Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

به گزارش پایگاه خبری مهندسین نیوز – مرجع اخبار نظام مهندسی کشور ،  نائب رئیس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان  چهارمحال و بختیاری بیان کرد: این استان جزو لرزه خیزترین نقاط کشور بشمار میرود.چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین  نقاط کشور

مهران کوهی روز شنبه بمناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی در جلسه ای، عنوان داشت: این استان در منطقه ای واقع گردیده که محل برخورد صفحه عربستان و ایران(در رشته کوه های زاگرس ) است.
صفحه عربستان، صفحه لیتوسفری کوچکی است که همراه با صفحات هند و آفریقا طی میلیو‌ن ها سال در حال حرکت به سمت شمال و در نهایت برخورد با صفحه اوراسیا (منطقه مشترک دو قاره اروپا-آسیا) بوده است.
نتیجه این رویداد، بهم پیوستن قطعات صفحه و رشته‌ کوه‌هایی است که تا سراسر جنوب اروپا و خاورمیانه و در رشته ‌کوه‌ های جنوب شرق آسیا گسترده شده‌اند؛ هم چنین رشته‌ کوه‌های زاگرس در ایران از برخورد صفحه عربستان با صفحه ایران بوجود آمده‌ است.
کوهی با اشاره به اینکه ثبت سالانه حدود یک زلزله در چهارمحال و بختیاری ادامه داد: این استان نسبت به دیگر نقاط کشور به علت این که انرژی زلزله را در خود جمع نمیکند، شانس بیش تری برای عدم وقوع این پدیده طبیعی دارد.
وی افزود: هم چنین احتمال زلزله های خیلی بزرگ در این استان هم وجود دارد که در این باره هم به علت فشار صفحه عربستان و تخلیه انرژی زلزله، احتمال وقوع آن زیاد نیست.
کوهی با اعلام این که احتمال وقوع زلزله با هر اندازه در چهارمحال و بختیاری دور از انتظار نیست بر مقاوم سازی بافتهای غیرایمن و فرسوده شهرهای استان تاکید کرد.
**ایمنی ساختمان ها با عدم الزام در معرض تهدید است
ریاست سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری هم عدم الزام اجرای ساخت و ساز توسط مهندسین این نظام را تهدیدی برای ایمنی ساختمان ها عنوان کرد.
اردشیر بنایی در این جلسه گفت: در مبحث سوم مقررات ملی ساخت و ساز بروشنی آمده است که ساخت و ساز باید توسط مجری نظام مهندسی انجام گردد، ولی این بند به علت افزایش هزینه ساختمان سازی منجر به شکایت و اعتراض مالکان گردید.
بنایی اظهار کرد: طبق این اساس سازمان بازرسی و برخی مراجع ذی صلاح برای آزادی بیش تر مالک در ساخت و ساز این قانون را مبنی بر این که الزامی در این زمینه وجود ندارد، تغییر داده است.
وی با تاکید بر این که در مواردی شاهد ساخت و سازهایی هستیم که چندان ملزم به رعایت قوانین و مقررات ساختمان سازی نیستند، افزود: لحاظ شدن الزام استفاده از مجری سازمان های متولی برای ارتقای سطح ایمنی ساختمان ها الزامی است.

 • عضويت در کانال تلگرام
  عضويت در کانال تلگرام ...
 • NB22.cover
  NB22.cover ...
 • میکرو تاسیسات برقی
  میکرو تاسیسات برقی ...
 • NB72
  NB72 ...
 • NB03
  NB03 ...
 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي
  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي ...
 • کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسيسات برقي
  کلاس آمادگي آزمون نظام مهندسي تاسي ...
 • NB20
  NB20 ...

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اضافه کرد: البته از آن جا که نظارت بر ساختمان سازی از طرف مهندسین ناظر نظام مهندسی انجام می گردد در صورت مشاهده تخلف، موارد را به شهرداری گزارش داده و شهرداری هم باید موارد نواقص در ساختمان را کنترل و رفع تخلف کند.
وی در مورد قدرت اجرایی مهندس ناظر برای رعایت موارد ایمنی مطرح کرد: وظیفه مهندس ناظر تنها نظارت و اعلام تخلف تعیین شده است.
وی تصریح کرد: ساختمان هایی از نظر نظام مهندسی مورد تائیید است که ۳ اصل طراحی، اجرا و نظارت ساختمان توسط مهندسین این سازمان انجام شده باشد، درغیر اینصورت بصراحت نمیتوان، گفت ساختمان ایمن است.
وی خاطر نشان ساخت: در مسکن مهر به علت این که استفاده از مجری نظام مهندسی در هزینه های ساخت و ساز پیش بینی نگردیده بود، هدف ارزان قیمت بودن این ساختمان ها، اجرای آن در برخی استان ها به افرادی سپرده شد که تخصصی در این زمینه نداشتند.
بنایی یاد آور شد: اجرای طرح توسط مشاورانی خارج از استان و یا واگذاری به تعاونیها از مواردی است که در ناایمن شدن این مسکنها در منظریه نقش بسزایی داشته است.
وی گفت: البته در مسکن مهر ساخت و سازهای صورت گرفته با نظارت نظام مهندسی نسبتا پایدار و مستحکم است .
بنایی با اشاره به زلزله اخیر کرمانشاه ادامه داد: عمده هدف نظام مهندسی ساختمان، ساخت و سازهایی است که کم ترین میزان تلفات و خسارات انسانی را داشته باشد.
وی در ادامه با اعلام این که تعداد زیادی از ساختمان های استان بدون پروانه ساخت ساخته شده است، بیان داشت: از آن جا که در گذشته با بازدید مهندسین ناظر گواهی استحکام صادر می گردید و شرکت های خدمات رسان نیز به استناد این گواهی اقدام به ارائه خدمات آب، برق، مخابرات و گاز میکردند ولی وزارت راه و شهرسازی در سال نود و شش مصمم شد در صورت عدم رعایت اصول اساسی ساختمان سازی گواهی استحکام را صادر نکند.
بنایی ابراز داشت: هر چند این اقدام سازمان نظام مهندسی را زیر سوال برد ولی با بلاتکلیف ماندن ساختمان برای اخذ خدمات، بر رعایت مقررات ملی ساختمان در ساختمان سازی تاکید گردید.
وی هم چنین با بیان وجود بافت فرسوده و برخی ساختمان های غیرمقاوم در شهرهای استان گفت: سازمان نظام مهندسی آمادگی دارد در مقاوم سازی ساختمان هایی که قابلیت دارد و ارزیابی برای رعایت اصول ایمنی در ساختمان های مالکان متقاضی همکاری کند.
در حال حاضر ۴ هزار و دویست مهندس ساختمان سازی در سازمان نظام مهندسی عضویت دارند که بیش از دو هزار نفر آنها دارای پروانه فعالیت هستند.
پنجم دی ماه با عنوان روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش بلایای طبیعی نام گذاری گردیده است.
منبع : ایرنا

مشاهده منابع آزمون نظام مهندسی

پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت اسفند ۹۶

نوشته چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور اولین بار در پایگاه خبری تحلیلی نظام مهندسی ایران پدیدار شد.This post first appeared on پایگاه اخبار نظام مهندسی, please read the originial post: here

Share the post

چهارمحال و بختیاری، زلزله خیزترین نقاط کشور

×

Subscribe to پایگاه اخبار نظام مهندسی

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×