenie teorii dyfuzji technologii na rynek kryptowalut jest prosta. W ciągu ostatnich 9 lat kryptowaluty przeszły cały cykl swojego rozwoju. Najpierw były związane z małą grupą prekursorów i innowatorów, pierwszych programistów tworzących proste rozwiązania oparte dla zarządzania kryptowalutowym rynkiem.

W tym czasie pojawiły się pierwsze giełdy kryptowalut, zostały stworzone systemy płatności w oparciu o popularne kryptowaluty i tak dalej. Wraz z rozwojem zainteresowania tematem wśród szerszej społeczności pojawili się ludzie określani jako wczesna większość. Mowa o osobach, które zaczęły kalkulować czy ten wynalazek może przynieść w przyszłość jakieś zyski.

Następnie pojawiła się późna większość, która zaczęła kupować kryptowaluty w czasie kiedy za 1 Bitcoina można kupić już dobrej klasy samochód i tak naprawdę nawet wtedy nie wiadomo do czego może on się przydać, oprócz leżakowania na cyfrowym portfelu.

W końcu pojawili się maruderzy, którzy zainwestowali wszystkie swoje oszczędności po to tylko aby je stracić i zasilić szereg osób negatywnie nastawionych do cyfrowego złota. Inny rodzaj maruderów wyszedł z założenia, że jest już za późno na inwestowanie w Bitcoina i warto rozglądać się za innymi kryptowalutami, których zakup za niewielką sumę pieniędzy może w przyszłości uczynić ich multimilionerami.

Takie altcoiny w przyszłości mogą być wyceniane wyżej od Bitcoina, który w niedalekiej przyszłości z racji braku chętnych do jego rozwoju developerów może zaliczyć kolejne historyczne dno, aż jego wartość spadnie do zera grzebiąc szansę wielu osób na cieszenie się swoim bogactwem materialnym.

Przeczytaj też: Jak kupić Bitcoina? Anonimowo, od osób prywatnych, w bitomacie?

Kryptowaluty w 2021 roku – podsumowanie

Oczywistym jest, że obecny 2021 rok nie jest podobny do roku 2012, gdzie oprócz Bitcoina na rynku kryptowalutowym istnieją tysiące podobnych projektów, które także rozwijane są pod kątem ekologiczności, szybkości działania i jeszcze większej wydajności.

Obecnie, posiadając wiedzę historyczną na temat rozwoju ceny Bitcoina i mając świadomość tego, że może on być jedynie nic nieznaczącym gadżetem jak talia kart Pokemon, które nic nie produkują, a posiadają wartość jedynie kolekcjonerską, możesz sądzić, że Bitcoin jest przeceniony i Twój osąd nie musi być błędny.

Tak naprawdę, opisani w tym artykule maruderzy to innowatorzy szukający nowych lepszych rozwiązań alternatywnych do ociężałej sieci Bitcoin. Czy zgadzasz się z tą tezą?

Przeczytaj też: Wymiana walut online – ranking kantorów internetowych 2021 – opinie

UWAGA!

Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi rejestr ostrzeżeń publicznych, dostępny pod adresem: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne. W rubryce “Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 i art. 151 ustawy o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego)” znajdują się ostrzeżenia na temat firm, które bezprawnie wydają pieniądz elektroniczny. Według stanu na dzień 9.01.2021 r. widnieją tam aż 33 firmy.

Informacje zawarte w powyższym artykule nie stanowią rekomendacji w rozumieniu w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Ani też nie stanowią “rekomendacji inwestycyjnych” ani “informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku).



This post first appeared on Finance For Everyone, please read the originial post: here

Share the post

Zagrożenia związane z kryptowalutami i Bitcoinem w roku 2021 – teoria dyfuzji technologii

×

Subscribe to Finance For Everyone

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×