Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Pozycjonowanie sklepów internetowych.

Prowadzisz sklep internetowy, ale nie jesteś zadowolony z wyników finansowych, które Ci przynosi? Powodów może być kilka. Źle dobrany asortyment, zbyt wysokie ceny, a w końcu niewystarczające pozycjonowanie lub jego całkowity brak. Sklepy internetowe, które nie są pozycjonowane w wyszukiwarkach, mają bardzo wiele problemów, aby wyświetlić się na pierwszych pozycjach wyników wyszukiwania. Jest to tym bardziej aktualne, jeśli działasz w branży popularnej, o dużym stopniu konkurencyjności. Aby zmienić ten stan rzeczy, należy zacząć działać szybko, zdecydowanie i zgodnie z planem. Pragniemy Ci to nieco ułatwić, dlatego przedstawiamy podstawy pozycjonowania sklepu internetowego. Wierzymy, że dzięki naszym wskazówkom, nabierzesz odrobiny wiedzy teoretycznej, która może być pomocna przy wyborze firmy SEO i ocenie efektów jej pracy.

Zacznij od audytu SEO

Trudno wskazać najlepszą strategię pozycjonowania Sklepu Internetowego, jeśli nie będziemy wiedzieć, w jakiej jest on kondycji. Co rozumiemy przez to pojęcie? Sprawdzenie czy opisy na stronach są unikalne, czy może stanowią kopie opisów producenta, czy zdjęcia mają wszystkie ważne tagi, czy kod sklepu internetowego nie jest przeładowany zbędnymi danymi i skryptami, mogącymi wydłużać czas wczytywania strony i wiele więcej. Na audyt sklepu internetowego składa się również sprawdzenie sposoby wyświetlenia znaczników title dla każdego produktu, uzupełnienie znaczników meta description, sprawdzenie hierarchii linków, a także ocena funkcjonowania sklepu i jego układu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na funkcjonalność i przejrzystość.

Po audycie – optymalizacja

Optymalizacja SEO sklepu internetowego to bardzo czasochłonny proces. Tym więcej czasu będzie on zajmował, im więcej produktów sklep posiada, a każdy z nich będzie wymagał aktualizacji. Aktualizacja może obejmować stworzenie i dodanie nowych opisów, uzupełnienie zdjęć o tagi, dodatnie unikalnych opisów meta. Jeśli w trakcie audytu okazało się, że układ sklepu nie sprzyja konwersji, czyli pozyskiwania leadów i generowania sprzedaży, potrzebna może być mniejsza lub większa przebudowa. Może one polegać na umieszczeniu treści opisu w wyższych częściach strony, na przykład obok zdjęcia głównego, przebudowę galerii, uczynienie ikony koszyka bardziej widoczną, zaakcentowania ceny czy wieloma innymi pracami kosmetycznymi, mającymi duży wpływ na ogólny całokształt sklepu i wygodę jego użytkowania. Przeprowadzenie optymalizacji nie jest konieczne w każdym przypadku. Na przykład wtedy, jeśli sklep został już od początku starannie zaprojektowany, z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących standardów. Innym przypadkiem jest sytuacja, jeśli sklep liczy już sobie kilka lat i znacząco odbiega od współczesnych technologii internetowych. Przestarzały silnik sklepu może nie nadawać się do obecnych wymagań, dlatego zamiast optymalizować sklep na siłę, często lepiej zaprojektować i stworzyć go od nowa. Może się to okazać zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić niemałe pieniądze – na przykład wtedy, jeśli wybierzemy gotowe platformy sprzedażowe, jak np.

Presta Shop czy Word Press WooCommerce.

Metody pozycjonowania sklepu internetowego.

Jakie są najbardziej popularne metody pozycjonowania sklepów internetowych? Jeszcze kilka lat temu były to katalogi. Dodawało się do nich opis stron i sklepów, dołączając print screena, a także adres strony. Od pewnego czasu, katalogi stron www mocno straciły na znaczeniu, oczywiście poza kilkoma największymi, takimi jak onet, wp i podobne, które są mocno moderowane. Dlatego, jeśli firma seo oferuje ci pozycjonowanie sklepu internetowego z użyciem katalogów, lepiej od razu poszukać nowego wykonawcy, który będzie wykorzystywał bardziej współczesne metody pracy. Jednymi z takich mogą być własne zaplecza. Zaplecze SEO, o bardzo dużej skuteczności powinno być stroną merytoryczną, nie będącą na pierwszy rzut oka klasycznym blogiem do pozycjonowania. Mogą to być np. niezależne strony z porównaniami produktów, recenzjami, testami czy opiniami użytkowników. Zaplecza takie powinny trafiać w potrzeby i gusta grupy docelowej, stając się jednym z podstawowych narzędzi content marketingu.

