Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) Nedir?

Sosyal medya optimizasyonu, arama motoru optimizasyonlarında olduğu gibi bir internet sitesinin başarılı olması için gerekli olan bir optimizasyon şeklidir. Bir internet sitesine sahip olan kişiler, bu sitelerini daha görünür bir düzeye çekmek için birçok çalışma yapmaktadır. Bu çalışmalar arasında yer alan ve gün geçtikçe de önem düzeyi artan çalışma ise SMO’dur.
İngilizcesi Social Media Optimization olan sosyal medya optimizasyonu, özellikle de WordPress tabanlı internet siteleri ile entegreli olarak çalışabilmektedir. Bu sayede sosyal medyalarınız üzerinde yapacağınız çalışmalar ile internet sitenize ait SEO çalışmalarınıza da katkıda bulunabiliyorsunuz.

SEO ajansı, internet sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması ve çevrimiçi görünürlüğünü artırmak için uzmanlık sağlar. Sosyal medya optimizasyonu için bu ajanslar ile görüşerek profesyonel destek alabilirsiniz.

Sosyal Medya Optimizasyonu Avantajları Nelerdir?

SMO çalışmaları, doğru bir şekilde yapıldığı zaman hem internet sitenize hem de markanıza büyük bir fayda sağlamaktadır. Bu optimizasyon şekli sayesinde hem markanızı tanıtabilir hem de ürünlerinizin daha fazla kişiye ulaştırılabilmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında, Facebook, Reddit, Youtube ve İnstagram gibi alanlarda yine web site sahipleri için mükemmel fırsatlar sunmaktadır.
Google’ın yapmış olduğu algoritma düzeyindeki güncellemeler ile beraber sosyal medyaların internet sitelerine ait güvenliği ve otoriteyi oluşturma payında da artışlar yaşanmıştır. Bu optimizasyonu gerçekleştirmeniz ile beraber birçok avantaj da sizlere sunulacaktır. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:
• Hedeflemiş olduğunuz kitleye daha basit bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz
• Markanızın güçlenmesi ve başarılı olabilmesi için yardımcı bir niteliğe sahiptir
• Potansiyel düzeyde bulunan müşteriler elde edebilirsiniz
• İnternet üzerinde daha görünür bir seviyeye ulaşırsınız
Sosyal medya optimizasyonu yapmak, potansiyel müşterinizin diğer müşterilere ait yorumları görmesini ve size karşı güven duygusu hissetmesini de sağlar. İşletmenizi daha güvenilir bir alana çevirmek istiyorsanız, kesinlikle internet üzerinde alışveriş yapanlar için bu optimizasyonu gerçekleştirmelisiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu ile Sosyal Medya Optimizasyonu Arasındaki Fark Nedir?

Arama motoru optimizasyonu ve SMO arasında belirli farklar vardır. Bu farkları görmek ve anlamak için ilk olarak bu çalışmaları neden yaptığımızı anlamamız gerekir. SEO çalışması, arama motorları üzerinden gelecek olan trafik oranını artırmayı hedef edinen bir çalışma sistemidir. Bunun yanında, SMO ise internet sitenize müşteri çekebilmek amacı ile sosyal medyanın kullanılması demektir. Sosyal medyayı dikkat çekici bir hale getirirseniz, internet sitenize de müşterilerinizi çekebilirsiniz.
Bu bahsedilen iki çalışma ne kadar birbirinden farklı gibi gözükse de bazı çalışmalar da hem SEO’nun hem de SMO’nun aynı şekilde yürütüldüğü görülür. Bunu görebilmek için popüler bir markayı Google üzerinde aratabilir ve çıkan sonuçlardaki ilk 5 siteyi inceleyebilirsiniz. Yüksek ihtimal bu 5 siteden bir tanesi sosyal medya üzerinde aktif bir çalışma yürütmektedir.
Peki, bu iki çalışma arasındaki temel farklar nelerdir? Bu temel farkları sizin için şu şekilde sıralayabiliriz:
• Sosyal medya optimizasyonu, sosyal medya platformları üzerinde yapılan çalışmalar ile hedeflemiş olduğunuz kitlelere çeşitli içerikler getirmektedir. Bununla beraber, SEO çalışmaları da arama motoru sonuç sayfasındaki yerinizi değiştirmek için kullanıcılara içerik iletir.
• SEO çalışması hem site içi hem de site dışı bir optimizasyon şeklidir. SMO çalışması ise yalnızca site içi çalışma sistemidir.
• SMO’da önemli olan faktörler sitenin içerikleri ve görünümüdür. SEO’da yer alan ana bileşenler ise HTML kodları, sitenin tasarımı ve anahtar kelimelerdir.
• Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarının birçoğu SEO çalışması içerisinde kullanılır. SMO ise Facebook, Youtube, Twitter ve İnstagram gibi platformlar üzerinde aktiftir.
• SEO çalışması içerisinde aşırı derecede bileşen kullanmak, belirli cezalara çarptırılmanıza sebep olur. Sosyal medya optimizasyonu ise bu tarz bir cezalandırma sistemine sahip değildir.

