Get Even More Visitors To Your Blog, Upgrade To A Business Listing >>

Pop art – optymistyczne i naiwne oblicze popkultury

Pop art – optymistyczne i naiwne oblicze popkultury

Prosta i efektowna, optymistyczna i naiwna – taka jest sztuka popartu, która pojawiła się jako reakcja na rozkwit kultury masowej w latach 60-tych.  Jak nietrudno się domyślić, pop-art to skrót od angielskiego terminu popular art oznaczającego sztukę skierowaną do masowego odbiorcy.

Czym jest pop art?

Nurt ten jako cel stawiał sobie wyolbrzymienie i wprowadzenie na artystyczne salony przedmiotów i zjawisk z życia codziennego. Jako środków wyrazu używał bogactwa kolorów, kształtów, faktur, form oraz niezwykłych połączeń barw. Uprawiający go twórcy za pomocą przejaskrawionych i przekontrastowanych obrazów oraz detali kojarzących się ze sztuką masową chcieli zaprotestować przeciwko elitaryzacji sztuki. Za pośrednictwem kiczu, tandety i motywów znanych z reklamy czy komiksu chcieli pokazać, że do rangi sztuki można podnieść wszystko – od bohaterów kultury masowej po przedmioty powszechnego użytku.

Pop art dawniej

Pierwsi popartyści pieczołowicie pracowali na wizerunek artystycznych buntowników. Chętnie łamali powszechnie obowiązujące w malarstwie zasady i śmiało wykorzystywali wszystko to, co kształtowało masowego odbiorcę i jego wielkomiejskie życie. Na ich pracach gościli więc bohaterowie popkultury i przedmioty codziennego użytku. Wszystkie te elementy przedstawiali w sposób przejaskrawiony, pokolorowany i okraszony fluorescencyjnymi barwami, wyolbrzymiony, pełen ekspresji. Nie bali się przy tym uciekać do motywów kojarzących się z reklamą czy komiksem, jak choćby dymki z okrzykami i hasłami. Wszystko po to, aby spotęgować wrażenie kiczu i tandety. Co więcej, również po to, aby puścić oko do tych, którym się wydaje, że sztuka to wyłącznie van Gogh i da Vinci. Mimo zastosowania banalnych form ich dzieła nie były jednak wyłącznie karykaturami. Zawierały one także ukrytą symbolikę, zwracały uwagę na pędzący konsumpcjonizm, utożsamiały zatracenie i zapatrzenie społeczeństwa na elementy popkultury.

Współczesny pop art

Pop art jest ciągle aktualny i obecny w twórczości współczesnych artystów. Dziś wielu z nich używa stylistyki pop art’u, aby zwrócić uwagę na zwyczajność życia toczącego się wokół nas. Wśród popartowych dzieł naniesionych na porcelanę Goebel znajdziecie prace artystów, takich jak Romero Britto, James Rizzi, czy Billy the Artist.

Pop art w wykonaniu Romero Britto

Pop-artowy malarz i rzeźbiarz Romero Britto zaliczany jest do grona czołowych artystów sztuki współczesnej, którego obrazy, rzeźby i instalacje spotkać można na całym świecie. Styl Britto to krzykliwa kolorystyka graffiti i wyraziste wielowymiarowe kubistyczne motywy. Choć urodzony w 1963 roku w Brazylii artysta jest samoukiem, jego prace, dziś ikony stylu, wystawiane były w galeriach i muzeach w ponad 100 krajach. Ponadto, zasłynął, jako twórca dużych, kolorowych instalacji ulicznych w największych miastach świata. Dzięki żywym kolorom i radosnym motywom prace artysty przemawiają do nas w wizualnym języku nadziei i szczęścia.  Dzięki temu uczucia te stają się dla nas namacalne. Britto wierzy, że rolą artysty jest wywoływanie pozytywnych zmian. Dlatego też chętnie udziela się w działalności charytatywnej i wspiera wiele ważnych, światowych inicjatyw.

James Rizzi i Nowy York w zwierciadle pop art’u

James Rizzi, amerykański malarz i rzeźbiarz, urodził się w dzielnicy Brooklyn w Nowym Jorku. Był jednym z najpopularniejszych przedstawicieli amerykańskiego pop-artu. Jako stuprocentowy nowojorczyk bardzo kochał swoje miasto, co wyraźnie widać w jego pracach. Jest ono w nich przedstawione w dziecięco-naiwny sposób. Zawsze wielobarwnepełne optymizmu i pozytywnej energii. Styl James’a Rizzi jest jedyny w swoim rodzaju i tym samym rozpoznawalny na całym świecie. Choć jego nazwisko kojarzy się głównie z artystycznymi projektami w 3D, w późniejszych latach powrócił do malowania. Wśród swoich dokonań ma bardzo spektakularne projekty, takie jak pomalowanie dla Lufthansy Boeinga 757, zaprojektowanie samochodu „New Beetle” dla Volkswagena, czy też stworzenie Happy Rizzi House w miejscowości Braunschweig w Niemczech.

Billy the Artist i artystyczne happeningi w stylu pop art

Billy the Artist (BTA) to znany na całym świecie amerykański artysta, którego studio mieści się w dzielnicy East Village w Nowym Jorku. Jego twórczość charakteryzują powtarzalne prostelinearne motywy, tworzące barwnewijące i przenikające się postacie. Przypominają one nieco plemienne motywy typowe dla sztuki rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej. Jego prace prezentowane były w najlepszych galeriach na całym świecie. Projekty BTA znajdziemy na produktach takich marek jak, np.: i-Phone, Sony, Lamborghini, Toyota, Goebel czy Nescafe Dolce Gusto. Charakterystyczne dla BTA jest także prezentowanie swoich prac w przestrzeni publicznej, zwłaszcza na wielkich eventach takich, jak np. impreza promocyjna CreArt Swatch w Wenecji  w czerwcu 2009. Wtedy to Billy malował na żywo przed 30 000 publicznością przy akompaniamencie muzyki.

Pop art we Frasco

Pop art na szkle i porcelanie Goebel prezentuje się wyjątkowo efektownie, tak jakby do tego właśnie został stworzony. Motywy z prac artystów, takich jak Romero Britto, James Rizzi, czy Billy the Artist zdobią przede wszystkim porcelanowe kubki i filiżanki do kawy lub herbaty. Nie brakuje też elementów wyposażenia wnętrz, takich jak obrazy na porcelanie, lampy, wazony, czy też figury porcelanowe. Dostępne są także oryginalne i piękne przedmioty osobiste, np.: porcelanowa biżuteria, parasole dwustronne, torebki damskie, lusterka kompaktowe, czy breloki do kluczy. Każdy z tych przedmiotów to idealny pomysł na prezent. Sprawdźcie sami! Nie będziecie zawiedzeni!

źródła: https://zwierciadlo.pl/kultura/sztuka/pop-art-sztuka-ma-poparcie

Artykuł Pop Art – optymistyczne i naiwne oblicze popkultury pochodzi z serwisu Frasco.



This post first appeared on Frasco Salon Porcelany, please read the originial post: here

Share the post

Pop art – optymistyczne i naiwne oblicze popkultury

×

Subscribe to Frasco Salon Porcelany

Get updates delivered right to your inbox!

Thank you for your subscription

×