Marketing szeptany.

W handlu nic tak dobrze nie działa na konsumenta, jak pozytywne opinie wyrażone przez znajomych i innych ludzi, którzy wydają im się wiarygodni. Zastosowanie marketingu szeptanego w pozycjonowaniu sklepów internetowych jest coraz częściej spotykane i przynosi naprawdę znakomite efekty. Muszą jednak zostać spełnione pewne warunki. Jakie?

1 – Marketing szeptany musi być wiarygodny

Użytkownicy internetu są ludźmi bardzo świadomymi i wrażliwymi na wszystkie, nawet najmniejsze próby zafałszowania obrazu rzeczywistości. Nachalnie pisane pozytywne komentarze, często z jednego konta użytkownika, o podobnych godzinach, jednorodnym stylem…. Można w nieskończoność wymieniać pomyłki popełniane przez początkujących marketingowców. Są one szybko wychwytywane przez internautów, a następnie piętnowane. Aby takich sytuacji uniknąć, do marketingu szeptanego angażować należy wyłącznie doświadczone osoby, mający naturalny talent do pisania i rozumienia potrzeb innych ludzi.

2 – Oceny i opinie produktów

Wykorzystując takie serwisy jak ceneo i podobne, można mieć naprawdę wielki wpływ na to, jak postrzegany będzie sklep internetowy i oferowane w nim produkty. Recenzje dotyczące asortymentu, obsługi, cen, dostawy – to wszystko przekłada się na decyzje zakupowe konsumentów, mogąc skłonić ich do wyboru właśnie Twojego sklepu.

3 – Budowanie zaufania

Klienci lubią mieć do czynienia z prawdziwymi ludźmi. Chcą mieć przekonanie, że za fasadą sklepu internetowego pracują normalne osoby, z którymi w razie problemów można się porozumieć i rozwiązać ewentualne problemy. Uważasz, że w marketingu nie można mówić o wpadkach i pomyłkach? Nic podobnego! Wykorzystaj naturalne oczekiwania ludzi do tego, aby pokazać się w jeszcze lepszym świetle. Reklamacje i zwroty towarów mogą zdarzyć się w każdym sklepie. Zaakcentuj w swoich kampaniach to, że rozpatrzenie reklamacji odbywa się sprawnie, w sposób satysfakcjonujący klientów. Buduje to poczucie bezpieczeństwa, którego każdy konsument bardzo mocno potrzebuje kupując online.

Wzmacniaj pozycjonowanie innymi metodami.

No właśnie… Pozycjonowanie sklepów internetowych nie jest procesem szybki, przynoszącym natychmiastowe rezultaty. A takich najczęściej na samym początku potrzebujemy. Jeśli chcesz już od pierwszych dni zarabiać na sklepie, możesz wykorzystać do tego celu możliwości, jakie dają Ci płatne kampanie Google Adwords. Aby kampania Adwords przyniosła oczekiwane rezultaty, powinna zostać starannie zaprojektowana, z uwzględnieniem planera słów kluczowych i szczegółowym określeniem grupy docelowej. Z uwagi na możliwość popełnienia wielu pomyłek, warto to zadanie powierzyć specjalistom. Pamiętać trzeba natomiast o tym, że reklamy Adwords nie są pozycjonowaniem SEO. To zupełnie oddzielne metody reklamy, mieszczące się w kanonach marketingu internetowego, działając jednak na zupełnie innych prawach i zasadach.



This post first appeared on Pozycjonowanie Stron - Projektowanie Stron Internetowych, please read the originial post: here

Share the post

Pozycjonowanie sklepów internetowych

×

Subscribe to Pozycjonowanie Stron - Projektowanie Stron Internetowych

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×