SMO Çalışmaları Nasıl Yapılır?

Sosyal medya hesaplarına ait olan optimizasyon süreci, sıkı bir çalışmanın sonucunda gerçekleşmektedir. Bu sıkı çalışma sayesinde başarılı sonuçlar elde etmekte mümkün hale gelecektir. Çalışma düzeyinde yapılacak olan her işlemin belirli bir önem seviyesi bulunduğu için dikkatli bir çalışma yürütülmesi gerekir. Doğru bir çalışma sistemine sahip olmak istiyorsanız, şu adımları takip edebilirsiniz:
• Strateji belirleme ve hedef planlaması gerçekleştirme
• Medya ve grafiksel çalışmalar yapmak
• Paylaşım yapmak
• Geri dönüşleri incelemek
Marka tiplerinin başarılı olabilmesi amacı ile SMO çalışmalarının detaylı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi gerekir. Bu sayede insanlar da olumlu duygular besleyecek ve içeriklerin paylaşımını gerçekleştirecektir.

SMO’nun Firmalara Sağlamış olduğu Avantajlar Nelerdir?

SMO çalışmalarının yapılması ile beraber oluşturulan içerikler, insanlar tarafından paylaşılması beklenen içeriklerdir. Bu içerikler doğru ve istenen seviyede olduğu sürece, insanlar da kendi istekleri dahilinde paylaşımları gerçekleştirir. Bu sayede firmaların da marka haline gelebilmesi süreci çok daha basit olacaktır.
Paylaşımların gerçekleşebilmesi için insanların dikkatini çeken ve pozitif niteliğe sahip içeriklerin oluşturulması gerekir. Bu ise büyük bir ustalık seviyesi istemektedir. Sosyal medya optimizasyonunu doğru bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, çeşitli yöntemleri izleyebilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu yöntemler de yalnızca rehber niteliğine sahip yöntemlerdir.
Sosyal medya optimizasyonunun doğru yapılması ile birçok avantaj sahibi olabilirsiniz. Bunlar şu şekildedir:
• Kazancın ve verimliliğin belirli seviyeler dahilinde artırılması sağlanır
• Firmalara ait internet sitelerinin trafik oranlarında da artışlar görülür
• Artan trafik oranları ile potansiyel müşteriler, bununla beraber de mevcut müşteriler elde edilmiş olur

Sosyal Medya Optimizasyonu – SMO Nasıl Kullanılır?

