Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

Witajcie w Łowickim Parku Etnograficznym w Maurzycach! Będę Waszym wirtualnym przewodnikiem po tym fascynującym miejscu, które przenosi nas w głąb historii i kultury regionu Łowickiego.

Ten Park Etnograficzny to zbiór zabytków architektury pochodzących z obszaru dawnego Księstwa Łowickiego, który obejmuje współczesne powiaty łowicki i skierniewicki. Znajdujemy się tu zaledwie 7 kilometrów od Łowicza, przy trasie Warszawa – Poznań. Park ten został udostępniony do zwiedzania w latach 80. i od tego czasu stał się domem dla ponad 40 zabytkowych obiektów, głównie datowanych na II połowę XIX wieku i I połowę XX wieku. Te budynki ukazują nam dwa historyczne układy przestrzenne łowickiej wsi: starą wieś, czyli owalnicę z centralnym placem wioskowym, jak również nową wieś, czyli pouwłaszczeniową ulicówkę.

W oparciu o te założenia, umieściliśmy tutaj zarówno budynki mieszkalne, jak i budynki gospodarskie, prezentując charakterystyczne wyposażenie wnętrz, dekoracje i narzędzia z różnych okresów.

Na terenie starej wsi znajdziecie zagrodę zamkniętą, nazywaną okólnikiem, popularną na tym obszarze od połowy XIX wieku. Składa się ona z chałupy z Złakowa Borowego i rekonstrukcji kamiennego obory z Złakowa Kościelnego. W jednym z bocznych budynków wbudowana jest drewniana karczma ze wsi Boczki. Ta chałupa należała do słynnej wycinankarki, Justyny Grzegory. Wnętrze odświętne jest bogato zdobione, a znajdziecie tu także miejsce pracy samej wycinankarki. Zagrodę zamyka stodoła z wsi Wicie, gdzie prezentowane są maszyny do obróbki zbóż i chłopskie pojazdy wyjazdowe.

W obrębie nowej wsi znajdziecie 5 gospodarstw i 3 wolnostojące budynki mieszkalne. To miejsce, w którym możecie poczuć ducha łowickiej wsi, zwiedzając między innymi chałupę ze Złakowa Borowego, która jest urządzona jako wiejska szkoła i mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego. Obok szkoły znajduje się zagroda, która składa się z budynku mieszkalnego i kamiennego budynku obory ze Złakowa Borowego, a także stodoły ze Złakowa Kościelnego oraz lamusa z Radziejowic. W kolejnych zagrodach znajdziecie wiele interesujących eksponatów, takie jak chałupa ze Złakowa Borowego, chałupa ze Złakowa Borowego, lamus ze stryszkiem z Niedźwiady, czy budynek mieszkalny z meblami i sprzętem gospodarstwa domowego z lat 60/70. XX wieku. To tylko część z tego, co możecie tu odkryć.

To miejsce jest nie tylko przestrzenią do oglądania, ale także do doświadczania kultury łowickiej. Możecie uczestniczyć w różnych wydarzeniach, warsztatach i prezentacjach, które pozwalają na bardziej interaktywne poznanie tradycji regionu.

Na terenie parku etnograficznego znajdziecie także zespół sakralny z Wysokienic, który obejmuje drewnianą świątynię datowaną na 1758 rok oraz dzwonnicę z 1774 roku. Kościół ten, dedykowany św. Marcina, to prawdziwe arcydzieło stylu barokowego. Możecie także odwiedzić budynek plebanii z Pszczonowa z przełomu XIX i XX wieku.

To miejsce przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów z Polski i zagranicy. Tutaj można poznać historię i kulturę regionu Łowickiego oraz cieszyć się różnymi atrakcjami i wydarzeniami przez cały rok. Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to podróż w czasie i przestrzeni, która pozostawi niezapomniane wrażenia.



This post first appeared on Sanniki, Mazowieckie, Polska, please read the originial post: here

Share the post

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

×

Subscribe to Sanniki, Mazowieckie, Polska

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×