Sosyal medya optimizasyonu çalışmalarının doğru bir şekilde yapılıyor oluşu, çevrimiçi varlığınızı da şüphesiz ki fazlasıyla geliştirecektir. Peki bu optimizasyon sistemi nasıl kullanılmaktadır? Sizin için bu konuyu detaylı bir şekilde açıklayacağız.
• Hedef Kitlenize Uygun Platformlar Tercih Edin:
Birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Peki, sizin hedeflediğiniz kitleniz bu platformlar arasında hangisini tercih ediyor? Özellikle de iş için Linkedin ve günlük yaşamları içerisinde İnstagram kullanıyor olabilirler. Bu kapsamda doğru bir analiz gerçekleştirmeli ve tüm platformlarda yer almasanız dahi bu hedef kitlenizin yer aldığı platformlarda bulunmalısınız.
• Profilinizi Mükemmel Bir Görüntüye Kavuşturun:
Hedef kitlenize dair bir platform seçmeniz ile beraber artık profilinizin de mükemmel bir görünüme sahip olması gerekmektedir. Hoş bir tasarıma sahip olan profiller, pazarlama kampanyaları üzerinde de mükemmel sonuçlar getirecektir. Bunun aksine yazım hataları içeren ve kullanıcıların gözüne hitap etmeyen bir profile sahipseniz, kampanyalarınız da yine başarısız sonuçlar alacaktır.
Profilinize ait temel bilgileri ilk aşamada girmeli ve bununla beraber içerikler üretimine başlamalısınız. Eğer kaliteli ve kitlenizle optimize edilmemiş içeriklere sahipseniz, sosyal medya optimizasyonu sürecinde de başarıya ulaşamazsınız. Bu sebepten dolayı kitlenizle uyumlu ve orijinal içerikler üretmeye özen gösterin. Bununla beraber, kitlenizin uyanık olduğu saatlerde paylaşım yapmakta sizin için avantajlı olacaktır.
• Hashtag Kullanımı Gerçekleştirin:
Hashtag kullanımı, sosyal medya kullanımı içerisindeki vazgeçilmez öğelerdendir. Günümüzde birçok insan trend haline gelen hashtag’leri bulmaya ve bunlara ait içerikler üretmeye çalışmaktadır. Sosyal medya optimizasyonu çalışmalarında da yine bu tekniği kullanmalı ve hastag’leri yapılan kampanyalara entegre etmelisiniz.
Hashtag kullanımı, içeriklerinizin daha fazla insan tarafından görülebilmesini sağlamaktadır. Bu kişiler, markanızı takip etmeyen kullanıcılar olsa dahi içeriklerinizi inceler ve izler. Bu ise sizler için mükemmel bir potansiyel müşteri fırsatı tanımaktadır.
Hashtag kullanımı sırasında aşırı ve amaçsız bir kullanım yapmamalısınız. Markanız ile ilişkili olan hashtag seçimi yapmak ve sınırlı sayıda kullanmak, sizler için çok daha avantajlı bir tercih olacaktır.
• Sosyal Olun:
Sosyal platformlara dahil olmanızla beraber sadece yayın kanalı olarak çalışmamalı ve sosyal olmaya da dikkat etmelisiniz. Bu sayede başarıyı elde etmeniz daha basit bir hale gelecektir.
Takipçilerinizin profillerini incelemek ve onların gönderilerine ulaşmak, sizi daha avantajlı bir konuma çeker. Kendi nişinize ait başka gönderilere yorum yaparak da yine daha fazla görünür hale gelebilirsiniz.
• Kampanyalarınızı Sürekli Olarak Takip Edin:
Doğru bir sosyal medya optimizasyonu için sürekli olarak kampanyalarınıza ait metrikleri incelemelisiniz. Eğer bu metrikleri takip etmezseniz, kampanyanızın da başarılı olup olmadığını anlayamazsınız.
İnternet sitenizdeki takip, paylaşım gibi dönüşüm sayılarını görebilirsiniz. Bu gibi metrikler, kampanyanız hakkında size de mükemmel fikirler sunacaktır.

SMO Neden Önemlidir?

Çeşitli raporların incelenmesi ile beraber Dünya nüfusunun yaklaşık olarak yarısının aktif bir şekilde sosyal medya kullandığı görülmektedir. Bu durum ise size ait marka için mükemmel bir hedef kitleye erişim şansı tanımaktadır. Fakat bunun için de bir optimizasyon sürecine sahip olmalısınız.
Arama motoru optimizasyonu ile benzer bir çalışma sistemine sahip olan SMO, belirlemiş olduğunuz stratejiler ve hedefler ile başarıya ulaşır. Hedeflemiş olduğunuz kitleyi doğru bir şekilde analiz etmeli ve onların hangi platformlarda nasıl bir kullanım gerçekleştirdiğiniz anlamalısınız.
Yapacak olduğunuz SMO ile beraber elde edeceğiniz durumlar şu şekildedir:
• İnternet üzerinde sahip olunan güçlü bir varlık
• Erişim ve görünürlük oranlarında artışlar yaşanması
• Dönüşüm oranlarında artışlar görülmesi
• Trafik oranının artış yaşaması
• İyi bir marka iletişimi ve markanıza duyulan güvenin artması
• Arama motoru sıralaması üzerinde artış yaşanması

Sosyal Medya Optimizasyonu Faktörleri Nelerdir?

SMO’ya ait belirli başlı faktörler bulunmaktadır. Bu faktörleri dikkate almanız ile beraber başarılı olma oranlarınızda da artışlar görülecektir. SMO faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
• İçerik: Doğru ve anlamlı içerikler yüklemeniz ile beraber etkileşim oranlarınızda da artışlar görülecektir.
• İçerik Gezintisi: Hangi platformda bulunuyorsanız o platforma ait nitelikleri doğru bir şekilde kullanmalısınız. Bununla beraber, paylaşılan içeriklerin de dikkat çekici olması istenir.
• Profil Tasarımı: Profilinizin içerisine girilmesi ile beraber markanıza ait kimlik, ana faaliyet alanı ve sizin yaklaşımınız hemen anlaşılmalıdır.
• Öznellik: Sadece ürünlerinize ya da hizmetlerinize değil, aynı zamanda günümüzde yaşanan olaylara da dikkat etmeli ve bunlara yönelik öznel paylaşımlarda bulunmalısınız.

Sosyal Medya Optimizasyonu için Kullanılabilir Sosyal Medya Platformları

Günümüzde kullanılmakta olan birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformları tercih ederken hedef kitlenizi analiz etmeli ve kitlenizin yer aldığı platformlar üzerinde tercihte bulunmalısınız. Bu sayede erişim imkanınız da artacak ve kampanyalarınızda daha fazla başarılı olacaksınız.

Facebook

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, birçok hedef kitleye ulaşabilmenizi sağlar. Hedef kitlenize ait yaş gruplarını ve ilgi alanlarını da yine bu platform üzerinde ayarlayarak optimizasyon sağlayabilirsiniz.

Twitter

Anlık haber ve güncellemeler için kullanılan bu platform, hedef kitlelerin ilgisini çekmek için de yoğun olarak kullanılmaktadır.

İnstagram

Görsel niteliğe sahip bir platform olan İnstagram, genç kullanıcılar tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Hedef kitlenize yönelik içerikler paylaşarak bu alan içerisinde başarılı bir optimizasyon sürecine sahip olabilirsiniz.

Youtube

Video paylaşım platformu olarak dünyanın her yerinde kullanılan Youtube, en büyük ikinci arama motoru olarak da bilinir. Yine hedef kitleler için çeşitli videolar hazırlayarak bu platform üzerinde yayınlayabilirsiniz.

Pinterest

Görsel arama motoru olarak da kullanılmakta olan Pinterest, yemek, moda ve ev dekorasyonu gibi konularda popülerleşmiştir. Hedef kitlelerin ilgi alanlarına yönelik paylaşımlar için bu platform çok daha doğru bir seçim olacaktır.

TikTok

Genç kullanıcılar arasında popülerleşen TikTok, kısa paylaşımlar yapmak için uygun niteliğe sahip bir platformdur.

Snapchat

Anlık video ve fotoğraf paylaşımı sağlayan Snapchat, genç kullanıcıların kullanımına yönelik bir platformdur. Bu alan içerisindeki kitlelere yönelik hikayeler oluşturarak çalışmalarınızı yürütebilirsiniz.

Reddit

Birçok konu üzerinde aktif olarak konuşmaların yürütüldüğü bu platform, sosyal medya optimizasyonu konusunda başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.This post first appeared on Ä°ÅŸ Adresim, please read the originial post: here

Share the post

Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) Nedir?

×

Subscribe to Ä°ÅŸ Adresim

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×